Slovensko - Česko

Erat si odbyl debut ve Phoenixu, Vrbata přitom nastřílel dva góly

New York - Martin Erat si debut ve Phoenixu se svým novým parťákem v lajně Radimem Vrbatou musel užít. Vrbata se v utkání proti Montrealu zasloužil dvěma góly o výhru 5:2 a stal se první hvězdou zápasu.

Radim Vrbata s Martinem Eratem
zdroj: AP autor: Ross D. Franklin

Vrbata otevřel gólový účet ve třetí minutě tečí střely Davida Schlemka a podruhé skóroval v závěrečné části, kdy z rychlého protiútoku vstřelil uklidňující branku na 4:2. "Ten gól nám opravdu pomohl. Mohli jsme zase dýchat lépe poté, kdy nás ve druhé třetině zatlačili. Ale ve třetí jsme už zase hráli dobře a nemuseli jsme tolik bránit," řekl Vrbata.

Jeho spoluhráč Martin Hanzal je momentálně zraněný, vynechal druhý zápas v řadě kvůli potížím v horní části těla. Až se uzdraví, je reálné, že české trio vytvoří jeden útok. Mezi českými hráči ve čtvrtek nastoupil Kyle Chipchura a Erat při svém debutu odehrál šestnáct a půl minuty. Jednou vystřelil a zapsal si dva kladné body za účast na ledě při vstřelené brance.

"Je to bojovník. Chodí do rohů, tvoří hru. Je to typ hráče, který vám pomůže," řekl na adresu třebíčského rodáka Mike Ribeiro, který s Eratem hrál minulou sezonu ve Washingtonu. "Bude pro nás posilou. Hrajeme podobně jako Nashville, kde se mu dařilo. Jeho příchod bude taky dobrý pro Vrbyho a Hanzala, že mají dalšího krajana a budou spolu mluvit česky," dodal.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen i brankář Ondřej Pavelec, který kryl 38 střel. Přesto jeho spolehlivý výkon Winnipegu nestačil a na svém ledě podlehl Los Angeles 1:3. Hosté, za něž poprvé nastoupil Marián Gáborík, dvěma góly v závěru druhé části skóre reagovali na vedoucí trefu Jets a těsný náskok pojistili v 56. minutě třetí brankou.

"Je to jeden z nejlepších týmů v lize. Má propracovaný systém a moc vám toho nedovolí. Hrají pořád stejným způsobem a to je důvod, proč nedávno vyhráli Stanley Cup. Dnes nám ukázali, jak se má hrát. Výborně pracovali s pukem, hodně času trávili v našem pásmu," uvedl Pavelec.

Další český brankář Michal Neuvirth, jenž byl ve středu vyměněn z Washingtonu do Buffala, ze střídačky přihlížel, jak jeho nový parťák Jhonas Enroth přivádí k šílenství Tampu Bay. Pětadvacetiletý Švéd kryl 43 střel a dovedl Buffalo k výhře na ledě soupeře 3:1. Znepříjemnil tím návrat uzdravenému Stevenu Stamkosovi, který navíc po odchodu Martina St. Louise vedl tým jako kapitán.

Detroit před začátkem utkání s Coloradem vyvěsil ke stropu haly dres švédského beka Nicklase Lidströma s číslem pět. Hosté ale překazili slavnostní atmosféru vítězstvím 3:2 v prodloužení. U vítězné branky si připsal asistenci nováček Nathan MacKinnon, který bodoval potřinácté v řadě. Jedná se o nejdelší sérii dosaženou osmnáctiletým hráčem a překonal tím rekord Waynea Gretzkého.

U vítězné branky si připsal přihrávku i český obránce Roman Polák, od něhož převzal puk ve středním pásmu Magnus Pääjärvi a individuální akcí z pravé strany zařídil vítězství St. Louis 2:1 v Nashvillu.

Tyler Seguin pěti body za tři branky a dvě asistence řídil kanonádu Dallasu, který doma přehrál Vancouver 6:1. Dvaadvacetiletý útočník navíc vyrovnal třetím hattrickem sezony klubový rekord, který drží Mike Modano a Bill Guerin. "Dokud jsem to neviděl na obří kostce, neuvědomoval jsem si to. Je to úžasné," řekl Seguin.

Výsledky NHL

Boston - Washington 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) Branky: 24. Campbell, 29. Eriksson, 59. Marchand. Střely na branku: 43:16. Diváci: 17.565.

Winnipeg - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:2, 0:1) Branky: 33. O. Jokinen - 33. D. Brown, 37. M. Richards, 56. Martinez. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 92,68 procenta. Střely na branku: 18:41. Diváci: 15.004.

Tampa Bay - Buffalo 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) Branky: 58. Johnson - 16. Myers, 30. Foligno, 54. Hodgson. Střely na branku: 44:21. Diváci: 19.204.

Detroit - Colorado 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1) Branky: 13. Kronwall, 33. Jurčo - 31. Duchene, 46. Parenteau, 65. Benoit. Střely na branku: 37:25. Diváci: 20.066.

Chicago - Columbus 6:1 (2:1, 3:0, 1:0) Branky: 17. a 38. Shaw, 28. a 44. Toews, 5. Bollig, 33. Bickell - 8. Johansen. Střely na branku: 33:23. Diváci: 21.179.

Nashville - St. Louis 1:2 (1:1, 0:1, 0:0) Branky: 11. Spaling - 5. Cole, 29. Pääjärvi (Polák). Střely na branku: 21:22. Diváci: 16.180.

Dallas - Vancouver 6:1 (3:0, 2:1, 1:0) Branky: 8., 12. a 53. Seguin, 3. Jamie Benn, 23. Goligoski, 33. Garbutt - 39. Dalpe. Střely na branku: 22:33. Diváci: 14.634.

Phoenix - Montreal 5:2 (3:1, 0:1, 2:0) Branky: 3. a 52. Vrbata, 16. Korpikoski, 20. Ekman-Larsson, 54. Yandle - 8. Markov, 35. Galchenyuk. Střely na branku: 23:26. Diváci: 15.282.

Edmonton - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0) Branky: 49. Smyth, 57. Larsen, 63. Hall - 10. Nielsen, 19. Lee. Střely na branku: 29:34. Diváci: 16.839.

San Jose - Pittsburgh 5:3 (0:2, 1:0, 4:1) Branky: 47. a 60. Burns, 38. Braun, 46. Marleau, 55. J. Thornton - 16. a 46. Määttä, 17. Kunitz. Střely na branku: 47:22. Diváci: 17.562.