New Jersey znovu nevyhrálo nájezdy, Krejčí a Kindl dvakrát asistovali

Washington - Hokejistům New Jersey se opět vzdálilo play-off, protože v sobotním utkání NHL podlehli na ledě New Yorku Islanders 1:2 po samostatných nájezdech. U jediné branky týmu asistoval Patrik Eliáš, který ale v penaltovém rozstřelu neuspěl. Pro Devils jsou nájezdy černou můrou, prohráli v této sezoně všech deset, přičemž v nich skórovali pouze jednou.

Brock Nelson z Islanders překonává Coryho Schneidera
zdroj: ČTK/AP autor: John Minchillo

NY Islanders - New Jersey 2:1 SN

A není to jen problém koncovky. Brankář Cory Schneider nechytil ani jeden ze dvou nájezdů Islanders a v sedmi letošních rozstřelech Devils po první sérii prohrávali. "Neumím si to vysvětlit. Kdyby se jednalo třeba o problém napadání, přesilovek nebo pokrytí hráčů v obraně, to bych jako trenér dokázal pomoci. Ale nájezdy jsou o něčem jiném a z nějakého pro mě neznámého důvodu z nich máme blok," řekl trenér Devils Peter DeBoer.

Ztracené body z rozstřelů jim nyní zoufale chybí. "Dokonce i kdybychom vyhráli jen polovinu z rozstřelů, měli bychom navíc pět bodů a byli bychom v úplně jiné situaci," připomněl Eliáš. Ztráta New Jersey totiž činí ve Východní konferenci právě pět bodů na Detroit, který uzavírá postupovou osmičku.

Eliáš v základní hrací době navíc nechtěně pomohl domácím k vedení. Obránce Devils Peter Harrold ve snaze odpálit puk z předbrankového prostoru do bezpečí trefil českého útočníka, od jehož výstroje se odrazil do branky. "Trefilo mě to někde do kalhot. Byla to nešťastná situace," reagoval třebíčský rodák. Následně si připsal přihrávku u vyrovnávacího gólu.

Buffalo - Tampa Bay 3:4 PP

To útočník Tampy Bay Steven Stamkos si dal v Buffalu jiný vlastní gól. Při signalizované výhodě neposlal přesný pas z rohu kluziště na obránce Michala Kostku a puk po odrazu o mantinel ve středním pásmu doklouzal do branky. Nešťastný gól, po němž domácí vedli ve 48. minutě 3:2, ale s Lightning neotřásl a zvítězili 4:3 v prodloužení. Rozhodující trefu vstřelil právě Stamkos, který v utkání měl dvě branky a přihrávku.

"Něco podobného jsem už několikrát viděl, ale nikdy naživo. Jakmile přešel kotouč přes hokejku obránce, věděl jsem, že by to mohlo skončit gólem. Dá se říci, že jsem dneska zaznamenal takový netypický hattrick," usmál se nad kuriózním gólem Stamkos, jemuž u branky v základní hrací době asistoval Radko Gudas.

Toronto - Detroit 2:4

Detroit vyhrál 4:2 v Torontu, k čemuž přispěl dvěma asistencemi i Jakub Kindl. Hlavním katem Maple Leafs, které zůstalo poosmé v řadě bez bodu, byl Darren Helm, autor hattricku. Stejně bodů jako Red Wings má i sedmý Columbus, jenž uspěl na ledě Caroliny 3:2 v prodloužení. Oba týmy mají dvoubodový náskok na prvního nepostupujícího.

Dvě přihrávky zaznamenal i David Krejčí, který s Bostonem vyhrál 4:2 ve Washingtonu a v čele NHL vystřídal St. Louis. Bruins získali klíčový náskok v úvodních devíti minutách prostřední třetiny, kdy po dvou gólech Jaromeho Iginly, jemuž v obou případech asistoval Krejčí, a trefě Carla Söderberga zlomili bezbrankový stav. Krejčí si díky dvěma asistencím polepšil na 62 bodů (16+46) a osamostatnil se na pozici lídra produktivity českých hráčů od Jaromíra Jágra.

Washington - Boston 2:4

Dvě asistence Davida Krejčího pomohly Bostonu k výhře nad washigtonskými Capitals 4:2 a Krejčího tým si dále upevnil vedení ve Východní konferenci NHL. Capitals naopak zůstávají mimo postupovou osmičku, i když mají stejně bodů jako sedmý Columbus a osmý Detroit.

Bruins si díky dvěma gólům Jaromeho Iginly, kterému na oba přihrál Krejčí, a přesilovkovému zásahu Carla Söderberga získali během úvodních devíti minut druhé třetiny náskok 3:0. Deset vteřin před druhou pauzou sice snížil Jason Chimera, Washington ale už skóre nezvrátil, protože ve třetí části padlo jen po brance na každé straně.

