BBV po 25 letech

Crosby překonal tisícovku bodů. O šest zápasů dříve, než se to povedlo Jágrovi

New York – Do elitního klubu hokejistů, kteří překonali hranici tisíce bodů v NHL, se dostal Sidney Crosby. Dokázal to ve svém 757. zápase, tedy o šest utkání dříve než Jaromír Jágr, a je kromě něj jediným hráčem za posledních 24 let, kterému se to povedlo tak brzo. I díky tomu Pittsburgh vyhrál nad Winnipegem v prodloužení 4:3. A rozhodoval právě Crosby.

Crosby slaví zisk 1000. bodu
zdroj: Reuters autor: Charles LeClaire

Sidney Crosby se stal 86. hráčem, který v NHL nasbíral tisíc bodů. Kanadský útočník potřeboval na dosažení magického milníku 757 utkání a pouze jedenáct hokejistů stihlo zdolat stejnou metu rychleji. Všichni navíc před rokem 1993, od té doby se nikomu kromě Jaromíra Jágra nepodařilo dostat se pod metu 800 zápasů.

Devětadvacetiletý centr získal všechny body v dresu Pittsburghu a v klubové historii dokázali totéž ještě Mario Lemieux a Jaromír Jágr. Crosby si podmanil i výjimečný večer, ve kterém v prodloužení rozhodl o výhře Penguins 4:3 nad Winnipegem a v základní hrací době zaznamenal dvě asistence.

"Chvíli jsem se vznášel," komentoval jubilejní zápis Crosby. "Dobře jsme začali, ale soupeř skóre otočil a dostali jsme se do potíží. Jsem rád, že jsme našli cestu k vítězství a že jsme zápas zakončili úspěšně. Je vždy krásné, když v takový památeční večer odcházíte z ledu s výhrou," řekl kapitán týmu, který na 1000 bodů potřeboval o šest zápasů méně než Jágr. Po utkání se na chvíli dostal i do čela kanadského bodování, než ho opět přeskočil McDavid z Edmontonu.

Gudas se trefil poprvé od 7. ledna, když v úvodu druhé třetiny dobře podpořil útok a na hranici brankoviště usměrnil přihrávku Seana Couturiera mezi tři tyče. Český obránce snížil na 1:2, jenže Edmonton v rozmezí 28. až 37. minuty odpověděl třemi zásahy. Flyers ještě na přelomu druhé a třetí třetiny zdramatizovali zápas i s přispěním Voráčkovy asistence, ale další komplikace nepřipustil nejproduktivnější hráč soutěže Connor McDavid, který výstavní ranou uzavřel skóre.

"Nebylo lehké sledovat, jak jim to tam padalo. My jsme měli šanci v přesilovkách, pokud bychom v nich skórovali, mohl to být úplně jiný zápas. Jenže se nám to nepovedlo," uvedl Gudas, který rozdal v utkání pět nárazů, nejvíce z týmu. Obrana Flyers měla problémy zejména s prvním útokem soupeře, jehož lídr McDavid zaznamenal gól a dvě asistence. Edmonton konečně naplňuje potenciál a už po 58 zápasech vyrovnal bodový zisk za celou minulou sezonu.

Hokejisté Arizony zvítězili i díky jedné asistenci Radima Vrbaty 5:3 na ledě Los Angeles. Český útočník připravil první gól, když zavezl puk po pravé straně do pásma a přihrál ho skórujícímu Brendanu Perlinimu. Vrbata bodoval ve čtvrtém utkání za sebou, pokaždé za jednu přihrávku. Největší podíl na výhře Coyotes měli Perlini a Jordan Martinook, kteří dali shodně dvě branky.

Dallas podlehl v Minnesotě 1:3 a prohrál sedmé z posledních osmi utkání. Stars ztrácejí na poslední postupovou příčku do play-off stále sedm bodů. Zápas poznamenal faul Nina Niederreitera, který při hře bez puku poslal nešetrně k ledu Patricka Sharpa a dostal trest pět minut plus do konce utkání.

Švýcarský útočník zřejmě protihráče neviděl, protože se předtím snažil vyhnout Radku Faksovi, který ho lehce podrazil. Český hokejista za incident v předposlední minutě také odešel předčasně do kabin, protože obdržel desetiminutový trest.

Do sestavy Dallasu se nevešel Jiří Hudler a mezi náhradníky zůstal i Dmitrij Jaškin, bez něhož hokejisté St. Louis porazili Vancouver 4:3.

Výsledky NHL

New Jersey - Ottawa 0:3 (0:0, 0:1, 0:2) Branky: 39. Phaneuf, 57. Karlsson, 59. Turris. Střely na branku: 21:35. Diváci: 13 908. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Phaneuf (oba New Jersey), 3. Schneider (New Jersey).

NY Islanders - NY Rangers 4:2 (0:1, 2:0, 2:1) Branky: 27. a 59. Ladd, 23. Lee, 44. Kuljomin - 7. Holden, 44. Vesey. Střely na branku: 23:27. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Ladd, 3. Kuljomin (všichni NY Islanders).

Pittsburgh - Winnipeg 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0) Branky: 1. Malkin, 7. Kunitz, 54. Kessel, 65. Crosby - 38. Laine, 45. Postma, 49. Byfuglien. Střely na branku: 39:47. Diváci: 18 638. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Fleury, 3. Malkin (všichni Pittsburgh).

Buffalo - Colorado 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) Branky: 21. Reinhart, 56. E. Kane. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18 335. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. E. Kane, 3. Lehner (všichni Buffalo).

St. Louis - Vancouver 4:3 (2:1, 0:1, 2:1) Branky: 5. Pääjärvi, 18. Lehterä, 41. Tarasenko, 45. Steen - 11. Horvat, 29. H. Sedin, 47. Sutter. Střely na branku: 21:21. Diváci: 19 291. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Shattenkirk (oba St. Louis), 3. Horvat (Vancouver).

Minnesota - Dallas 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) Branky: 20. Suter, 25. Haula, 54. Spurgeon - 46. Eakin. Střely na branku: 26:35. Diváci: 19 084. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Haula, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

Edmonton - Philadelphia 6:3 (2:0, 3:2, 1:1) Branky: 3. Hendricks, 16. Draisaitl, 28. Eberle, 29. Nugent-Hopkins, 37. Klefbom, 55. McDavid - 21. Gudas, 40. Simmonds, 48. B. Schenn (Voráček). Střely na branku: 25:36. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval šest gólů z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 76 procent. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hendricks, 3. Gryba (všichni Edmonton).

Los Angeles - Arizona 3:5 (0:2, 0:0, 3:3) Branky: 49. a 60. Pearson, 52. Brown - 5. a 50. Perlini (na první Vrbata), 55. a 59. Martinook, 6. Rieder. Střely na branku: 44:22. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Perlini (Arizona), 2. Brown (Los Angeles), 3. Goligoski (Arizona).