Hertl rozhodl o výhře San Jose, Pavelec vychytal Winnipegu další výhru

New York - Český hokejista Tomáš Hertl přispěl v pátečním utkání NHL svým dvanáctým gólem v sezoně k výhře San Jose 3:1 v Edmontonu. Trefa perspektivního útočníka byla v zápase vítězná, když v závěru první třetiny usměrnil z předbrankového prostoru přihrávku Joea Thorntona za záda Devana Dubnyka a zvyšoval tím vedení týmu na 2:0.

Utkání Edmonton - San Jose
zdroj: AP autor: Jason Franson

"Vždy se chcete dostat do vedení, když hrajete druhý zápas ve dvou dnech. Díky dvěma slepeným gólům se nám to povedlo a z toho jsme těžili," uvedl Thornton, který přihrál i na třetí branku. Poté už domácí, kteří ve své aréně prohráli sedm z osmi utkání v sezoně, pouze snížili.

Ukončili tím i díky asistenci Aleše Hemského 214 minut trvající gólový půst před vlastním publikem a odvrátili hrozbu stát se prvním týmem od roku 1929, který na svém ledě neskóroval ve čtyřech zápasech za sebou.

Winnipeg Jets - Philadelphia Flyers 3:2 SN

Brankář Ondřej Pavelec od nepovedeného utkání s Chicagem, v němž byl střídán, dovedl Winnipeg už ke čtvrté výhře. V pátek zneškodnil kladenský odchovanec 32 střel, čtyři z pěti nájezdů a zasloužil se o vítězství Jets 3:2 nad Philadelphií po penaltovém rozstřelu. "Byl vynikající. Chytal výborně, opravdu výborně a dal nám šanci tento zápas vyhrát," vyzdvihl českého gólmana trenér Claude Noel.

"Odehráli jsme slušný zápas. Zejména ve třetí třetině, která byla letos jedna z našich nejlepších. Před ní jsme o gól prohrávali (1:2), ale zůstali jsme trpěliví a přesilovky nám pomohly k vítězství," řekl Pavelec, který tým podržel hlavně v úvodní třetině a prodloužení.

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 4:1

Další český brankář Marek Mazanec utkání nedochytal. Dvaadvacetiletý gólman Nashvillu byl v Pittsburghu na konci druhé třetiny za stavu 1:4 střídán a ani ve svém třetím startu v soutěži si nepřipsal vítězství. Výsledek se v závěrečném dějství už nezměnil a Predators zaznamenali čtvrtou prohru v řadě se skóre 2:17.

"Ukazuje se, že právě teď nejsme nejsebevědomějším týmem. Dali jsme jen dvě branky a po gólmanech nemůžu žádat, aby každý večer vychytali shutout," komentoval poslední výsledky trenér Nashvillu Barry Trotz. A to se ještě Mazanec blýskl parádním zákrokem, když z bezprostřední blízkosti kryl do lapačky střelu Jamese Neala.

New Jersey Devils - Los Angeles Kings 0:2

Po šestizápasové absenci se do sestavy New Jersey vrátil Patrik Eliáš, ale posílená ofenziva týmu si neporadila s Los Angeles, kterému Devils doma podlehli 0:2. Obě branky padly v závěru - v 54. minutě otevřel skóre Dwight King a v poslední zpečetil vítězství hostů Anže Kopitar.

"Škoda, že jsme neproměnili šance v první třetině. Musíme najít způsob, jak dávat i ošklivé branky, nemůžeme čekat, že to budou všechno krasavci. Výsledek mě pak obzvlášť mrzí za brankáře (Coreyho Schneidera), který nemohl pro nás udělat víc. Je to frustrující," řekl trenér Devils Peter DeBoer.

Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs 3:1

Buffalo zahájilo novou éru pod vedením kouče Teda Nolana, jenž se na lavičku týmu postavil po 16 letech, vítězstvím 3:1 nad Torontem. Hosté se sice ujali vedení, ale Sabres ve druhé polovině utkání zápas otočili. "Bylo to hodně emotivní. Až všichni odejdou, vypláču se," řekl po návratu Nolan, který byl během působení v Buffalu vyhlášen trenérem roku.

Hokejisté Ottawy i s přispěním asistence Milana Michálka dohnali v souboji s Bostonem dvoubrankové manko a zvítězili 4:2. Naopak dvě přihrávky českého obránce Jakuba Kindla byly Detroitu málo. Doma ztratil s Washingtonem v poslední třetině vedení 3:1 a nakonec prohrál 3:4 po samostatných nájezdech. Jednalo se o sedmou porážku Red Wings na jejich ledě v řadě. V šesti případech se tak stalo v prodloužení nebo po nájezdech.

Výsledky pátečních zápasů NHL:

Buffalo - Toronto 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 30. Ott, 36. Foligno, 60. Ehrhoff - 27. Smith. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19 070.

New Jersey - Los Angeles 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 54. King, 60. Kopitar. Střely na branku: 26:21. Diváci: 12 168.

Pittsburgh - Nashville 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)
Branky: 13. Dupuis, 16. Neal, 28. Letang, 39. Sutter - 3. Bourque. Brankář MAZANEC odchytal za Nashville 39 minut, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 84 procenta. Střely na branku: 33:18. Diváci: 18 606.

Carolina - Anaheim 3:2 po nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 40. E. Staal, 44. Bowman, rozhodující nájezd Terry - 39. Perry, 48. Penner. Střely na branku: 23:30. Diváci: 14 802.

Columbus - Montreal 2:3 po nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. Umberger, 18. Anisimov - 20. Galchenyuk, 28. Eller, rozhodující nájezd Desharnais. Střely na branku: 25:40. Diváci: 11 562.

Ottawa - Boston 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)
Branky: 20. Neil, 42. Spezza (M. MICHÁLEK), 46. Cowen, 51. Ryan - 7. Eriksson, 10. Marchand. Střely na branku: 31:32. Diváci: 19 538.

Detroit - Washington 3:4 po nájezdech (2:1, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 16. a 19. Franzén (na druhou KINDL), 40. DeKeyser (KINDL) - 6. Laich, 44. Ovečkin, 52. Latta, rozhodující nájezd Bäckström. Střely na branku: 37:33. Diváci: 20 066.

Minnesota - Florida 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
Branky: 5. Parise, 14. Pominville, 52. Coyle - 44. Kopecký, 49. Huberdeau. Střely na branku: 20:24. Diváci: 18 102.

Winnipeg - Philadelphia 3:2 po nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 6. a 55. Byfuglien, rozhodující nájezd Little - 7. Hartnell, 12. Simmonds. Brankář PAVELEC odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Střely na branku: 38:34. Diváci: 15 004.

Edmonton - San Jose 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 33. Jakupov (HEMSKÝ) - 16. Pavelski, 18. HERTL, 24. Marleau. Střely na branku: 31:37. Diváci: 16 839.