Lyžování ČR 2024

Českým brankářům se dařilo. Francouz vychytal v premiéře výhru Colorada

Byl to vítězný den českých brankářů. Pavel Francouz prožil vítězný debut v dresu Colorada. V přípravném utkání přispěl 29 úspěšnými zákroky k výhře Avalanche na ledě letošního finalisty Stanleyova poháru Vegas 5:3. Marek Mazanec nastoupil za Rangers proti New Jersey místo jedničky Henrika Lundqvista sice až od třetí třetiny za příznivého stavu 2:1, ale asistoval u rozhodující branky při vítězství 4:3 v prodloužení. Daniel Vladař odchytal celý zápas za Boston na ledě Philadelphie a 34 zásahy pomohl k výhře 4:3.

Pavel Francouz v dresu Colorada
zdroj: ČTK/AP

Osmadvacetiletý Francouz se v třetím přípravném utkání Colorada objevil v brance poprvé a po úvodní části si užíval vedení 2:0. Už po 61 sekundách se trefil J.T. Compher, pro něhož připravil střeleckou pozici osmnáctiletý útočník Martin Kaut. Odchovanec Žďáru nad Sázavou, jehož draftovali Avalanche letos v prvním kole na 16. místě a jenž se vydal do zámoří z Pardubic, nastoupil za Colorado podruhé. Debutoval v sobotu při debaklu v Minnesotě 0:7.

Francouz, který po tříletém angažmá v Čeljabinsku v KHL v květnu uzavřel s Avalanche roční jednocestný kontrakt, držel čistý štít do 31. minuty, kdy snížil Max Pacioretty. Hosté následně získali tříbrankový náskok, Golden Knights ale trefami ve 46. a 51. minutě zkorigovali na 3:4. Nejdříve se trefil Jake Bischoff a potom překonal Francouze v přesilovce Brad Hunt. Výhru Avalanche ale pojistil při power-play Vladislav Kameněv.

Mazanec proti New Jersey inkasoval za necelých 24 minut dvě branky z 11 pokusů Devils a na vítězství Rangers se podílel parádní rozehrávkou. Vyslal na útočnou modrou čáru puk na Kevina Hayese a ten před brankou našel Vinniho Littieriho, který v čase 63:53 rozhodl.

Jednadvacetiletý Vladař, který čeká na premiéru v NHL, ve skvěle rozehraném zápase při vedení Bruins 4:0 inkasoval třikrát mezi 49. a 52. minutou, ale vítězství uhájil. U trefy Flyers na 2:4 v 51. minutě asistoval Claudeovi Girouxovi také útočník Jakub Voráček.

Vladař i v druhém vystoupení za Bruins v přípravě slavil výhru. Kladenský odchovanec, jehož Boston draftoval v roce 2015 ve třetím kole, chytal celý zápas také v úterý na ledě Washingtonu (5:2).

Asistencí pomohl k výhře Anaheimu nad Arizonou 4:2 obránce Andrej Šustr. Už ve druhé minutě přihrál na úvodní trefu Cartera Rowneyho a zaznamenal první bod v novém působišti.

Výsledky přípravných zápasů před startem NHL

New York Rangers - New Jersey 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 24. Fogarty, 30. Gettinger, 41. Kreider, 64. Lettieri (Mazanec) - 25. Palmieri, 47. Hischier, 50. T. Hall. Brankář Marek Mazanec (Rangers) odchytal 23:53 minuty, inkasoval dvě branky z 11 střel a úspěšnost zákroků měl 81,8 procenta.

Philadelphia - Boston 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)

Branky: 49. Weise, 51. Giroux (Voráček), 52. Konecny - 5. Cehlárik, 10. Carlo, 33. Wagner, 43. Stempniak. Brankář Daniel Vladař (Boston) odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 91,9 procenta.

Toronto - Montreal 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)

Branky: 21. K. Kapanen - 11. a 35. Lehkonen, 13. a 25. Ouellet, 26. Hudon.

Dallas - Minnesota 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 24. a 52. Jamie Benn, 10. Hintz, 22. Lindell, 54. Comeau - 13. Read, 35. Eriksson Ek, 45. Rau.

Los Angeles - Vancouver 4:1 (1:0, 1:1, 2:0), hráno v Salt Lake City

Branky: 15. a 26. Toffoli, 44. Kopitar, 44. Phaneuf - 22. Gagner.

Calgary - Winnipeg 4:5 v prodl. (2:1, 0:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 7. Valimäki, 9. Lomberg, 55. Giordano, 56. Klimchuk - 20. a 36. Niku, 22. a 61. Ehlers, 44. Suess.

Vegas - Colorado 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Branky: 31. Pacioretty, 46. Bischoff, 51. Hunt - 2. Compher (M. Kaut), 11. Söderberg, 33. Dries, 45. Kosmachuk, 59. Kameněv. Brankář Pavel Francouz (Colorado) odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zákroků měl 90,6 procenta.

Anaheim - Arizona 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 2. Rowney (Šustr), 31. Steel, 39. Fowler, 58. Comtois - 4. Pánik, 50. Perlini.