Gudas se blýskl třemi body a přiblížil Philadelphii k play-off

New York - Obránce Philadelphie Radko Gudas přispěl třemi body k vítězství Flyers 6:3 v důležitém utkání proti Buffalu v honbě za play-off. V zápase dvou konkurentů o osmou příčku Východní konference vstřelil tvrdý bek branku a na další dvě přihrál. V dalších zápasech zářili brankáři. Sergej Bobrovskij z Columbusu si připsal třetí nulu v řadě, Henrik Lundqvist se po dalším vítězství osamostatnil v historickém pořadí gólmanů na desáté příčce.

Radko Gudas z Philadelphie Flyers
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Slocum

Po akcích Gudase vedla Philadelphia 1:0 a 2:1. V prvním případě český bek vypálil od modré čáry a Matt Read tečí otevřel skóre. Poté se pražský rodák trefil sám, když z pravého kruhu pověsil puk parádně pod horní tyč a připsal si čtvrtý gól v sezoně. Třetí bod zaznamenal Gudas v úvodu třetí třetiny, v níž po jeho přihrávce zvýšil Travis Konecny na 6:2.

"Takových zápasů moc nemám," řekl český obránce, který podruhé v NHL nasbíral tři a více bodů v jednom utkání. Nejproduktivnější zápas odehrál před rokem, když se proti Columbusu blýskl dvěma góly a dvěma přihrávkami.

Podívejte se na Gudasův zásah:

"Baví mě, když přispěji týmu i v útoku. Je to pak pro mě výjimečný zápas," dodal Gudas, který zaznamenal v utkání za účast na ledě při vstřelené a inkasované brance pět kladných bodů.

Philadelphia se v zápase dostala potřetí do vedení po akci Voráčka, jehož přihrávka se odrazila od brusle spoluhráče Jordana Weala do branky. Flyers tím odstartovali klíčovou pasáž, ve které v rozmezí 34. až 46. minuty utekli soupeři z 2:2 na 6:2.

Český gólman Petr Mrázek kryl 25 střel v Torontu, kde s Detroitem podlehl 2:3. Mrázek chytal od začátku sezony poosmé v řadě a v posledních třech utkáních s Detroitem podlehl vždy o gól. Hosté nezachytili v Torontu nástup a už v sedmé minutě prohrávali 0:2 po dvou dorážkách. Bezmocný byl český brankář i při třetím gólu v úvodu prostřední části, když se po další nedůslednosti v obraně Detroitu trefil do horního růžku Nazem Kadri.

"Nezačali jsme dobře. Chybami jsme jim nabídli velké šance, které využili. Zbytečně ztrácíme puky a to nás pak stojí zápasy," řekl útočník Detroitu Henrik Zetterberg. Red Wings díky dvěma gólům Gustava Nyquista na přelomu druhé a třetí třetiny zápas ještě zdramatizovali, ale další branky už nepadly. Na postup do play-off ztrácí Detroit už 12 bodů a je stále reálnější, že bude ve vyřazovací části poprvé od sezony 1990–91 chybět.

V hlavní roli brankáři. Lundqvist je historicky desátý v počtu výher

Ve velkém stylu se posunul Henrik Lundqvist v historickém pořadí na desáté místo v počtu vychytaných výher. Švédský gólman zneškodnil na ledě Floridy 43 střel, dovedl New York Rangers k vítězství 5:2 a připsal si 404. výhru v soutěži. "Jsem na to hrdý, velmi hrdý. Makám tvrdě. Hlavním cílem je samozřejmě vyhrát Stanleyův pohár, ale v této chvíli si užívám, čeho jsem dosáhl," prohlásil Lundqvist, který kryl i dvě střely Jaromíra Jágra.

Ve třetím utkání za sebou nepustil gól Sergej Bobrovskij, který 33 zásahy pomohl Columbusu k výhře 2:0 nad New Jersey. Blue Jackets uspěli, i když je soupeř většinu zápasu přehrával a přestřílel. Vítězný gól dal v 50. minutě Oliver Bjorkstrand.

I bez zraněného Tomáše Plekance Montreal udolal Vancouver 2:1 v prodloužení a protáhl sérii výher na šest zápasů. Canadiens vylepšili bilanci pod novým trenérem Claudem Julienem na 7:2. Ondřej Kaše zůstal jen mezi náhradníky Anaheimu, který porazil Nashville 4:3 po samostatných nájezdech.

Výsledky NHL:

Columbus - New Jersey 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky: 50. Bjorkstrand, 59. Atkinson. Střely na branku: 25:33. Diváci: 15 947. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Bjorkstrand (oba Columbus), 3. Kinkaid (New Jersey).

Buffalo - Philadelphia 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)

Branky: 28. a 55. Eichel, 16. E. Kane - 5. Read (Gudas), 25. Gudas, 34. Weal (Voráček), 38. Giroux, 43. VandeVelde, 46. Konecny (Gudas). Střely na branku: 34:30. Diváci: 18 233. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Gudas (oba Philadelphia), 3. Eichel (Buffalo).

Toronto - Detroit 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 2. Marčenko, 7. Van Riemsdyk, 26. Kadri - 40. a 41. Nyquist. Střely na branku: 28:24. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:51 minuty, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 19 060. Hvězdy zápasu: 1. Marner (Toronto), 2. Nyquist (Detroit), 3. Bozak (Toronto).

Florida - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)

Branky: 32. Vanek, 57. Ekblad - 10. Kreider, 13. Glass, 25. Hayes, 34. Holden, 59. Bučněvič. Střely na branku: 45:28. Diváci: 16 116. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Glass, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Minnesota - St. Louis 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 60. Koivu - 11. Perron, 52. Tarasenko. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19 124. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Allen, 3. Tarasenko (všichni St. Louis).

Colorado - Carolina 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 39. Landeskog, 40. Barrie, 60. MacKinnon - 7. Faulk. Střely na branku: 25:26. Diváci: 11 700. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Landeskog, 3. Pickard (všichni Colorado).

Edmonton - NY Islanders 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 23. Kassian - 30. a 59. Lee, 18. Ho-Sang, 48. Ladd. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (NY Islanders), 2. Kassian (Edmonton), 3. Ho-Sang (NY Islanders).

Vancouver - Montreal 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 53. Chaput - 4. Mitchell, 62. Byron. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Miller (Vancouver), 2. Price, 3. Byron (oba Montreal).

Anaheim - Nashville 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 15. Getzlaf, 34. Ritchie, 40. Rakell, rozhodující sam. nájezd Eaves - 5. Wilson, 7. Ellis, 32. Forsberg. Střely na branku: 42:27. Diváci: 14 622. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Eaves (oba Anaheim), 3. Rinne (Nashville).