Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Czech Tour 2020

New Jersey a Los Angeles Kings jdou do finále

Newark - Hokejisté New Jersey vstoupí do bojů ve finále Stanleyova poháru proti Los Angeles v noci na čtvrtek středoevropského letního času a v jejich sestavě pravděpodobně bude opět chybět útočník Petr Sýkora. Po absenci ve třech zápasech finále Východní konference stále trénuje až v pátém útoku a na ledě se tak představí z českých zástupců jen forvard Patrik Eliáš a obránce Marek Židlický.

New Jersey v zápase proti New York Rangers
zdroj: Getty Images autor: Andy Marlin

Ve finále se utkají dva celky, jejichž útok na triumf se nečekal. Devils po minulé nevydařené sezoně šli do play off z šestého místa ve Východní konferenci, ale vyřadili postupně Floridu (4:3 na zápasy), Philadelphii (4:1) i New York Rangers (4:2).

Mohou se stát teprve druhým celkem za posledních 17 let, který po předchozí absenci v play off dosáhne na Stanleyův pohár. Naposledy se to povedlo v roce 2006 Carolině, předtím dvakrát Chicagu (1934, 1938) a jednou Detroitu (1936), Torontu (1947), Montrealu (1971), Pittsburghu (1991) a Rangers (1994). Ve finále jsou Devils popáté, uspěli třikrát (1995, 2000 a 2003) a prohráli v roce 2001. Kings hráli o Stanleyův pohár jen v roce 1993 za přispění legendárního Wayna Gretzkého.

Jízda Králů ve snaze poprvé usednout na trůn NHL je ale letos impozantní. Držitele Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části Vancouver vyřadil osmý tým Západní konference 4:1 na utkání, další nejvýše postavený klub St. Louis 4:0 a pak i třetí tým konference Phoenix 4:1. To se jim povedlo jako prvním v historii. Kings přitom vyhráli všech osm zápasů na ledě soupeřů.

Právě domácí led bude podle trenéra Devils Peta DeBoera hrát velkou roli. "Čím dále se jde, tím je důležitější," prohlásil DeBoer. Do hry vstupuje dlouhé cestování přes celý kontinent, navíc i s časovým posunem. Devils to před prvními dvěma zápasy ve své Prudential Center v Newarku nemusejí absolvovat.

Los Angeles je ale dalším příkladem, že klubům NHL svědčí i přes náročné cestování start sezony v Evropě. Pittsburgh před ziskem Stanleyova poháru v sezoně 2008/09 hrál ve Stockholmu, Chicago v další sezoně v Helsinkách a Boston v Praze. Los Angeles může být čtvrté v řadě, když se představilo na startu ročníku ve Stockholmu a Berlíně.

"Taková cesta vždycky vytvoří nějaká pouta. Každý by pravděpodobně řekl, že už to nechce znovu absolvovat. Je to hodně cestování, ale mužstvo bylo nějakou dobu pohromadě. Je to jiné než ostatní cesty k venkovním zápasům," prohlásil kapitán Kings Dustin Brown. Tým se musel vyrovnat se slabším startem, v prosinci propustil kouče Terryho Murrayho a po čtyřzápasovém záskoku Johna Stevense převzal tým Darryl Sutter.

V kádru mají oba celky po čtyřech hráčích, kteří už na Stanleyův pohár dosáhli. Ti z kádru New Jersey ale mají sbírku prstenů za triumfy větší. Brankář Brodeur byl u všech tří vítěztsví (1995, 2000, 2003), Eliáš v letech 2000 a 2003, Sýkora byl také v úspěšném týmu z roku 2000 a pak slavil i v roce 2009 s Pittsburghem. Útočník Ryan Carter se radoval v roce
2007 s Anaheimem.

Martin Brodeur po postupu nad New York Rangers
zdroj: Getty Images autor: Bruce Bennett

Tehdy byl v týmu s útočníkem Los Angeles Dustinem Pennerem, Sýkora hrál v Pittsburghu s bekem Robem Scuderim, forvard Justin Williams získal Stanley Cup v 2006 s Carolinou a Colin Fraser před dvěma lety s Chicagem. Brodeura čeká při vstupu do finále jubilejní 200. zápas v play off. "Ani jsem to nevěděl. Hraju dlouho a je to vždycky příjemné, hlavně v této situaci," prohlásil rekordman historických statistik.

V týmu Devils je připraven na návrat do sestavy švédský obránce Henrik Tallinder, který byl od poloviny ledna mimo hru poté, co mu byla objevena v levé noze krevní sraženina. S mladým krajanem Adamem Larssonem ale zůstane mimo sestavu stejně jako útočné trio Sýkora, Eric Boulton a Cam Janssen. Do tréninku Kings se vrátil poprvé od konce prosince po otřesu mozku Simon Gagne, ale jeho šance na účast ve finále je minimální.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy