Frolík se opět trefil a táhl Calgary k úspěchu, skórovali i Faksa s Kubalíkem

Bilancí 1+1 se v NHL blýskl útočník Michael Frolík a výraznou měrou přispěl k výhře Calgary 5:2 na ledě Arizony, navíc byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Stejné ocenění obdržel i Radek Faksa, který pomohl brankou k vítězství Dallasu 2:0 nad New Jersey. Dominik Kubalík vstřelil čestný úspěch Chicaga při jednoznačné porážce 1:5 ve Vegas.

Michael Frolík z Calgary (uprostřed) střílí gól v utkání NHL s Arizonou
zdroj: USA TODAY Sports autor: Mark J. Rebilas

Arizona - Calgary 2:5

Frolíkovi zřejmě zvedlo sebevědomí, že o den dříve ukončil svůj 22 duelů dlouhý trvající gólový půst. Kladenský odchovanec otevřel skóre už ve 3. minutě, když v přečíslení dva na jednoho dostal přihrávku před branku a prosadil se bekhendovou kličkou.

Calgary vedlo ve 35. minutě už 4:0. Třetí gól připravil Frolík, jenž v rohu kluziště vybojoval puk a přihrál ho mezi kruhy skórujícímu Zacu Rinaldovi.

"Před zápasem jsme si říkali, že musíme dobře začít, a to se povedlo. Už v 5. minutě jsme vedli 2:0 a to ovlivnilo vývoj utkání," uvedl Frolík, jehož gól přišel chvíli poté, co domácí trefili tyč. "Měli jsme štěstí. Na druhé straně potom výborně napadal Rhino (Rinaldo), přihrál mi a z toho padl důležitý první gól. Dodal nám energii," doplnil.

Calgary po konci trenéra Billa Peterse, který rezignoval po obviněních z rasismu z jeho dřívějších působení, vyhrálo všech šest zápasů.

"Změnili jsme pár systémových věcí, trošku se proházely lajny. Všechny čtyři teď šlapou, dobře bráníme. Nenecháváme soupeřům moc prostoru a máme rychlý přechod do útoku," vysvětloval Frolík úspěšnou sérii. Hrdinou zápasu se stal brankář Cam Talbot - náhradník Davida Ritticha kryl 46 střel.

Dallas - New Jersey 2:0

Dallas v prvním utkání po odvolání trenéra Jima Montgomeryho dobře začal a oba góly vstřelil v úvodních dvanácti minutách zápasu. Vítězný zásah si připsal Faksa, který u zadního mantinelu převzal puk a otočkou zpoza branky překvapil Mackenzieho Blackwooda.

Druhou trefu přidal zkušený Joe Pavelski a předcházela tomu výborná práce Romana Poláka, který udržel útočné pásmo. Ben Bishop zneškodnil 26 střel a stal se největší hvězdou zápasu.

Montgomery skončil v Dallasu ráno v den zápasu. Generální manažer klubu vysvětlil rozhodnutí tím, že se kouč dopustil neprofesionálního chování. "Je to opravdu zvláštní a těžký den," řekl Faksa, který v předchozích osmi duelech nebodoval. "Soustředili jsme se ale jen na utkání a na nic jiného. A jsem rád, že jsme vyhráli. Hodně nám pomohl začátek, ve kterém jsme dali dva rychlé góly a převzali tím kontrolu," dodal.

Zatímco Rick Bowness, který dočasně povýšil z pozice asistenta do role hlavního trenéra Dallasu, si připsal výhru hned v úvodním utkání, v New Jersey nemá změna kouče patřičný efekt. Devils po odvolání Johna Hynese získali ve čtyřech utkáních jen bod. "Je jedno, jakou máte taktiku a plán, když vám chybí bojovnost a nasazení. To jsem u nás první dvě třetiny postrádal," konstatoval dočasný kouč Alain Nasreddine.

Vegas - Chicago

Ve Vegas trval bezbrankový stav až do 28. minuty. Poté domácí ve druhé třetině třikrát skórovali a v závěrečné části odskočili až na 5:0.

Porážku Chicaga zkorigoval v přesilové hře střelou z mezikruží Kubalík, který připravil Marca-Andreho Fleuryho 27 sekund před koncem střetnutí o čisté konto. Český útočník skóroval v sezoně poosmé a v tabulce střelců mezi nováčky je na děleném druhém místě.

Fleury nastoupil v brance Vegas naposledy 23. listopadu a v úterý chytal poprvé od otcovy smrti. "Ani nevím, zda jsem na to během utkání myslel. Ale v hlavě ho mám, to je jasné," řekl Fleury, první hvězda zápasu. "Bojovali jsme za něj. Je nám líto, že jsme tu poslední střelu nezastavili," dodal William Karlsson, jeden z pěti střelců Vegas.

Filip Zadina asistoval u jediné branky Detroitu, který podlehl ve Winnipegu 1:5 a připsal si dvanáctou prohru v řadě. Tomáš Hertl, jenž v předchozích čtyřech zápasech nebodoval, přihrál při porážce San Jose 1:3 v Nashvillu na jediný gól svého týmu. Ondřej Kaše pomohl asistencí k výhře Anaheimu 3:2 po nájezdech na ledě Minnesoty.

NHL:

Florida - Tampa Bay 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 58. Dadonov - 7. Stamkos, 25. Killorn. Střely na branku: 28:48. Diváci: 10 685. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Bobrovskij (Florida), 3. Killorn (Tampa Bay).

Pittsburgh - Montreal 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky:
3. Guentzel - 33. Tatar, 37. Armia, 40. S. Weber, 59. Gallagher. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Armia (oba Montreal), 3. Jarry (Pittsburgh).

Buffalo - St. Louis 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Branky:
46. a 60. Eichel, 1. S. Reinhart, 40. J. Larsson, 60. Girgensons - 4. Brouwer, 44. Pietrangelo. Střely na branku: 33:30. Diváci: 16 521. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. J. Larsson, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).

Nashville - San Jose 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky:
45. Bonino, 53. Johansen, 60. Järnkrok - 59. Meier (Hertl). Střely na branku: 32:25. Diváci: 17 160. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. Bonino, 3. Johansen (všichni Nashville).

Minnesota - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky:
28. Hartman, 43. Donato - 4. a rozhodující sam. nájezd Rakell, 11. Fowler (Kaše). Střely na branku: 24:33. Diváci: 17 154. Hvězdy zápasu: 1. Rakell (Anaheim), 2. Hartman, 3. Donato (oba Minnesota).

Winnipeg - Detroit 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky:
13. Lowry, 37. Wheeler, 39. Copp, 39. Laine, 46. Scheifele - 28. Ehn (Zadina). Střely na branku: 30:17. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Wheeler, 3. Laine (všichni Winnipeg).

Dallas - New Jersey 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky:
2. Faksa, 12. Pavelski. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18 134. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Faksa (oba Dallas), 3. Blackwood (New Jersey).

Arizona - Calgary 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky:
40. Chychrun, 60. Kessel - 3. Frolík, 5. J. Gaudreau, 26. Rinaldo (Frolík), 35. Monahan, 55. Lucic. Střely na branku: 48:29. Diváci: 11 198. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Frolík (oba Calgary), 3. Chychrun (Arizona).

Edmonton - Carolina 3:6 (0:3, 1:0, 2:3)
Branky:
28. a 46. Kassian, 43. Nugent-Hopkins - 5. a 53. Aho, 18. Niederreiter, 20. Dzingel, 50. Martinook, 56. D. Hamilton. Střely na branku: 36:32. Diváci: 16 175. Hvězdy zápasu: 1. Aho (Carolina), 2. McDavid (Edmonton), 3. Martinook (Carolina).

Vancouver - Toronto 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky:
52. Leivo - 40. a 55. Tavares, 22. Matthews, 59. Hyman. Střely na branku: 39:26. Diváci: 18 290. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Leivo (Vancouver).

Vegas - Chicago 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky:
28. R. Smith, 32. Engelland, 40. W. Karlsson, 44. Pacioretty, 53. Reaves - 60. Kubalík. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18 319. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. R. Smith, 3. Engelland (všichni Vegas).

Los Angeles - NY Rangers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky:
20. D. Brown, 34. Toffoli, 60. Kempe - 60. Panarin. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17 826. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Roy, 3. Toffoli (všichni Los Angeles).