Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Hokejisté z NHL se po 12 letech zúčastní olympiády, na Hry se vrátí už v Miláně

Nejlepší hokejisté na světě si opět zahrají turnaj pod pěti kruhy. Komisionář NHL Gary Bettman a prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif totiž oznámili, že se hráči z elitní zámořské ligy vrátí v Miláně v roce 2026 na zimní olympijské hry, kde budou startovat i v roce 2030. NHL zároveň potvrdila, že v roce 2025 uspořádá turnaj čtyř zemí bez účasti Česka, na němž se představí výběry USA, Kanady, Švédska a Finska.

David Pastrňák z Bostonu oslavuje gól v utkání NHL
zdroj: REUTERS

"Je to v prvé řadě skvělá zpráva pro fanoušky a hokej jako takový. Všichni víme, že hokeji dlouho chyběl turnaj těch nejlepších proti nejlepším. A na olympiádě v Itálii se ho všichni konečně po dlouhé době dočkáme," uvedl generální manažer české reprezentace Petr Nedvěd v prohlášení pro ČTK, které zprostředkoval hokejový svaz.

"V rámci realizačního týmu se o tom určitě v následujících dnech pobavíme, ale je to ještě daleko. Naprostou prioritou teď pro nás všechny je blížící se domácí mistrovství světa."

Hokejisté NHL se naposledy představili na olympiádě v roce 2014 v Soči, kde Kanada porazila ve finále Švédsko. Do Pchjongčchangu v roce 2018 liga hráče nepustila kvůli sporům s Mezinárodním olympijským výborem o zaplacení nákladů na cestu, ubytování a pojištění. V roce 2022 v Pekingu nejlepší hokejisté nestartovali vinou pandemie koronaviru.

"Návrat na olympijské hry je uznáním toho, jak důležité to pro hráče je. Všichni z našeho vedení cítili, že je to správná věc, kterou bychom měli udělat, protože naši hráči to opravdu hodně chtěli," konstatoval Bettman. "Jako hokejoví fanoušci jsme z této přelomové dohody nadšení a už nyní se těšíme, že budeme svědky toho nejlepšího z hokeje na olympijských hrách v Miláně a v roce 2030," dodal šéf IIHF Tardif. Dějiště ZOH 2030 ještě nebylo určeno.

Do roku 2014 se hráči z NHL zúčastnili pěti olympijských her za sebou od roku 1998, kdy v Naganu vyhrála "Turnaj století" senzačním způsobem česká reprezentace.

Částečný nástupce Světového poháru

Turnaj pořádaný NHL v roce 2025 bude částečným nástupcem Světového poháru, jenž se ještě s českým výběrem naposledy konal v roce 2016. Soutěž pro čtyři mužstva nazvaná 4 Nations Face-Off se bude konat 10. až 20. února 2025 ve dvou dosud neurčených severoamerických městech, jednom v USA a jednom v Kanadě.

Týmy se na něm utkají systémem každý s každým a dva nejlepší postoupí do finále. Celkově se tedy během devíti dnů odehraje sedm zápasů. Kvůli turnaji odpadne v příští sezoně tradiční Utkání hvězd NHL.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články