Golfista roku

Gólman Francouz pomohl udolat Philadelphii, Vejmelka Arizonu nespasil

Čeští gólmani měli v NHL napilno. Pavel Francouz pomohl osmadvaceti zákroky k výhře Colorada 6:3 nad Philadelphií. Karel Vejmelka zastavil sice ještě o střelu víc, 29, ale porážku Arizony 2:4 v Calagary neodvrátil. I díky přihrávce Filipa Chytila porazil New York Rangers na svém ledě Pittsburgh 5:1. Jakub Voráček si připsal asistenci při prohře Columbusu 3:4 v prodloužení ve Winnipegu.

Pavel Francouz
zdroj: ČTK/AP autor: David Zalubowski

Francouz nastoupil po týdnu a připsal si třetí výhru v řadě. Za žádný gól nemohl, dva inkasoval z dorážek a třetí ze sólového úniku. "V útoku jsme hráli velmi dobře. Neudělali jsme ani vzadu moc chyb, ale když už jsme se nějakých dopustili, tak vedly k jednoduchým gólům. To se mi nelíbilo," řekl trenér Colorada Jared Bednar.

Jeho svěřenci získali klíčový náskok mezi 14. až 19. minutou, během kterých odskočili z 1:1 na 4:1. Hlavním strůjcem úspěchu byl Cale Makar: vstřelil 23. a 24. branku v ročníku a překonal klubový rekord Sandise Ozolinše v počtu gólů vstřelených obráncem za sezonu. O rekordu se dozvěděl až od spoluhráče Mikka Rantanena na střídačce.

"Ani mi to v první chvíli nedocvaklo. Myslím na jiné věci, když jsem na ledě," uvedl Makar. Hlavou se mu honily i jeho dvě chyby, které soupeř potrestal gólem. "Jsem sám sobě největším kritikem a neodehrál jsem svůj nejlepší zápas. Statistika nevypovídá přesně o tom, jak hraju. I všechny mé góly patří týmu. I když je úžasné, co se povedlo, tak se v první řadě soustředím na to, abychom zvládli konec základní části."

Calgary položilo základ výhry během 21. a 29. minuty, kdy zlomilo třemi góly bezbrankový stav. Vejmelku, jemuž kryl opět záda Josef Kořenář, překonal nejdříve zblízka Matthew Tkachuk po přihrávce zpoza branky. Po kombinaci na jeden dotek zvýšil v přesilové hře z mezikruží Elias Lindholm a z úniku dva na brankáře upravil Johnny Gaudreau svou 200. trefou v NHL na 3:0.

Útočník Arizony Michael Carcone snížil gólem do šatny, ale ve 45. minutě vrátil Rasmus Andersson domácím z dalšího úniku tříbrankový náskok. Vladislav Koljanočok jen v závěru zkorigoval skóre. "Na kluky jsem hrdý. Soupeř potřeboval po první třetině přidat a zlepšit se, aby nás porazil. Jsem spokojený, jak jsme celý zápas hráli a bojovali," řekl trenér Arizony Andre Tourigny.

Daniel Vladař plnil roli náhradního gólmana Calgary a na střídačce zůstal v pátek i Vítek Vaněček při výhře Washingtonu 4:3 po nájezdech v Buffalu. Rozstřel rozhodl Alexandr Ovečkin, který v základní hrací době 41. gólem sezony vyrovnal na 3:3. V obraně Capitals nastoupil potřetí v řadě Michal Kempný, ale odehrál jen pět střídání.

Rangers vedli už v páté minutě 3:0 a první gól připravil Chytil, který v předchozích čtyřech zápasech nebodoval. Český útočník zatáhl puk po pravé straně do pásma, přihrál jej mezi kruhy Alexisovi Lafrenierovi, který střelou mezi betony otevřel skóre. Dva góly vítězů dal Chris Kreider, jenž je v tabulce střelců NHL se 44 zásahy na děleném druhém místě.

Lafreniere byl před utkáním přeřazen z elitní formace, kde hrál pravé křídlo, k Chytilovi na opačnou stranu. "Můžu hrát na obou pozicích a to nám dává v útoku více možností. Kdekoli bude potřeba, abych nastoupil, budu připraven. Dnes odehrál každý dobrý zápas," pronesl Lafreniere, jednička draftu 2020.

Voráček se podílel při hře šest na čtyři na vyrovnávacím gólu, který poslal zápas v čase 59:46 do prodloužení. Kladenský odchovanec po vyhraném vhazování přihrál na modré čáře puk Zachu Werenskému, jehož střelu dorazil Oliver Bjorkstrand. V prodloužení rozhodl o výhře Winnipegu z úniku Nikolaj Ehlers. "Naším cílem je nevzdávat se a to kluci splnili," pochválil trenér Columbusu Brad Larsen i přes prohru své svěřence.

Výsledky NHL:

Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. a 31. Skinner, 33. Olofsson - 37. a rozhodující sam. nájezd Ovečkin, 10. Mantha, 25. Jensen. Střely na branku: 23:40. Diváci: 9740. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Dahlin (oba Buffalo), 3. Ovečkin (Washington).

Winnipeg - Columbus 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 8. Toninato, 13. Connor, 24. Gaunce, 61. Ehlers - 14. A. Boqvist, 40. Morrissey, 60. Bjorkstrand (Voráček). Střely na branku: 33:36. Diváci. 13.475. Hvězdy zápasu: 1. Toninato, 2. Morrissey (oba Winnipeg), 3. Roslovic (Columbus).

NY Rangers - Pittsburgh 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky: 4. a 27. Kreider, 3. Lafreniére (Chytil), 5. Vatrano, 58. Copp - 46. Carter. Střely na branku: 33:21. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Kreider, 3. Lafreniére (všichni NY Rangers).

Colorado - Philadelphia 6:3 (4:1, 1:1, 1:1)
Branky: 14. a 49. Makar, 8. Kadri, 17. Compher, 19. Rantanen, 33. MacDermid - 14. J. van Riemsdyk, 40. MacEwen, 48. Willman. Střely na branku: 51:31. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Diváci: 18.051. Hvězdy zápasu: 1. Makar, 2. Kadri, 3. Rantanen (všichni Colorado).

Calgary - Arizona 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Branky: 21. M. Tkachuk, 24. E. Lindholm, 29. J. Gaudreau, 46. Andersson - 40. Carcone, 59. Koljačonok. Střely na branku: 33:18. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 58:43 minuty, inkasoval čtyři góly z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Diváci: 16.526. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. M. Tkachuk, 3. Andersson (všichni Calgary).