Golfista roku

Neuvirth nahrál na gól Ovečkinovi, Washington ale na Chicago nestačil

New York – Brankář Michal Neuvirth zaznamenal v NHL první asistenci v sezoně, když jím odražený kotouč převzal Alexandr Ovečkin a individuální akci zakončil brankou. Třiadvacetiletý gólman ale i čtyřikrát inkasoval, pátý gól Washington obdržel při závěrečné power play a v Chicagu prohrál 2:5. Na střídačce Capitals kvůli blíže nespecifikovanému zranění chyběl Tomáš Vokoun.

Michal Neuvirth
zdroj: AP autor: Ryan Remiorz

"Asi jsme k nim měli až příliš respektu a nezačali jsme s patřičnou vůlí po vítězství. Když jsem se podíval na tabuli, prohrávali jsme 0:12 na střely. V naší situaci a v této fázi sezony je to neomluvitelné," zlobil se útočník Capitals Mike Knuble, autor jedné nedělní branky. Právě povedený úvod nasměroval Chicago k výhře, když po osmi minutách vedlo 2:0 a zhruba v polovině utkání 4:1. Hvězdou byl dvacetiletý útočník Andrew Shaw, který se svou formací většinou úspěšně bránil Ovečkinovu řadu, navíc vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. "Celý zápas jsem mu (Ovečkinovi) musel znít v uších a druhým gólem v zápase jsem ho i umlčel," usmíval se Shaw.

Washington zůstal osmý ve Východní konferenci, protože jeho zaváhání nevyužili hokejisté Winnipegu. Jets s Ondřejem Pavelcem v brance, který kryl 31 střel, podlehli doma Carolině 3:4. "Po dvou třetinách jsme vedli 3:2 a potřebujeme každý bod. Ale v poslední části jsme několik ztratili puk a to nás stálo zápas," zlobil se Pavelec. "Odnáším si z dnešního zápasu ponaučení, že pokud se nedostaneme do play off, nezasloužíme si ho. Abyste vyhrávali a do play off se dostali, musíte se pro to obětovat," přidal se kouč Claude Noel.

Winnipeg ztrácí na osmý Washington dva body, Carolinu dělí od posledního postupového místa bodů pět a po zápase ve Winnipegu drží sérii tří výher, včetně nad lídrem soutěže St. Louis. "Budeme se o svou šanci stále rvát. A třeba to vyjde, občas se dějí divné věci," uvedl Erik Staal, autor dvou branek a jedné asistence.

Útočník Aleš Hemský po sedmi zápasech v NHL bodoval a gólem přispěl Edmontonu alespoň k zisku bodu za prohru s Phoenixem 2:3 po samostatných nájezdech. Pardubický rodák vyslal na branku celkem šest střel a ujala se jedna v prostřední části, kdy dorážkou zvýšil na 2:0. Po zápase byl vyhlášen první hvězdou. Phoenix, za který už nastoupili uzdravení čeští útočníci Martin Hanzal s Radimem Vrbatou, srovnal v poslední třetině skóre a penaltový rozstřel rozhodl Ray Whitney.

Coyotes se vrátil do elitní osmičky Západní konference a boj o ni ještě slibuje velké drama. Sedmý Phoenix a jedenácté Calgary, které doma podlehlo poslednímu Columbusu 1:2 po nájezdech, dělí jen dva body.

Hokejisté Pittsburghu promarnili možnost dostat se do čela Východní konference před New York Rangers. Penguins vedli na ledě Philadelphie po dvou třetinách 2:0, ale nakonec prohráli 2:3 v prodloužení. Sekundu před jeho koncem rozhodl Scott Hartnell svým druhým gólem v zápase. "Nevím, jestli jsme v úvodu nebyli k nim až příliš milí, ale ke konci jsme je už utahali. A dobré věci se stávají, když střílíte na branku," usmál se Hartnell. Je možné, že oba rivalové z Atlantické divize na sebe narazí už v prvním kole vyřazovací části.

U prvního gólu Philadelphie si připsal asistenci Jakub Voráček, Jaromír Jágr se proti svému bývalému klubu neprosadil. Flyers připravili soupeře o sérii 11 výher, která byla v tomto ročníku NHL nejdelší.

Hokejisté Nashvillu díky třem brankám v poslední třetině otočili skóre v Anaheimu a zvítězili 3:1. U vítězné trefy z 51. minuty figuroval Martin Erat, který dojel nahozený puk a zpoza branky nahrál Ryanu Suterovi. Jeho střelu zastavila tyčka, ale odražený kotouč dorazil Mike Fisher.

Výsledky NHL

Philadelphia - Pittsburgh 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 45. a 65. Hartnell, 41. Timonen (Voráček) - 14. Adams, 40. Malkin. Střely na branku: 27:40. Diváci: 19 927.

Chicago - Washington 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Branky: 4. a 32. Shaw, 8. Stalberg, 28. P. Kane, 59. Bickell - 23. Knuble, 35. Ovečkin (Neuvirth). Brankář Michal Neuvirth odchytal 59 minut a 38 sekund, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Střely na branku: 29:18. Diváci: 21 561.

Calgary - Columbus 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 49. Stajan - 14. Nikitin, rozhodující nájezd Atkinson. Střely na branku: 31:18. Diváci: 19 289.

Edmonton - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 27. Eberle, 28. Hemský (Šmíd) -48. arozhodující nájezd Ray Whitney, 58. Torres. Střely na branku: 38:42. Diváci: 16 839.

Anaheim - Nashville 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Branky: 8. Smith-Pelly - 42. Hörnqvist, 51. Fisher (Erat), 60. Legwand. Střely na branku: 31:27. Diváci: 14 978.

Winnipeg - Carolina 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

Branky:31. a39. Miettinen, 12. Antropov - 26. a 51. E. Staal (na první Tlustý), 8. J. Jokinen, 59. LaRose. Za Winnipeg odchytal 58 minut a 59 sekund Ondřej Pavelec, inkasoval čtyři branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 88,57 procenta. Střely na branku: 33:35. Diváci: 15 004.