Paralympijský magazín

Češi byli v NHL vidět. Mrázek se činil v bráně Chicaga, góly dali Nečas, Zacha či Kubalík

Povedený večer v NHL mají za sebou někteří čeští hokejisté. Hodně výrazně dal o sobě vědět Petr Mrázek, jenž pochytal 37 střel, dovedl hokejisty Chicaga k výhře 4:1 na ledě Philadelphie a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Martin Nečas se podílel gólem a přihrávkou na vítězství Caroliny 5:2 nad Minnesotou. David Krejčí pomohl dvěma asistencemi k triumfu Bostonu 3:1 na ledě New York Rangers. Z jeho pasu se prosadil Pavel Zacha. Dominik Kubalík skóroval po asistenci Filipa Hronka a přispěl k vítězství Detroitu 3:2 ve Vegas.

Petr Mrázek
zdroj: ČTK / AP / autor: Matt Slocum

Arizoně nestačilo 29 zákroků Karla Vejmelky a podlehla doma Washingtonu 0:4. Florida zvítězila i díky jedné asistence Radka Gudase v Montrealu 6:2. Ondřej Palát asistoval v 59. minutě u akce, kterou si New Jersey vynutilo v Seattlu prodloužení. Domácí ale nakonec získali bonusový bod za výhru 4:3.

Mrázek nestačil jen v deváté minutě na střelu Morgana Frosta, který jej v přečíslení dva na jednoho překonal z pravého kruhu střelou nad lapačku. Ostravský rodák zneškodnil od druhé třetiny všech 31 střel, jednou jej za stavu 1:1 zachránila tyč a připsal si třetí výhru z posledních čtyř startů.

"Více vyjíždím a dobře tak vidím puk. Můžu si to dovolit, protože kluci dobře pokrývají hráče a vytlačují je z prostoru před brankou. Teď nám to funguje," vysvětlil zlepšenou formu Mrázek. "Je to bojovník, maká. Odehráli jsme spoustu zápasů v sezoně, kdy chytal skvěle a držel nás ve hře, ale nevrátili jsme mu to a nepodpořili jeho výkony gólově. Těší mě, že je teď odměněn," uvedl kouč Chicaga Luke Richardson.

Carolina inkasovala ve 28. minutě úvodní gól, ale v čase 45:27 už vedla 5:1. Nečas, třetí hvězda utkání, si oba body připsal v přesilové hře. Po jeho pasu vstřelil Brady Skjei od modré čáry druhý gól týmu. Český útočník přidal pátou trefu Hurricanes, když si po nepřesné přihrávce přikopl bruslí puk na hokejku a zamířil z levého kruhu do odkryté branky.

Nečas, který v předchozích šesti zápasech neskóroval, si vylepšil bilanci na 41 bodů (18+23) a vyrovnal své maximum (14+27) ze sezony 2020/21. V utkání se zranil útočník Caroliny Max Pacioretty, kterému museli z hrací plochy pomoct. "Doufám, že to nebude tak špatné, jak si myslíme, ale nejsem v této chvíli příliš optimistický," řekl kouč Caroliny Rod Brind'Amour ke zranění jednoho z lídrů.

Zacha otevřel skóre ve druhé minutě tečí Krejčího střely od modré čáry a bodoval potřetí v řadě (3+2). Vedení zvýšil Patrice Bergeron v čase 24:45 a na začátku třetí třetiny si Krejčí připsal druhou asistenci u přečíslení dva na jednoho, které zakončil Connor Clifton. Jeremy Swayman kryl 31 střel, o čisté konto jej připravil v 56. minutě Ben Harpur.

Boston, do jehož sestavy se po zranění vrátil Tomáš Nosek, vyhrál 36 ze 45 utkání a kraluje lize. "Každý hraje na hranici svých schopností a dovedností, všechny čtyři lajny jsou schopné dát gól. Kontrolujeme hru, věříme si. To vše rozhoduje," řekl Bergeron, jenž dostal o den dříve pukem do tváře po tečované střele Davida Pastrňáka. Jeho start byl nejistý. "Trochu to bolí, ale hlavně záleželo na tom, zda mi to nenateče. Dalo se hrát, tak jsem nastoupil, vůbec nic mě neomezovalo."

Kubalík se prosadil v přesilové hře střelou bez přípravy z pravého kruhu a upravil ve 23. minutě stav na 2:1. Důležitou práci odvedl i Hronek, jenž udržel puk v útočném pásmu. V polovině zápasu zvýšil Joe Veleno a Vegas už jen zdramatizovalo závěr gólem 43 sekund před koncem. Kubalík byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Vejmelka prohrál od 31. prosince ve všech osmi startech, ale za žádný gól proti Washingtonu nemohl a až do 38. minuty držel těsný stav 0:1. Dvakrát jej překonal Dylan Strome, jednou tečí a podruhé zakončil kombinaci do prázdné branky. Na druhé straně chytil Darcy Kuemper 26 střel, připsal si pátou nulu v sezoně a v této statistice je nejlepší v NHL.

