Chytil pomohl gólem Rangers v Buffalu, Kubalík s Chicagem nestačil na Carolinu

Filip Chytil přispěl gólem k výhře New Yorku Rangers na ledě Buffala 3:2 v prodloužení. Ve čtvrtečním programu NHL skóroval i Dominik Kubalík, jehož branka neodvrátila porážku Chicaga 3:4 s Carolinou. Ondřej Palát asistoval v 56. minutě u vítězného gólu Tampy Bay, která doma udolala Columbus 3:2.

Filip Chytil v akci
zdroj: ČTK/AP

Chytil se prosadil ve 47. minutě a svým sedmým gólem sezony poslal Rangers do vedení 2:1. K českému útočníkovi se po velkém závaru před brankou dostal puk a ten prostřelil hradbu těl.

Dlouho to vypadalo, že jeho gól bude i vítězný, ale Buffalo vyrovnalo čtyři sekundy před koncem třetí třetiny při hře bez brankáře. V prodloužení rozhodl o výhře Rangers z přečíslení Mika Zibanejad.

Vítek Vaněček se dostal na ledě New York Islanders do branky Washingtonu nečekaně po třiceti sekundách hry. Ilja Samsonov totiž musel podstoupit vyšetření, zda po střetu se spoluhráčem T.J. Oshiem neutrpěl otřes mozku, a do hry se vrátil v 17. minutě za nepříznivého stavu 1:2. Český gólman inkasoval dvě branky z devíti střel.

"Musel projít kontrolními testy. Když dostal od lékařů zelenou, říkal, že se cítí dobře. Byl to jeho zápas, tak jsem ho poslal zpět do branky, když byl připraven," komentoval trenér Washingtonu Peter Laviolette brankářskou rošádu. Domácí ještě ve zbytku první třetiny přidali dva rychlé góly a zvítězili 8:4.

Hlavní hvězdou Islanders byl Matthew Barzal, který si připsal pět bodů (3+2). "Celý zápas jsme hráli dobře," uvedl Barzal, který svůj gólový účet otevřel v 17. minutě, v níž individuální akcí překonal Vaněčka. Třetí hattrick v kariéře NHL zkompletoval v předposlední minutě. V zápase si připsal i pět kladných bodů ve statistice +/-. Za poražené dvakrát skóroval obránce John Carlson, u gólu na 4:6 mu před prázdnou branku přihrál Jakub Vrána.

Daniel Vladař prožil při třetím startu v soutěži první prohru, když s Bostonem doma podlehl Pittsburghu 1:4. Inkasoval tři branky z 22 střel, u jediného gólu asistoval Jakub Zbořil. Do sestavy vítězů se podruhé za sebou nevešel Radim Zohorna.

Vladař vychytal ve 22. minutě za bezgólového stavu sólový únik Jareda McCanna, ale ve zbytku druhé třetiny dvakrát kapituloval. U gólu na 2:0 se vytáhl Mike Matheson. Obránce pronikl po pravé straně z vlastního pásma do útočného, natlačil se před beka, přehodil si puk z bekhendu na forhend a zakončil podél Vladařova betonu.

Brad Marchand po přihrávce Patrice Bergerona v 51. minutě snížil, ale vzápětí přidal Jason Zucker z přečíslení třetí gól Pittsburghu. Poslední branka padla při power-play.

Kubalík snížil ve 36. minutě na 1:2, když se dostal za obranu Caroliny, a ač tísněný, tak se prosadil bekhendem. Chicago ve třetí třetině vyrovnalo na 2:2 a 3:3, ale nakonec zůstalo bez bodu. O výhře Hurricanes rozhodl v čase 59:31 z dorážky Jesper Fast.

Vítěznému gólu předcházela velká Kubalíkova šance. "Puk zůstal pod betony, viděl jsem ho. Možná kdybych do toho šel trochu důrazněji, prošlo by to. Nebo pokud bych střílel trochu jinam, protože volné místo tam bylo. Místo toho skórovali z protiútoku, takže je to teď pořádně frustrující," uvedl Kubalík, třetí hvězda zápasu.

