Magazín EURO 2024

Hanzal s Vrbatou zařídili výhru Phoenixu, zářil i Hemský

Phoenix - Útočník Martin Hanzal se dvěma góly a jednou asistencí zasloužil o výhru Phoenixu v sobotním duelu NHL nad Columbusem 5:3. Jednou se trefil i jeho parťák Radim Vrbata. Povedený večer prožil také Aleš Hemský, jenž dvěma zásahy pomohl Edmontonu k výhře 6:4 na ledě Colorada.

Aleš Hemský
zdroj: ČTK/AP autor: Jason Franson

Hanzal se dvakrát prosadil ve třetí třetině a zlomil tak nerozhodný stav 3:3. Nejprve ve 49. minutě zakončil povedenou souhru v přesilové hře, 64 sekund před třetí sirénou pak pečetil vítězství Kojotů trefou do prázdné branky při power-play Blue Jackets.

Odchovanec českobudějovického hokeje vylepšil svou letošní střeleckou bilanci na sedm gólů a po loňské sezoně, kdy ho sužovala nejrůznější zranění, začíná patřit k hlavním oporám Phoenixu, který vyhrál pátý z posledních sedmi zápasů.

"Hrál jsem během výluky v české extralize a pěkně jsem se rozehrál," připomněl Hanzal, jenž si v 18 zápasech za České Budějovice připsal 19 bodů za osm gólů a 11 asistencí. "Věděli jsme, že dnešní zápas musíme vyhrát a odčinit poslední prohru v Nashvillu. Ve zkrácené sezoně si nemůžete dovolit prohrát dva zápasy v řadě," dodal Hanzal, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Vrbata, jenž je nejproduktivnějším hráčem Kojotů, zápas nedohrál. V průběhu druhé třetiny kvůli blíže nespecifikovanému zranění v dolní části těla odstoupil ze hry.

Hemský dvěma góly přispěl k velkému obratu Olejářů, kteří v duelu s Coloradem prohrávali dvakrát o tři góly 0:3 a 1:4. Poprvé Hemský skóroval čtyři sekundy před koncem první třetiny a snížil na 1:3, ve 37. minutě svou druhou brankou večera korigoval skóre na 3:4. Obrat pak Oilers dokonali třemi góly ve třetí třetině.

Vítěznou branku vstřelil minutu a půl před koncem základní hrací doby Magnus Pääjärvi. Švédský mladíček přitom nastoupil do utkání jen díky tomu, že se při předzápasovém rozbruslení zranil Lennart Petrell, jehož trefil puk do hlavy. "V půl osmé jsem šel trénovat a v 7:55 mi volali, že budu hrát," popsal střelec.

Colorado prohrálo počtvrté z posledních pěti zápasů a to i navzdory tomu, že brankář Semjon Varlamov pochytal plných 50 střel. "Chytal skvěle, přesto to nestačilo. Prohra je pořád prohra, ale ztratit zápas takovýmhle způsobem, když vedete ve druhé třetině 4:1, to je nepřijatelné," zlobil se trenér Joe Sacco. "Ale dostali jsme, co jsme zasloužili. Pustit soupeře k téměř 60 střelám, to je opravdu hrozné číslo."

Svůj sedmý gól v sezoně vstřelil v sobotu Tomáš Plekanec a podílel se jím na výhře Montrealu nad Philadelphií 4:1. Canadiens si tak po třech předchozích prohrách v řadě připsali třetí vítězství za sebou a usadili se na čele Severovýchodní divize před Bostonem, který má ale o dva zápasy méně.

Týden zpátky přitom panovala v Montrealu ponurá atmosféra poté, co Canadiens doma prohráli derby s Torontem 0:6. "Je důležité, že jsme se z toho dokázali oklepat. Hráči celý týden poctivě makali a koncentrovali se na své úkoly. Každým zápasem se zlepšujeme, dnes jsme předvedli perfektní týmový výkon," pochválil mužstvo trenér Michel Therrien.

Naopak Philadelphii se letos nedaří, z šestnácti zápasů prohrála už podesáté a krčí se téměř na samém chvostu tabulky Východní konference. "Nejsme pro soupeře konkurence. Nedokážeme vyhrávat osobní souboje, přitom máme mladým tým s vynikajícími bruslaři. Je to frustrující. Vím, že i já musím hrát lépe, ale zlepšit se musí celý tým," posteskl si Claude Giroux, kapitán Letců, jenž očividně postrádá po svém boku loňského parťáka Jaromíra Jágra a zatím vstřelil pouhé tři góly.

Premiérový gól v sezoně si připsal obránce Marek Židlický, v duelu s New Yorkem Islanders byl ale jediným střelcem New Jersey, kteří prohráli 1:5. Výhru Ostrovanů zařídil John Tavares, který počtvrté v kariéře vstřelil tři góly a na další přihrál.

Pohádkový začátek kariéry v NHL prožívá ve třiceti letech švédský brankář Viktor Fasth, který v osmém zápase vychytal osmé vítězství. Tentokrát díky němu Anaheim vyhrál 3:2 po nájezdech na ledě Nashvillu a Kačeři tak ztrácejí už jen dva body na nejlepší tým celé NHL Chicago.

Fasth, který už čtyřikrát vychytal čisté konto, tentokrát zneškodnil 32 střel a v penaltovém rozstřelu dva ze tří nájezdů. "Viktor chytá fantasticky a hráči před ním rovněž odvádějí dobrou práci," konstatoval Correy Perry, autor vítězného nájezdu.

Nejúspěšnějším ze všech gólmanů, kteří v sobotu naskočili do NHL, byl ale Ben Scrivens z Toronta, který vychytal výhru 3:0 s Ottawou a díky 34 zákrokům si připsal premiérové čisté konto v NHL.

Nedělní výsledky:

Toronto - Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 4. McLaren, 49. Bozak, 60. Liles. Střely na branku: 29:34. Diváci: 19.537.

Montreal - Philadelphia 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 9. Gallagher, 22. Desharnais, 45. Plekanec, 59. Bourque - 34. Briere (Voráček). Střely na branku: 29:19. Diváci: 21.273.

NY Islanders - New Jersey 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky: 37., 39. a 55. Tavares, 40. Moulson, 60. Grabner - 49. Židlický (Eliáš). Střely na branku: 33:31. Diváci: 15.488.

Edmonton - Colorado 6:4 (1:3, 2:1, 3:0)

Branky: 20. a 37. Hemský, 49. a 59. Eberle, 36. Nugent-Hopkins, 59. Pääjärvi - 2. McLeod (Hejduk), 19. Duchene, 20. McGinn, 47. Mitchell. Střely na branku: 56:29. Diváci: 16.839.

Nashville - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 14. Legwand, 30. Weber - 18. Beleskey, 37. Maroon, rozh. nájezd Perry. Střely na branku: 34:22. Diváci: 17.322.

Phoenix - Columbus 5:3 (3:2, 0:1, 2:0)

Branky: 49. a 59. Hanzal (na druhou Klesla), 6. Moss, 8. Vrbata (Hanzal), 18. Chipchura - 3. Boll (Prospal), 9. Calvert, 26. MacKenzie. Střely na branku: 35:20. Diváci: 15.425.

Florida - Tampa Bay 5:6 v prodl. (1:2, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 1. Matthias, 23. Skille, 40. Smithson, 42. Huberdeau, 44. Kopecký - 5. a 62. Pouliot, 24. a 48. Stamkos, 7. Killorn, 60. Purcell. Střely na branku: 30:36. Diváci: 17.009.