Florida rozhodla ve druhé třetině, ve které skórovala pětkrát a vedla 5:0. Čtvrtý gól dal Givani Smith po přihrávce Gudase, zbývající čtyři branky padly v přesilové hře, přičemž dvě využil Matthew Tkachuk.

Buffalo vyvěsilo pod strop haly dres Ryana Millera s číslem 30. Americký gólman, který působil v týmu v letech 2002 až 2014, vévodí klubovým statistikám v počtu výher (284), odchytaných zápasů (540), zásahů (14.847) i vítězství v sezoně (41). Videovzkazem mu popřál i Dominik Hašek, kterému se dostalo stejné pocty od klubu v roce 2015. Sabres ve slavnostní večer zdolali New York Islanders 3:2 v prodloužení.

Carolina - Minnesota 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Branky: 30. Burns, 34. Skjei (Nečas), 38. Teräväinen, 43. Chatfield, 46. Nečas - 28. Kaprizov, 48. Boldy. Střely na branku: 29:31. Diváci. 18 013. Hvězdy zápasu: 1. Chatfield, 2. Skjei, 3. Nečas (všichni Carolina).

Columbus - Anaheim 3:5 (3:0, 0:3, 0:2)

Branky: 3. Olivier, 7. Roslovic, 18. Blankenburg - 21. Henrique, 34. Fowler, 36. Benoit, 46. Zegras, 56. M. Jones. Střely na branku: 33:33. Diváci: 16 017. Hvězdy zápasu: 1. Zegras, 2. Fowler (oba Anaheim), 3. Olivier (Columbus).

Montreal - Florida 2:6 (0:0, 0:5, 2:1)

Branky: 43. Pitlick, 49. J. Anderson - 35. a 40. M. Tkachuk, 27. Reinhart, 29. Bennett, 37. G. Smith (Gudas), 50. Lomberg. Střely na branku: 25:40. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Reinhart (oba Florida), 3. Pitlick (Montreal).

NY Rangers - Boston 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky. 56. Harpur - 2. Zacha (Krejčí), 25. Bergeron, 41. Clifton (Krejčí). Střely na branku: 32:27. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Marchand, 3. Bergeron (všichni Boston).

Philadelphia - Chicago 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 9. Frost - 30. J. Toews, 36. R. Johnson, 41. T. Johnson, 60. Kurashev. Střely na branku: 38:29. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval jeden gól z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Diváci: 16 460. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. R. Johnson (oba Chicago), 3. Frost (Philadelphia).

Toronto - Winnipeg 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky: 21. a 24. Matthews, 34. Marner, 58. Giordano - 44. Connor. Střely na branku: 27:38. Diváci: 18 644. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Samsonov, 3. Bunting (všichni Toronto).

Buffalo - NY Islanders 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 29. Tuch, 50. V. Olofson, 61. Cozens - 8. Nelson, 39. Martin. Střely na branku: 45:26. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Cozens, 2. Tuch, 3. Luukkonen (všichni Buffalo).

St. Louis - Nashville 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Branky: 21. B. Schenn, 29. Saad, 36. Kyrou, 42. Thomas, 43. Toropčenko - 23. Sissons, 58. Ekholm. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Saad, 3. Tucker (všichni St. Louis).

Edmonton - Tampa Bay 5:3 (2:0, 1:3, 2:0)

Branky: 24. a 58. Hyman, 7. McLeod, 17. Draisaitl, 43. McDavid - 22. Hagel, 28. Stamkos, 33. Point. Střely na branku: 34:31. Diváci: 17 742. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hyman (oba Edmonton), 3. Point (Tampa Bay).

Arizona - Washington 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 4. a 49. D. Strome, 38. Milano, 39. Wilson. Střely na branku: 26:33. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. D. Strome, 2. Kuemper, 3. Kuzněcov (všichni Washington).

Seattle - New Jersey 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 13. a 25. Donato, 48. B. Tanev, 62. Burakovsky - 32. Severson, 47. Haula, 59. Hischier (Palát). Střely na branku: 40:29. Diváci: 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. Donato, 3. M. Jones (všichni Seattle).

Vegas - Detroit 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Branky: 20. Pietrangelo, 60. W. Karlsson - 3. Raymond, 23. Kubalík (Hronek), 31. Veleno. Střely na branku: 35:25. Diváci: 17 911. Hvězdy zápasu: 1. Husso, 2. Kubalík (oba Detroit), 3. Pietrangelo (Vegas).

Los Angeles - Dallas 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Branky: 7. a 18. Seguin, 19. Lindell, 28. Robertson. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Wedgewood, 3. Robertson (všichni Dallas).