ESA logistika Tatran Střešovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Brodeur další nulou posunuje rekord, Erat s Plekancem skórovali

St. Paul – Do statistik se v úterním zápase NHL nezapsal Jaromír Jágr, jeho Dallas si ale veze cennou výhru z ledu Detroitu. Góly k vítězství svým týmům ovšem přispěli jiní Češi – Tomáš Plekanec a Martin Erat. Rekordní stodvacátou nulu vychytal v utkání s trápící se Philadelphií Martin Brodeur z New Jersey.

Martin Brodeur
zdroj: Getty Images

Cenný skalp ukořistili hokejisté Dallasu, kteří zvítězili 2:1 v Detroitu. Jaromír Jágr znovu patřil k nejaktivnějším hráčům v dresu Stars a pro spoluhráče připravil několik skvělých šancí, do statistik utkání se ale nezapsal. Na rozdíl od minulého klání v Minnesotě, kde Dallas nedal ani gól, se však zhostil role střelce někdo jiný - Michael Ryder. V 6. minutě poslal pohotovou ranou hosty do vedení 1:0, na začátku třetí třetiny pak po skvělé přihrávce od Raye Whitneyho zvýšil na 2:0.

Domácí Red Wings, kteří měli v nohách pondělní duel v Columbusu, se nezmohli na odpor a jen díky spoustě skvělých zákroků Jimmyho Howarda neprohrávali vyšším rozdílem. Výbornou práci odvedl na druhé straně také Kari Lehtonen, o čisté konto ho připravil až necelé čtyři sekundy před závěrečnou sirénou Damien Brunner, který tak zaznamenal svůj první gól v NHL.

Zklamání z toho, že přišel o nulu, ale na sobě Lehtonen nedal znát. "Důležité je, že jsme vyhráli. V Detroitu se vám to nepodaří každý den," zdůraznil brankář Dallasu. "Abych řekl pravdu, padesát minut to byl pro mě celkem snadný zápas. Teprve v samém závěru domácí trošku přidali, ale měli jsme dvoubrankový náskok a to bylo uklidňující," uvedl Lehtonen

Detroit - Dallas 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)Branky: 60. Brunner - 6. a 46. Ryder. Střely na branku: 40:32. Diváci: 20 066.

Nashville dosáhl na premiérové vítězství v letošní sezoně NHL a jedním gólem se na něm podílel útočník Martin Erat. Po dvou předchozích prohrách v samostatných nájezdech tentokrát Predators vyhráli na ledě Minnesoty 3:1 a Erat byl autorem vítězné branky.

Český hokejista v 52. minutě zlomil nerozhodný stav 1:1, který trval od první třetiny. Využil přitom hrubky brankáře Niklase Bäckströma, jenž se v hloubi obranného pásma pokusil rozehrát puk, jenže Erat jeho záměr vystihl a zavěsil do prázdné branky. Třetí gól přidal 17 sekund před koncem třetí třetiny v přesilové hře David Legwand.

"Snažil jsem se přečíst, jakým směrem bude brankář puk rozehrávat. Povedlo se mi to odhadnout, trefil mě do kalhot," popsal rozhodující moment zápasu Erat. "Puk trošku poskakoval, možná jsem pro něj neměl vyjíždět a počkat raději v brance," řekl Bäckström. "Ale nevím, jestli bych se podruhé rozhodl jinak." Trenér Minnesoty Mike Yeo svého gólmana ale podržel. "Je snadné svalit vinu na něj, ale on přitom do té doby chytal výborný zápas. Byla to prostě smůla," prohlásil Yeo.

Minnesota - Nashville 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)Branky: 7. Heatley - 17. Spaling, 52. Erat, 60. Legwand. Střely na branku: 30:26. Diváci: 17 540.

Hodně nepovedený vstup do sezony prožívají Letci z Philadelphie. Bývalí spoluhráči Jaromíra Jágra podlehli 0:3 na ledě New Jersey a po třech zápasech nemají v tabulce ani bod. Dohromady přitom dokázali vstřelit jen tři branky, a naopak jedenáctkrát inkasovali. Ďáblové, v jejichž dresu si jednu asistenci připsal obránce Marek Židlický, rozhodli o svém úspěchu během úvodních 22 minut, v nichž vstřelili všechny tři branky.

Čtyřicetiletý veterán v brance Devils Martin Brodeur zneškodnil všech 24 střel Flyers a rozšířil svůj rekordní počet čistých kont v NHL na 120, přičemž proti Philadelphii to bylo jeho jubilejní desáté.

New Jersey - Philadelphia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)Branky: 2. Zajac, 20. Clarkson (Židlický), 23. Kovalčuk. Střely na branku: 26:24. Diváci: 17 625.

Svůj první gól v sezoně vstřelil Tomáš Plekanec a i díky němu jeho Montreal porazil Floridu 4:1. Kladenský útočník ve 4. minutě otevřel skóre zápasu, když se po rychlém protiútoku prosadil přesnou střelou švihem z mezikruží.

Pro Montreal to byla první výhra v sezoně a pro Marka Bergevina zároveň premiérové vítězství ve funkci generálního manažera Canadiens, do níž byl jmenován loni v květnu. "Byl první, na koho jsem po utkání myslel. Chtěl jsem se ujistit, že dostal puk na památku. Měl z něho radost," uvedl kouč Michel Therrien, který v Montrealu po deseti letech načal svou druhou trenérskou misi.

Montreal - Florida 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)Branky: 14. a 29. Markov, 4. Plekanec, 35. Galchenyuk - 25. Kopecký (Fleischmann). Střely na branku: 33:28. Diváci: 21 273.

Premiérovou výhru vychytal pro Winnipeg Ondřej Pavelec. Zejména díky jeho 32 zákrokům uspěli Jets v poměru 4:2 na ledě Washingtonu. Pavelec sice v 10. minutě inkasoval jako první, pak ale zavřel branku a podruhé ho domácí Capitals překonali až za rozhodnutého stavu 76 sekund před koncem třetí třetiny.

Washington poprvé po dvanácti letech prohrál svůj úvodní domácí zápas a trenér Adam Oates, který v létě nahradil Dalea Huntera, tak na střídačce Capitals stále čeká na první vítězství. V zahajovacím klání sezony totiž jeho svěřenci v sobotu podlehli 3:6 Tampě. "Hráči vypadali, jako by neměli dost sil," uvedl Oates. "Jsem si jistý, že je to důsledek letošní zkrácené sezony a všeho, co s tím souvisí. Kondičně na tom nejsme nejlépe, bavíme se o tom každý den," dodal.

Naopak jeho protějšek Claude Noel zářil spokojeností, protože Jets získali ve dvou po sobě jdoucích zápasech na hřištích soupeřů tři ze čtyř bodů. V pondělí prohráli až po nájezdech v Bostonu. "Hráli jsme výborně, Ondřej Pavelec chytal neuvěřitelně, dostal se do skvělé formy. Také se nám daří v přesilovkách a celkově hrajeme jako tým. S tím, co hráči předvádějí, musím být spokojený," poznamenal Noel.

Washington - Winnipeg 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)Branky: 11. Hendricks, 59. Brouwer - 13. E. Kane, 17. Ladd, 35. Wheeler, 40. Slater. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 506.

Carolina - Tampa Bay 1:4 (0:2, 1:0, 0:2
Branky: 24. Skinner - 6. Pyatt, 12. Conacher, 42. Aulie, 50. Malone. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18 680.

Edmonton - San Jose 3:6 (1:6, 1:0, 1:0)
Branky: 9. Jakupov (Hemský), 35. Schultz, 44. Hall (Šmíd) - 5. a 19. Couture (na druhou Havlát), 11. a 12. Marleau, 4. Boyle, 20. Vlasic. Střely na branku: 29:31. Diváci: 16.839.

Chicago - St. Louis 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 8. P. Kane, 29. Seabrook, 43. Stalberg - 45. McDonald, 55. Oshie. Střely na branku: 27:34. Diváci: 21 455.

Colorado - Los Angeles 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 42. Landeskog (Hejda), 43. Jones, 49. Parenteau - 16. Clifford. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18 007.