Absa Cape Epic

Francouz vynuloval Pastrňáka s Krejčím. Výhru vychytal i Mrázek, Hronkův gól byl málo

Po prvním inkasovaném gólu vystřídal mezi třemi tyčemi Philippa Grubauera a od té doby byla branka Colorada neprostupná. Pavel Francouz za 42 minut nepustil z 16 střel Bostonu ani jednu a pomohl k výhře Avalanche 4:1. Reprezentačního kolegu nedokázal propálit ani David Pastrňák, jenž podruhé za sebou nebodoval. Výhru slavil i gólman Petr Mrázek, jenž přispěl 22 zákroky k vítězství Caroliny 6:2 nad Minnesotou. Gól Filipa Hronka Detroitu nestačil a Red Wings padli s Pittsburghem 3:5.

Pavel Francouz v bráně Colorada
zdroj: ČTK/AP/ autor: Michael Dwyer

Detroit v závěru zdramatizoval zápas i díky Hronkovi. Český bek si najel do předbrankového prostoru a po přihrávce Darrena Helma snížil v 53. minutě na 2:4. Kontaktní branku dal Dylan Larkin, ale Pittsburgh zpečetil výhru devět sekund před koncem v power-play. Red Wings prohráli jedenáctý zápas v řadě, přičemž v posledních devíti nezískali ani bod.

"Je povzbuzením pro naše sebevědomí, že umíme dávat góly a že jsme schopni odehrát vyrovnaný zápas. Musíme se ale trochu zlepšit v mnoha oblastech," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill, jehož svěřenci v předchozích šesti utkáních dali jen pět branek a jsou v soutěži nejhorší. Od vyrovnání nelichotivého klubového rekordu je dělí už jen tři prohry. V sezoně 1981/82 ztratili čtrnáct zápasů za sebou.

Hronkovy výkony jsou podle kouče jedním z mála světlých bodů Detroitu v sezoně. Dvaadvacetiletý obránce je s 23 minutami nejvytíženějším hráčem mužstva, důvěru dostává v oslabeních i přesilových hrách. "Odvádí velmi dobrou práci, čas na ledě si zaslouží. Mnohokrát patřil k našim nejlepším hráčům v oslabení a je velmi soutěživý. Také chybuje, ale učí se tím a zlepšuje se," řekl Blashill.

Hronek je v produktivitě týmu pátý, na kontě má čtrnáct bodů (6+8) v 29 utkáních. V klubovém měřítku je druhý v počtu zblokovaných střel (34). "Vždy je působivé, když má obránce v průměru půl bodu na zápas. Moderní obránci dnes umějí bruslit, vést puk a jsou spolehliví v defenzivě. Myslím si, že všechny tyto atributy má. Je to skvělý hráč, je mladý, bude se ještě zlepšovat," pochválil Hronka obránce Detroitu Alex Biega.

Nerozehřátý Francouz Boston vynuloval

Francouz vystřídal v brankovišti zraněného Grubauera v 18. minutě za stavu 1:1. "Není jednoduché do zápasu naskočit z lavičky. Ale je to snazší, když se do branky dostanete takhle brzy, jste ještě rozehřátí z rozcvičky. Kdybych seděl na střídačce hodinu dvě, bylo by to horší," uvedl Francouz. "Nebylo příjemné vidět, že (Grubauer) není v pořádku, ale mojí prací je být připravený. Jen jsem popadl věci a šel na to," dodal.

Český gólman neinkasoval, připsal si pátou výhru v řadě a v úspěšnosti zásahů se zlepšil na 93,1 procenta. V této statistice je v lize pátý. Colorado podle slov trenéra Jareda Bednara odehrálo jeden z nejlepších zápasů v obraně a odskočilo Bostonu dvěma góly v prostřední třetině. Pojistku přidalo při power-play. "Spoluhráči mi hodně pomohli. Bylo potěšením za nimi chytat," podotkl Francouz.

Mrázka brzká branka nerozhodila

Mrázek vychytal desátou výhru na domácím ledě, i když už ve třetí minutě pustil první branku zápasu. Český gólman inkasoval podruhé v polovině zápasu opět z přečíslení, ze kterého Minnesota snížila na 2:3. Brzy ale uklidnil Carolinu čtvrtým gólem Sebastian Aho, který v zápase nasbíral pět bodů (3+2). V dresu vítězů znovu nenastoupil Martin Nečas, který je od konce listopadu mimo hru kvůli zranění v dolní části těla.

Voráček se porval

Philadelphia zdolala doma Ottawu 4:3 v zápase, ve kterém se hrálo hodně do těla. První ostrý zákrok předvedl hostující Mark Borowiecki, když ve středu hřiště atakoval Travise Konecného. Útočník Flyers poté kvůli zranění z utkání odstoupil. V dalším střídání se téměř po třech letech popral v NHL Jakub Voráček. Kladenský odchovanec byl sice v bitce s Nickem Paulem defenzivnější, ale soupeře nakonec povalil na led.

