Florida poprvé od roku 1996 vyhrála sérii play-off, Faksa asistoval u vítězné branky Dallasu

Hokejisté Floridy vyhráli ve Washingtonu 4:3 v prodloužení a zajistili si poprvé od roku 1996 postup do druhého kola play-off. Třemi body k těsné výhře Panthers přispěl Claude Giroux. Radek Faksa asistoval u vítězné branky Dallasu a pomohl Stars k vyrovnání série s Calgary na 3:3. Dallas v domácím prostředí porazili Flames 4:2 a vynutil si sedmý zápas. Hned čtyřikrát bodovali Mika Zibanejad a Adam Fox, kteří pomohli NY Rangers k výhře 5:3 na ledě Pittsburghu a poslali sérii rovněž do rozhodujícího sedmého zápasu.

Carter Verhaeghe střílí v prodloužení postupový gól Floridy
zdroj: USA Today Sports autor: Geoff Burke

Značný podíl na výhře Floridy měla první útočná formace ve složení Giroux, Aleksander Barkov, Carter Verhaeghe. Kanadsko-finská trojice si mezi sebe rozdělila tři ze čtyř branek a její členové dohromady získali šest kanadských bodů.

Panthers ve třetí třetině otočili vývoj zápasu, díky dvěma brankám se dostali do vedení 3:2 a sahali po postupu. Washington se však nevzdal, v závěru stupňoval svůj tlak a minutu před koncem zásluhou T. J. Oshieho vyrovnal.

V prodloužení byli šťastnější Panthers, jejichž postupovou branku vstřelil v čase 62:46 Verhaeghe. Kanadský centr zaznamenal šestý gól v play-off a se 12 body je spolu s Connorem McDavidem z Edmontonu v čele bodování.

Florida přes první kolo play-off postoupila poprvé od roku 1996, kdy došla až do finále. V něm podlehla Coloradu. "Je to úžasný pocit. Za devět let v klubu jsem se nikdy nedostal přes první kolo, takže si to opravdu užívám," uvedl Barkov.

Rangers po první třetině prohrávali již 0:2, ve druhé části ale dokázali stav zápasu otočit a dvěma góly ve třetím dějství svůj obrat pečetili.

"Po vyrovnávací brance jsme byli trochu dole, ale pomohla nám přestávka. Řekli jsme si, že když budeme hrát svou hru, dokážeme zápas zlomit na svou stranu," řekl Giroux, který se na výhře podílel gólem a dvěma přihrávkami

Vítěznou branku newyorského celku vstřelil minutu a půl před koncem základní hrací doby Chris Kreider, jenž se v zápase prosadil dvakrát.

Rangers v sérii s Penguins odvrátili i druhý mečbol a vynutili si rozhodující zápas v domácí Madison Square Garden.

Dallas v duelu s Calgary vedl již 2:0, náskok ale během čtyř minut druhé části ztratil. Vedení si vzal zpět v 38. minutě, kdy Faksa našel Mira Heiskanena a ten skóroval ranou přes několik clonících hráčů.

Ve třetí části si aktivně hrající domácí těsný náskok pohlídali a v poslední minutě přidali trefu do prázdné branky. O postupujícím se tak rozhodne v pondělí v Calgary.

Výsledky 1. kola play-off NHL - 6. zápasy:

Washington - Florida 3:4 v prodloužení (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 24. Dowd, 42. Bäckström, 59. Oshie – 27. Lomberg, 49. Giroux, 55. Barkov, 63. Verhaeghe. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Barkov (oba Florida), 3. Oshie (Washington). Konečný stav série 2:4.

Pittsburgh - New York Rangers 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Branky: 15. Carter, 16. Rust, 37. Malkin – 26. a 27. Zibanejad, 34. a 59. Kreider, 60. Copp. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18 342. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad (oba NY Rangers), 3. Malkin (Pittsburgh). Stav série 3:3.

Dallas - Calgary 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 15. Hintz, 27. Raffl, 38. Heiskanen (Faksa), 60. Seguin – 29. Stone, 32. Backlund. Střely na branku: 40:38. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger (Dallas), 2. Markström (Calgary), 3. Heiskanen (Dallas). Stav série 3:3.