Následuje
SP Kanada

Nadstavba, předkolo i návrat finále. První hokejová liga mění hrací systém

Šestnáct účastníků, nový hrací systém a lákadlo v podobě přímého postupu do extraligy přinese nový ročník první hokejové ligy. Soutěž se po 30 kolech rozdělí na dvě části. Celky na prvním a osmém místě budou dále bojovat o přímý postup do čtvrtfinále, ostatní týmy budou hrát o zbývající dvě místa v předkole. Stejně jako předkolo se vrací také finále.

České Budějovice - Chomutov
zdroj: ČTK autor: David Veis

V úvodní části se šestnáctka celků utká dvoukolově systémem každý s každým. Po 30 kolech bude mít první osmička zajištěnou účast minimálně v předkole play-off.

O přímý postup do čtvrtfinále, kam se dostane první šestice, budou týmy hrát čtyřkolově každý s každým (28 kol).

O zbývající dvě místa v předkole, kam se dostane ještě devátý a desátý celek, bude hrát stejným systémem i zbývající osmička.

V základní části soutěže, která skončí 7. března, sehraje každý z účastníků druhé nejvyšší soutěže dohromady 58 utkání.

Předkolo play-off se bude hrát na tři vítězné zápasy, čtvrtfinále, semifinále i finále pak už na čtyři vítězná utkání.

O vítězi první ligy a zároveň postupujícím do extraligy se rozhodne nejpozději 29. dubna, kdy je naplánováno případné sedmé finále. Z nejvyšší soutěže sestoupí přímo poslední celek. První liga zůstane už třetí sezonu nesestupová.

V minulém ročníku hrálo 15 účastníků druhé nejvyšší soutěže každý s každým čtyřkolově a týmy v celkem 60 kolech sehrály 56 utkání. V play-off se hrálo jen čtvrtfinále a semifinále na čtyři vítězná utkání.

Předkolo se hrálo v první lize naposledy v sezoně 2016/17 a finále se vrací poprvé od sezony 2010/11, kdy hrál vítěz baráž o postup na čtyři výhry s nejhorším celkem extraligy.

Od následující sezony až do letoška úspěšné celky ze semifinále postoupily do čtyřčlenné baráže s posledními dvěma týmy z nejvyšší soutěže a hrály čtyřkolově (12 zápasů) o dvě místa v extralize.

Letos si vybojovalo postup Kladno a sestoupil Chomutov, poslední tým extraligy Pardubice se udržely a vítěz první ligy z Českých Budějovic nepostoupil.

Přehled účastníků první hokejové ligy pro ročník 2018/19:

Piráti Chomutov (sestup z baráže o extraligu), Motor České Budějovice, Dukla Jihlava, VHK Vsetín, Zubr Přerov, AZ Havířov, Jestřábi Prostějov, Stadion Litoměřice, HC Frýdek-Místek, Horácká Slavia Třebíč, Slavia Praha, HC Poruba, HC Benátky nad Jizerou, Slovan Ústí nad Labem, Trhači Kadaň, Baník Sokolov (vítěz play-off druhé ligy)

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy