Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Bettman: Pohnuli jsme se, ale pořád jsme daleko od sebe

New York - Ani nejnovější návrh kolektivní smlouvy ze strany hráčské asociace NHLPA nepřinesl výraznější posun při jednáních o konci výluky NHL. Zástupci majitelů klubů veřejně oceňují nejnovější ústupky ze strany hráčů, nepovažují je však za dostatečné. Vyjednávači NHLPA si naopak stěžují na neústupnost NHL.

Komisionář NHL Gary Bettman
zdroj: Isifa

Gary Bettman, komisionář NHL: "Byl tam v některých tématech posun ze strany hráčské asociace, to jsme ocenili. I my jsme se někam hnuli, ale pořád jsme hodně daleko od sebe. Doufám ale, že bychom na tom mohli pro budoucnost stavět a snad bychom se mohli dobrat úspěšného řešení této situace." 

Donald Fehr, výkonný šéf NHLPA: "Hráči udělali dramatický ústupek. Zúžili jsme velkou propast, která mezi námi byla v oblasti rozdělení zisků. Posunuli jsme se o 80 procent toho, v čem jsme se podle komisionáře lišili. Odpověděli nám, ale nebyla tam žádná reciprocita. Žádný posun v dělbě zisků. Žádný posun v možnosti jít k arbitráži. Žádný posun k tématu volných hráčů. Žádný posun v penzijním plánu, i když říkali, že by to rádi řešili." 

I přes posun v jednání je konec výluky stále v nedohlednu a zástupci klubů zřejmě nehodlají ustoupit ze svých požadavků. "Budeme přemýšlet, mluvit s hráči a pak uvidíme. Oni (zástupci ligy) naši nabídku ocenili, ale trvali na tom, že nemohou ustoupit. Dík, ale lepší by bylo, kdybyste souhlasili s tím, co říkáme," stěžoval si Fehr.

Vzhledem k minimálnímu posunu v jednání vážně hrozí, že NHL odvolá další porci zápasů. Zatím byly zrušeny duely do konce listopadu a novoroční Winter Classic pod otevřeným nebem, čímž NHL ztrácí miliony dolarů.

Kluby a hráči se přou o několik témat. Majitelé chtějí zakázat kontrakty delší než pět let, chtějí stanovit, aby se hokejisté mohli stát volnými hráči nejdříve v 28 letech nebo po osmi letech kariéry, chtějí maximálně dvouleté nováčkovské kontrakty a umožnit arbitráž o výši platu pro hráče s minimálně pětiletou kariérou. Zároveň chce NHL snížit podíl hráčů na výnosech z ligy ve výši 3,3 miliardy dolarů ze současných 57 procent na padesát.

NHL se kvůli pracovním sporům nehraje počtvrté během posledních 20 let. Při předchozí výluce byla zrušena celá sezona 2004/05.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy