Následuje
Hory horem pádem

Na olympiádu pojede se švédskými hokejisty i Forsberg

Stockholm - V nominaci švédské hokejové reprezentace na olympijské hry ve Vancouveru jsou i největší hvězdy Peter Forsberg, momentálně zraněný Daniel Alfredsson či Nicklas Lidström. Švédové obhajují zlato z Turína a veterán Forsberg je jediným, kdo pamatuje i triumf v Lillehammeru 1994. Švédy čekají v základní skupině olympijského turnaje duely s Běloruskem, Finskem a Německem.

Šestatřicetiletá legenda měla poslední roky časté zdravotní problémy, kvůli nimž opustila NHL, a v této sezoně nastupuje za mateřský klub MODO. Z domácí soutěže vezme kouč Bengt-Ake Gustafsson do Kanady ještě gólmana Stefana Liva z HV 71 a obránce Magnuse Johanssona z Linköpingu. Kromě útočníka Matthiase Weinhandla z Dynama Moskva hraje zbytek třiadvacetičlenného kádru v NHL.

Gustafsson vsadil na osvědčené hvězdy, přestože řadu z nich trápí zdravotní problémy. Největší otazník visí nad Alfredssonem, jenž si ve středu poranil rameno a Ottawě bude chybět několik týdnů. "V jeho případě musíme jen čekat a doufat. V nominaci jej můžeme případně nahradit," prohlásil kouč, jenž vybral ze svého zlatého turínského týmu dvanáct hráčů.

Smůlu má Johan Franzén z Detroitu, jenž si v říjnu přetrhl kolenní vaz. "Bohužel vazy potřebují čas a ten hraje proti němu. Možná už by v době olympiády byl schopen nastoupit, ale nestihl by se dostat do potřebné formy," dodal Gustafsson.

Nominace Švédska na ZOH ve Vancouveru:

Brankáři: Jonas Gustavsson (Toronto/NHL), Stefan Liv (HV 71), Henrik Lundqvist (New York Rangers/NHL).

Obránci: Tobias Enström (Atlanta/NHL), Magnus Johansson (Linköping), Niklas Kronwall, