MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

České brankářské trio zářilo v NHL, Voráčkova asistence Philadelphii nepomohla

Čeští brankáři se v NHL výrazně podepsali pod úspěch svých mužstev. Pavel Francouz pomohl Coloradu 38 zákroky k vítězství 3:2 na ledě Montrealu a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Stejného ocenění se dočkal i Petr Mrázek, který dovedl Carolinu k výhře 3:2 po nájezdech nad San Jose. Ostravský rodák zastavil 28 pokusů a v rozstřelu ho nepřekonal žádný ze tří hráčů. Calgary udolalo Buffalo 4:3 i díky 26 zásahům Davida Ritticha.

Pavel Francouz z Colorada likviduje šanci v utkání NHL
zdroj: PA autor: Graham Hughes

V devíti utkáních čtvrtečního programu bodoval z českých hokejistů jen Jakub Voráček. Kladenský odchovanec asistoval u jediného gólu Philadelphie, jež prohrála s Arizonou 1:3. David Pastrňák vyšel poosmé v sezoně naprázdno a s Bostonem doma kousal porážku s Chicagem 3:4 v prodloužení. Obránce New Yorku Rangers Libor Hájek utrpěl zranění kolene a odstoupil už v první třetině z duelu, ve kterém jeho spoluhráči vyhráli 3:2 v Columbusu.

Montreal - Colorado 2:3

Francouz inkasoval obě branky na přelomu druhé a třetí třetiny, jimiž Montreal snížil z 0:3 na 2:3. Český gólman v dalším průběhu ale odolal tlaku soupeře a v 54. minutě vytáhl skvělý zákrok proti střele Artturiho Lehkonena. Finský útočník vypálil z pravého kruhu bez přípravy do odkryté "klece", ale český brankář se stihl přesunout a fantasticky zasáhl rukojetí hokejky.

"Snažil jsem se pokrýt co nejvíce místa a puk mě trefil," popsal Francouz, který v závěrečné třetině chytil 16 střel. "Byli jsme pod tlakem, ale celý zápas jsme hráli v obraně dobře. Kluci blokovali střely, dodržovali plán a zbytečně neriskovali. Doufám, že budeme takhle pokračovat," dodal.

Francouz si vylepšil bilanci na šest výher a dvě prohry. S úspěšností zásahů 92,7 procenta mu patří v lize deváté místo. "Víme, jak dobrý je. Zbytek NHL si to neuvědomuje. Věříme mu. Samozřejmě se ale snažíme gólmanům co nejvíce pomoct," prohlásil kapitán Colorada Gabriel Landeskog.

Carolina - San Jose 3:2 po samostatných nájezdech

Carolina dvakrát vedla, San Jose nicméně vždy vyrovnalo. Mrázek neměl na první gól nárok, Marcus Sörensen zakončoval po pěkné přihrávce Joe Thorntona do prázdné branky. U druhé trefy ho překonal Logan Couture ve 40. minutě střelou zpoza pravého kruhu.

V dalším průběhu zápasu už byl český gólman perfektní a výborný výkon korunoval v rozstřelu. "Mám rád nájezdy. Je to zábava. Užívají si to fanoušci i gólmani," uvedl Mrázek.

V první sérii mu pomohla tyč, v dalších dvou si na něho nepřišli Erik Karlsson a Couture. "Je hodně soutěživý a nechce pustit žádný puk," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour o Mrázkovi. Rozstřel rozhodl Andrej Svečnikov, který skóroval i v základní hrací době.

Mrázek se v zápase pustil i do roztržky s Thorntonem, který se mu snažil vypíchnout puk z pod lapačky. Po zkušeném hráči se následně ohnal hokejkou, ale netrefil ho. Thorntonovi se však počínání českého brankáře nelíbilo a udeřil ho pěstí do masky, čímž ho srazil k ledu. "Bylo to od něho laciné, ale už jsem zažil horší údery," hodnotil Mrázek.

Situace vyvolala hromadnou strkanici, potrestáni byli ale jen Mrázek s Thorntonem. Český gólman obdržel dvě minuty za sekání, byť soupeře nezasáhl. "Vážně jsem za to dostal trest? To jsem ani nevěděl," divil se Mrázek.

Thornton dostal o dvě minuty více. "Nikomu z nás se nelíbilo, že jejich brankář takhle máchá hokejkou po hráči, jako je Joe. Ale jak jste viděli, umí se o sebe postarat," řekl kouč San Jose Peter DeBoer.

Kvůli zranění v dolní části těla Carolině opět chyběl útočník Martin Nečas. Na druhé straně byl Tomáš Hertl na ledě u obou inkasovaných tref.

Calgary - Buffalo 4:3

Rittich začal smolně, odrazem od spoluhráčovy brusle mu totiž prošel ve 4. minutě puk mezi betony. Calgary ale v dalším průběhu otočilo na 4:1.

Buffalo sice zápas zdramatizovalo brankami v 58. a 60. minutě, nicméně ve zbývajících 47 sekundách už nevyrovnalo. Český gólman si tak připsal třináctou výhru v sezoně, víc jich mají jen Connor Hellebuyck a Braden Holtby.

Vítězný gól dal Milan Lucic, který se trefil poprvé v sezoně.

Boston - Chicago 3:4 v prodloužení

Boston podlehl doma Chicagu 3:4 v prodloužení, v průběhu třetí třetiny už ale prohrával 0:3. Vítěznému gólu předcházel sporný zákrok na Davida Pastrňáka, po němž se do úniku dostal Jonathan Toews a rozhodl. "Myslím si, že to byl faul," konstatoval Pastrňák.

Vyzdvihl ale hru třetí a čtvrté formace, které vedou Par Linholm a Sean Kuraly. "Jejich lajny hrály neuvěřitelně, úžasně nás vrátily do zápasu. Škoda, že jsme to nedotáhli, " litoval nejlepší ligový střelec.

NHL:

Boston - Chicago 3:4 v prodl. (0:2, 0:0, 3:1 - 0:1)
Branky:
42. Nordström, 56. Wagner, 58. Krug - 19. Carpenter, 19. D. Strome, 41. DeBrincat, 61. J. Toews. Střely na branku: 40:31. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews (Chicago), 2. Krug, 3. Wagner (oba Boston).

Montreal - Colorado 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky: 38. Gallagher, 42. Cousins - 7. Graves, 13. Landeskog, 29. Calvert. Střely na branku: 40:35. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 40 střel a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Calvert (Colorado), 2. Gallagher (Montreal), 3. Francouz (Colorado).

Tampa Bay - Minnesota 4:5 (2:3, 1:1, 1:1)
Branky:
2. Černák, 16. Sergačov, 39. Hedman, 44. Killorn - 10. Eriksson Ek, 11. Zucker, 12. Soucy, 40. V. Rask, 45. Zuccarello. Střely na branku: 34:21. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Soucy (Minnesota), 2. Sergačov (Tampa Bay), 3. Zuccarello (Minnesota).

NY Islanders - Vegas 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky:
25. Clutterbuck, 44. B. Nelson, 64. Pulock - 36. Tuch, 56. Marchessault. Střely na branku: 31:33. Diváci: 13 117. Hvězdy zápasu: 1. Pulock, 2. B. Nelson, 3. Clutterbuck (všichni NY Islanders).

Philadelphia - Arizona 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky:
56. Niskanen (Voráček) - 3. a 59. Kessel, 53. Garland. Střely na branku: 29:18. Diváci: 17 440. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Garland (oba Arizona), 3. Couturier (Philadelphia).

Carolina - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky:
1. a rozhodující sam. nájezd A. Svečnikov, 31. Gardiner - 8. Sörensen, 40. Couture. Střely na branku: 29:30. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 93,33 procenta. Diváci: 14 275. Hvězdy zápasu: 1. A. Svečnikov, 2. Foegele, 3. Mrázek (všichni Carolina).

Columbus - NY Rangers 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Branky:
13. Atkinson, 44. S. Jones - 20. Lemieux, 26. Trouba, 36. Panarin. Střely na branku: 47:19. Diváci: 15 785. Hvězdy zápasu: 1. Georgijev, 2. Panarin (oba NY Rangers), 3. S. Jones (Columbus).

Dallas - Winnipeg 3:2 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky:
19. Jamie Benn, 30. Gurjanov, 63. Pavelski - 42. Wheeler, 60. Scheifele. Střely na branku: 39:38. Diváci: 17 983. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Bishop (oba Dallas), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

Calgary - Buffalo 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky:
17. J. Gaudreau, 32. Rieder, 36. Monahan, 44. Lucic - 4. S. Reinhart, 58. McCabe, 60. Eichel. Střely na branku: 29:29. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval tři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 89,66 procenta. Diváci: 18 085. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. D. Ryan, 3. Giordano (všichni Calgary).