Zacha zapsal asistenci

Pavel Zacha přihrál na první gól New Jersey, které podlehlo v Nashvillu 4:6 a po změně trenéra prohrálo i třetí zápas. Tampa Bay deklasovala doma San Jose 7:1. Výhru řídili Alex Killorn (1+3) a Steven Stamkos (2+1), jejich spoluhráči Ondřej Palát a Jan Rutta nebodovali. Na druhé straně Tomáš Hertl nebyl u žádné inkasované branky, zatímco Radim Šimek si připsal dva záporné body.

Rittich dostal volno

David Rittich dostal volno a Cam Talbot se tak objevil v brance Calgary poprvé od 17. listopadu. Kanadský klub nezačal v souboji s Los Angeles dobře a po patnácti minutách prohrával 0:2, ale nakonec zvítězil 4:3.

Bobrovskij poprvé proti Columbusu

Sergej Bobrovskij chytal poprvé proti Columbusu, kde působil předchozích sedm let, a pomohl 33 zákroky k výhře Floridy 4:1. Ruský gólman přiznal, že pro něho bylo divné hrát proti bývalým spoluhráčům. O čisté konto přišel v 51. minutě.

Výsledky NHL:

Philadelphia - Ottawa 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Branky: 2. Konecny, 7. Gostisbehere, 44. Provorov, 56. Laughton - 34. a 55. Duclair, 5. B. Tkachuk. Střely na branku: 21:30. Diváci: 18 031. Hvězdy zápasu: 1. Laughton (Philadelphia), 2. Duclair (Ottawa), 3. Provorov (Philadelphia).

Vancouver - Buffalo 6:5 v prodl. (1:0, 2:3, 2:2 - 1:0)

Branky: 13. a 38. Leivo, 24. a 51. Roussel, 45. Myers, 64. J.T. Miller - 26. Okposo, 27. S. Reinhart, 40. Olofsson, 53. Girgensons, 60. M. Johansson. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Roussel (Vancouver), 2. Eichel (Buffalo), 3. Leivo (Vancouver).

Boston - Colorado 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 14. Wagner - 18. Ničuškin, 30. Cole, 39. Burakovsky, 60. Landeskog. Střely na branku: 20:20. Pavel Francouz odchytal za Colorado 42:35 minuty a z 16 střel neinkasoval. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Donskoi (oba Colorado), 3. Wagner (Boston).

Detroit - Pittsburgh 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Branky: 27. Fabbri, 53. Hronek, 57. D. Larkin - 6. Guentzel, 18. Ruhwedel, 31. Malkin, 42. Kahun, 60. Marino. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Guentzel (oba Pittsburgh), 3. D. Larkin (Detroit).

Tampa Bay - San Jose 7:1 (1:0, 2:0, 4:1)

Branky: 4. a 44. T. Johnson, 40. a 56. Stamkos, 33. Killorn, 41. Hedman, 60. Verhaeghe - 55. Vlasic. Střely na branku: 38:38. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Stamkos, 3. Verhaeghe (všichni Tampa Bay).

Florida - Columbus 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 1. Dadonov, 29. J. Brown, 47. Connolly, 58. Hoffman - 51. Gavrikov. Střely na branku: 27:34. Diváci: 11 640. Hvězdy zápasu: 1. J. Brown, 2. Bobrovskij, 3. Barkov (všichni Florida).

Carolina - Minnesota 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)

Branky: 25., 36. a 59. Aho, 9. Wallmark, 16. A. Svečnikov, 53. Edmundson - 3. Donato, 30. Zuccarello. Střely na branku: 40:24. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. T. Teräväinen, 3. Wallmark (všichni Carolina).

St. Louis - Toronto 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)

Branky: 5. Barbašev, 43. Perron - 3. a 10. Hyman, 7. a 30. Matthews, 13. Spezza. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Hyman, 3. Andersen (všichni Toronto).

Nashville - New Jersey 6:4 (2:2, 2:1, 2:1)

Branky: 1. Carr, 3. Fabbro, 26. Trenin, 28. F. Forsberg, 46. Bonino, 53. Grimaldi - 3. Bratt (Zacha), 4. Zajac, 34. Palmieri, 52. Hall. Střely na branku: 37:33. Diváci: 17 418. Hvězdy zápasu: 1. Grimaldi, 2. Bonino, 3. Fabbro (všichni Nashville).

Dallas - NY Islanders 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky: 12. Cogliano, 17. Radulov, 24. Gurjanov - 56. Barzal. Střely na branku: 37:35. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Radulov, 2. Bishop, 3. Cogliano (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Branky: 19. Lucic, 24. Rinaldo, 32. Monahan, 42. Dube - 12. Kopitar, 15. Doughty, 46. Roy. Střely na branku: 30:33. Diváci: 19 080. Hvězdy zápasu: 1. Dube, 2. Lucic (oba Calgary), 3. Kopitar (Los Angeles).