"V první třetině jsme měli problémy dostat puk z našeho pásma. Ve druhé a třetí třetině jsme ale ukázali, že s nimi můžeme hrát," dodal.

Obránce Jan Rutta měl po minulém zápase problémy v dolní části těla a Tampa Bay ho umístila na listinu zraněných hráčů. S Columbusem prohrávala od 51. minuty 1:2, ale vývoj ještě v základní hrací době otočila. U vítězného gólu asistoval Palát, který vyslal do přečíslení dva na jednoho Braydena Pointa. Ten chtěl přihrát Tyleru Johnsonovi, ale puk si do vlastní sítě srazil David Savard.

Tampa Bay vede NHL společně s Floridou, jež udolala Detroit 3:2 v prodloužení a má také 52 bodů. Výhru Panthers, kteří dvakrát prohrávali, zařídil v čase 61:25 Alex Wennberg. Obránce vítězů Radko Gudas si připsal sedm hitů a v této statistice je nejlepším v celé NHL.

Výsledky:

Boston - Pittsburgh 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 52. Marchand (Zbořil) - 23. Aston-Reese, 34. Matheson, 54. Zucker, 58. Guentzel. Střely na branku: 31:23. Daniel Vladař odchytal za Boston 57:44 minuty, inkasoval tři góly z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 86,36 procenta. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Matheson, 2. DeSmith, 3. Aston-Reese (všichni Pittsburgh).

Buffalo - NY Rangers 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 3. Asplund, 60. Thompson - 27. Blackwell, 47. Chytil, 65. Zibanejad. Střely na branku: 23:47. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Tokarski (Buffalo), 2. Blackwell, 3. Panarin (oba NY Rangers).

NY Islanders - Washington 8:4 (4:2, 2:2, 2:0)

Branky: 17., 19. a 59. Barzal, 6. a 29. Eberle, 18. B. Nelson, 24. Cizikas, 44. Josh Bailey - 2. a 40. Carlson (na druhou Vrána), 18. Sprong, 27. Oshie. Střely na branku: 33:22. Vítek Vaněček odchytal za Washington 16:26 minuty, inkasoval dvě branky z devíti střel a úspěšnost zásahů měl 77,78 procenta. Diváci: 1400 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Eberle, 3. Komarov (všichni NY Islanders).

Tampa Bay - Columbus 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 16. a 56. B. Point (na druhou Palát), 55. Colton - 30. Werenski, 51. Robinson. Střely na branku: 34:38. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Vasilevskij, 3. Colton (všichni Tampa Bay).

Florida - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 12. Acciari, 51. Vatrano, 62. Wennberg - 5. Erne, 47. Mantha. Střely na branku: 36:27. Diváci: 4359 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. Driedger (oba Florida), 3. Greiss (Detroit).

Ottawa - Montreal 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 59. C. Brown - 11. Danault, 21. Byron, 45. Perry, 51. Gallagher. Střely na branku: 23:38. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Danault, 2. Gallagher, 3. Tatar (všichni Montreal).

Chicago - Carolina 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)

Branky: 36. Kubalík, 46. Hagel, 51. D. Strome - 23. a 47. Foegele, 10. Trocheck, 60. Fast. Střely na branku: 25:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Fast, 2. Foegele (oba Carolina), 3. Kubalík (Chicago).

Nashville - Dallas 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 17. Sissons - 3. Lindell, 29. Robertson, 42. Jamie Benn, 58. Heiskanen. Střely na branku: 22:31. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. Hintz, 3. Lindell (všichni Dallas).

Vegas - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 4. W. Karlsson, 42. McNabb - 8. Kaprizov, 46. Spurgeon, rozhodující sam. nájezd Fiala. Střely na branku: 37:37. Diváci: 3950 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Fiala (oba Minnesota), 3. McNabb (Vegas).