Svět motorů

Dvougólový Vrána řídil vítězství St. Louis, Pastrňák přidal 52. zásah

Vynikající formu si v NHL drží i Jakub Vrána. Tentokrát dvěma brankami vystřelil výhru St. Louis 6:5 v prodloužení nad Vancouverem. Prosadil se také David Pastrňák, který 52. trefou v sezoně mírnil porážku Bostonu 1:2 s Nashvillem. K vysokému vítězství NY Rangers nad Columbusem (6:2) jedním gólem přispěl Filip Chytil, při triumfu Detroitu nad Pittsburghem (7:4) rozvlnil síť Dominik Kubalík a skóre zápasu San Jose – Winnipeg (3:0) uzavřel Martin Kaut.

Jakub Vrána ze St. Louis oslavuje gól v NHL
zdroj: REUTERS

St. Louis – Vancouver 6:5 v prodloužení

Vrána v St. Louis potvrzuje pověst nadaného střelce. V prvních 12 zápasech po přesunu z Detroitu vstřelil osm branek a přidal k nim dvě asistence. Poslední dva góly dal sedmadvacetiletý forvard v přestřelce s Vancouverem a výrazně se tak podepsal pod těsnou výhru svého týmu.

První trefu dal Vrána ve 28. minutě poté, co využil dobrého napadání Nicka Leddyho. Získaný kotouč mu na osu hřiště připravil Brandon Saad a český forvard z první poslal Blues do vedení 3:2.

Druhou branku si pražský rodák schoval do prodloužení, v němž se po šikovné nahrávce Braydena Schenna objevil sám před brankářem Thatcherem Demkem a rozhodl. "Brayden to udělal skvěle. Nejprve se výborně vyhnul obránci a pak mi předložil puk do ideální pozice. Výborná práce," popsal rozhodující akci Vrána.

Blues vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a v tabulce Západní konference se posunuli před Vancouver na 11. místo. Hokejisté Canucks, v jejichž dresu odehrál bezmála 24 minut Filip Hronek, ztratili po třech skalpech soupeřů. "Tvrdě jsme bojovali. Dokonce jsme smazali tříbrankovou ztrátu, obrat jsme však nakonec nedokonali. Sice jsme prohráli, ale kluci na ledě nechali všechno," řekl trenér Vancouveru Rick Tocchet.

Boston – Nashville 1:2

O vítěznou sérii přišli také hokejisté Bostonu, kteří nebodovali po sedmi výhrách. Jediný gól Bruins při domácí prohře s Nashvillem 1:2 vstřelil v čase 59:58 Pastrňák. Český kanonýr se vytočil zpoza branky a svou 52 trefou v ročníku se přiblížil stobodové hranici. K tomu, aby jako druhý Čech v historii překonal legendární metu, mu schází pouhé dva body.

Bruins marně hledali recept na obranu v čele se skvěle chytajícím Juusem Sarosem. Nepomohlo jim ani pět početních výhod. "V přesilovkách jsme se bohužel trápili. Celkově jsme neodehráli povedený zápas, ale přesilovky nám nevyšly vůbec. Těžko jsme se usazovali v pásmu a neměli jsme odražené puky," uvedl kouč Jim Montgomery.

NY Rangers – Columbus 6:2

Hokejisté NY Rangers porazili na domácím ledě Columbus 6:2 a díky třetí výhře za sebou se na Východě posunuli na čtvrtou příčku. Úvodní branku newyorského celku vstřelil v 6. minutě Chytil. Rodák z Kroměříže dal 22. gól v sezoně a mezi Čechy je třetím nejlepším střelcem.

Na devátém vítězství z posledních jedenácti zápasů se podílely obě zvučné posily, které do Rangers přišly v únoru. Vladimir Tarasenko minutu po Chytilovi zvýšil na 2:0 a Patrick Kane v čase 8:00 vstřelil vítězný gól.

"Z jejich výkonu jsem byl nadšený. V první třetině oba skórovali a vytvořili několik dalších zajímavých šancí. Věřím, že se dostávají do pohody před play-off. Náš tým je s nimi v sestavě mnohem lepší," zdůraznil trenér Rangers Gerard Gallant.

San Jose – Winnipeg 3:0

Po devíti zápasech se výhry dočkali hokejisté San Jose. Sharks porazili Winnipeg 3:0 a poprvé od 20. února oslavovali v základní hrací době, pod což se v 58. minutě podepsal i Kaut.

Bývalý hráč Pardubic v přesilové hře využil asistenci Tomáše Hertla a dal čtvrtý gól v sezoně. Třiadvacetiletý útočník po výměně z Colorada ožil. V osmi zápasech za Sharks nasbíral čtyři body (3+1) a vylepšil si dosavadní maxima v NHL.

Detroit – Pittsburgh 7:4

Osmizápasové čekání na gól ukončil Kubalík, jenž jednou trefou pomohl Detroitu k vítězství 7:4 nad Pittsburghem. Plzeňský rodák zaznamenal 42. bod v sezoně a pouhé čtyři zápisy mu schází k tomu, aby si vyrovnal osobní rekord ze sezony 2019/2020.

NHL:

Boston - Nashville 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky:
60. Pastrňák - 39. Glass, 59. Lauzon. Střely na branku: 36:23. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. Ullmark (Boston), 3. Glass (Nashville).

NY Rangers - Columbus 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)
Branky: 6. Chytil, 7. Tarasenko, 8. P. Kane, 38. Panarin, 55. Zibanejad, 57. Trocheck - 12. Marčenko, 20. J. Gaudreau. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Panarin, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Montreal 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky: 24. a 58. Frost, 59. Tippett - 30. Gallagher, 60. Harvey-Pinard. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18 916. Hvězdy zápasu: 1. Frost, 2. Sandström, 3. York (všichni Philadelphia).

Carolina - Tampa Bay 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky: 35. a 53. Point, 26. Stamkos, 56. Killorn. Střely na branku: 29:21. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Vasilevskij, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay).

St. Louis - Vancouver 6:5 v prodl. (2:2, 3:1, 0:2 - 1:0)
Branky:
28. a 61. Vrána, 12. Toropčenko, 17. Faulk, 33. Thomas, 34. Bučněvič - 7. a 60. Q. Hughes, 20. a 53. Kuzmenko, 39. Boeser. Střely na branku: 31:37. Hvězdy zápasu: 1. Vrána (St. Louis), 2. Q. Hughes (Vancouver), 3. Faulk (St. Louis).

Chicago - Dallas 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 51. T. Johnson - 6. Seguin (Faksa), 19. C. Miller, 32. Pavelski, 48. Glendening. Střely na branku: 18:33. Petr Mrázek za Chicago odchytal 3 minuty a 37 sekund, ze tří střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Diváci: 14 060. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Seguin, 3. Domi (všichni Dallas).

Calgary - Los Angeles 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky: 2. Mangiapane, 18. Duehr - 10. Durzi. Střely na branku: 32:34. Diváci: 17 106. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Mangiapane, 3. Duehr (všichni Calgary).

Detroit - Pittsburgh 7:4 (3:0, 0:3, 4:1)
Branky: 45., 57. a 58. Perron, 12. Berggren, 12. Copp, 17. Kubalík, 60. Larkin - 25. Zucker, 28. Guentzel, 29. Carter, 46. Archibald. Střely na branku: 25:39. Diváci: 19 353. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Seider, 3. Larkin (všichni Detroit).

San Jose - Winnipeg 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 10. Gregor, 43. Labanc, 58. Kaut (Hertl). Střely na branku: 29:41. Diváci: 10 387. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Gregor, 3. Vlasic (všichni San Jose).

Vegas - Edmonton 4:7 (2:3, 1:3, 1:1)
Branky:
2. a 59. Marchessault, 10. W. Karlsson, 24. Amadio, 59. Marchessault - 2. Bouchard, 9. Nugent-Hopkins, 10. Draisaitl, 27. Nurse, 34. E. Kane, 36. Hyman, 45. Kulak. Střely na branku: 22:39. Diváci: 18 391. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins, 2. McDavid, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).