Krejčí si polepšil na 62 bodů (16+46) a osamostatnil se v kanadském bodování českých hokejistů před Jaromírem Jágrem z New Jersey. Bruins bodovali v 15. zápase za sebou, naposledy prohráli po šedesáti minutách před měsícem právě s Washingtonem.

Los Angeles - Winnipeg 4:2

Ondřej Pavelec se po dvoutýdenní absenci, kterou způsobilo zranění v dolní části těla, vrátil do branky Winnipegu. Ale vydržel pouze první třetinu, protože na ledě Los Angeles inkasoval tři branky z 16 střel. Jets podlehli kalifornskému klubu 2:4.

Trenér Winnipegu Paul Maurice gólmana bránil a tvrdil, že nepovedený start byla týmová záležitost. Čisté svědomí ale Pavelec nemůže mít u první branky, která padla ve třetí minutě z hole Trevora Lewise z ostrého úhlu. Další dvě zařídil Anže Kopitar. První střelou z mezikruží přes obránce, druhou z dorážky.

"Vím, jak to v první třetině vypadalo. A můžou naši brankáři chytat líp? Ano, ale ne o moc. První třetina nebyla otázkou výkonu gólmana, na něho porážku házet nehodlám," řekl Maurice. Zodpovědnosti Pavelce nezbavoval, ale žehral na výkon celého týmu. "Nemůžeme sedět a říkat, že potřebujeme dobré zákroky gólmana, abychom se rozjeli," dodal kouč Jets.

Šance Winnipegu na účast v play-off se už pohybuje v oblasti teorie, neboť na poslední postupové místo v Západní konferenci ztrácí osm kol před koncem devět bodů. To drží Phoenix, jenž si ale svou pozici zkomplikoval domácí prohrou 1:3 s Minnesotou. Jeho zaváhání využil Dallas, který překvapivou výhrou 4:2 na ledě St. Louis snížil ztrátu na rozdíl jednoho bodu.

Colorado - San Jose 3:2

Colorado porazilo doma San Jose 3:2, třebaže na střely zvítězili favorizovaní Žraloci 49:22. Druhý nejhorší tým posledního ročníku NHL si pod vedením své bývalé brankářské opory Patricka Roye díky dvěma bodům zajistil s předstihem místo v play-off a ve vyřazovací části se objeví poprvé od roku 2010. Avalanche ale přišli o Matta Duchenea, centra elitního útoku, jenž utrpěl po srážce se spoluhráčem zranění kolena.

Výsledky NHL:

Washington - Boston 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Branky: 40. Chimera, 60. Kuzněcov - 23. a 29. Iginla (na obě Krejčí), 28. Söderberg, 54. Bergeron. Střely na branku: 33:36. Diváci: 18 506.

Colorado - San Jose 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky: 2. Stastny, 11. McLeod, 27. Mitchell - 4. Pavelski, 29. Boyle. Střely na branku: 22:49. Diváci: 18 077.

Buffalo - Tampa Bay 3:4 v prodl. (2:2, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 13. D´Agostini, 15. Hodgson, 49. Conacher - 20. a 62. Stamkos (na první Gudas), 18. Killorn, 51. Callahan. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19 070.

Toronto - Detroit 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Branky: 11. Franson, 39. Lupul - 24., 28. a 49. Helm (na druhou Kindl), 25. Nyquist (Kindl). Střely na branku: 27:28. Diváci: 20 270.

Florida - Montreal 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 37. Boyes - 18. a 34. Pacioretty, 11. Vanek, 60. Desharnais. Střely na branku: 37:19. Diváci: 17 119.

NY Islanders - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 23. a rozhodující sam. nájezd Nielsen - 31. Henrique (Eliáš). Střely na branku: 20:24. Diváci: 15 108.

Carolina - Columbus 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 37. Skinner, 47. Loktionov - 39. Calvert, 48. Anisimov, 63. Johansen. Střely na branku: 27:32. Diváci: 16 174.

St. Louis - Dallas 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 35. a 41. Steen - 4. a 28. Sceviour, 35. Eakin, 48. Roussel. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19 703.

Phoenix - Minnesota 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Branky: 4. Boedker - 49. a 60. Parise, 53. Spurgeon. Střely na branku: 24:30. Diváci: 16 691.

Vancouver - Anaheim 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky: 12. Richardson - 8. Sbisa, 9. Beleskey, 32. Koivu, 47. Perry, 55. Perreault. Střely na branku: 32:21. Diváci: 18 910.

Los Angeles - Winnipeg 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

Branky: 8. a 18. Kopitar, 3. Lewis, 45. Toffoli - 42. Halischuk, 49. Wheeler.

Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 20 minut, inkasoval tři branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 81,25 procenta. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18 118.