Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Atletika

Hašek se dočkal pocty v Buffalu, Sabres vyřadili jeho číslo

Buffalo (USA) – Jen skutečným klubovým legendám vyjadřují týmy v NHL úctu tak, že vyřadí jejich číslo ze sady, jejich dres vyvěsí slavnostně ke stropu a nikdo další už jej tak nemůže obléknout. Takové pocty se nyní dostalo prvnímu Čechovi - Dominiku Haškovi. Jeho dres již visí u stropu arény v Buffalu, kde strávil největší část své kariéry v NHL.

Dominik Hašek při slavnostním ceremoniálu v Buffalu
zdroj: ČTK/AP

Dominik Hašek se tak po listopadovém zařazení do hokejové Síně slávy v Torontu dočkal v NHL další pocty. Jeho dres s číslem 39 teď visí u stropu First Niagara Center a Hašek se zařadil po bok dalších šesti klubových legend Gilberta Perreaulta (11), Ricka Martina (7), Reneho Roberta (14), Tima Hortona (2), Dannyho Gareho (18) a Pata LaFontainea (16).

"Je pro mě velké ocenění být jedním ze sedmi hráčů, jejichž číslo bylo vyřazeno. Po boku Gilberta Perreaulta, jeho spoluhráčů, Tima Hortona, Dannyho Gareho a mého skvělého spoluhráče Pata LaFontainea," řekl devětačtyřicetiletý Hašek ještě před ceremoniálem. 

Během samotného slavnostního ceremoniálu pak nezapomněl poděkovat svým spoluhráčům ani fanouškům Buffala. "Myslím, že slyšet povzbuzování fanoušků Buffala se mi nikdy neomrzí," začal svou řeč Hašek a připomněl, jakou ctí je být zařazen mezi legendy Buffala. "Pohled na ostatní dresy pod stropem mi připomíná, že Buffalo je opravdu výjimečné místo, kde hrát hokej," dodal.

"Měl jsem možnost hrát s těmi nejlepšími hráči, jaké si hokejista může přát. Bez spoluhráčů jako Michael Peca, Richard Šmehlík, Pat Lafontaine, nebo Alexej Žitnik a mnohých dalších bych tu dnes nestál," dodal Hašek. Stejně jako vstupu do Síně slávy v Torontu, i vyřazení čísla v klubu NHL se dočkal Hašek jako první český hokejista v historii.

Je nám líto, video expirovalo.
Hašek: Byl jsem dojatý, v Buffalu jsem prožil krásných devět let

"Devětatřicítku" začal nosit až v Buffalu

Číslo 39, které nyní visí pod stropem haly First Niagara Center, si Hašek vzal v NHL až v Buffalu a strávil s ním zbytek kariéry v zámoří. "V Česku jsem nosil devítku, protože když mi bylo šestnáct, tak byl jeden z hráčů nemocný a dali mi číslo 9. Chytal jsem dobře, tak mi řekli, ať si ji nechám. Když jsem přišel do Chicaga, nikdo se mě neptal. Dávali mi čísla 31, 34 a zase 31," vyprávěl Hašek.

"Pořád si pamatuju, jak při mé první sezoně v Buffalu přišel před přípravným kempem v Sabreland (kustod) Rip Simonick a ptal se, jaké číslo chci. Poprvé v mém životě se mě někdo zeptal, jaké chci číslo. Opravdu poprvé. Chtěl jsem si vzít jiné než tu devítku v Česku, tak jsem sáhnul po čísle 39 a měl jsem ho pak po zbytek kariéry," líčil Hašek. 

Nejvíc času strávil v Buffalu, na Stanley Cup dosáhl až v Detroitu

V Buffalu působil Hašek v letech 1992 až 2001. Během té doby získal šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL. V letech 1997 a 1998 si vysloužil také Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL, kterou získal dvakrát jako první gólman v historii, a Lester B. Pearson Award (dnešní Ted Lindsay Award) pro nejlepšího hráče podle hráčské asociace NHLPA.

Dvakrát (v letech 1994 a 2001) také získal William M. Jennings Trophy pro brankáře týmu, který obdržel v sezoně nejmenší počet branek. Loni v březnu byl Hašek také jako 42. v pořadí uveden do klubové Síně slávy Buffala.

VIDEO: Poslechněte si slavností řeč Dominika Haška. (zdroj: nhl.com)

Sabres Haška získali z Chicaga za brankáře Stephana Beauregarda a výběr ve čtvrtém kole draftu. Sabres vychytal v NHL 234 vítězství ve 491 zápasech a s 55 čistými konty drží klubový rekord. V play-off má Hašek klubová maxima v počtu zápasů (68), výher (37) a čistých kont (6). V roce 1999 pomohl Sabres k postupu do finále Stanleyova poháru.

Jeho zisku se dočkal až v letech 2002 a 2008 s Detroitem. Tam byl vyměněn v červenci 2001. "Byla to těžká situace pro Sabres i pro mě a já jsem byl ten, kdo o výměnu požádal. Rozhodl jsem se jít do týmu, který bude mít dobrou šanci na Stanley Cup. Byly to těžké týdny, ale myslím, že za čas na to obě strany zapomněly," prohlásil Hašek. 

V NHL odchytal za Chicago, Buffalo, Detroit a Ottawu celkem 735 utkání s průměrem 2,13 obdržené branky na zápas a s úspěšností 92,2 procenta. S 389 výhrami mu patří 12. místo v historii a s 81 čistými konty se dělí o šestou pozici. V bojích o Stanleyův pohár měl ve 119 utkáních průměr 2,02 gólu na utkání, úspěšnost 92,5 procenta a vychytal 14 nul. 

Jeho slavnostní chvíle byla o to pikantnější nejen tím, že se odehrála před duelem Buffala s Detroitem, ale v zápase pak proti sobě nastoupili čeští brankáři Michal Neuvirth za Sabres a Petr Mrázek za Detroit. Pro oba byl Hašek vzorem, Neuvirth navíc nosí jeho podobiznu na masce. "Je to něco navíc. Asi mohu být pyšný, jestli jsem na ně měl nějaký vliv," dodal Hašek. 

Zdroj
ČT sport, ČTK, nhl.com

Hlavní zprávy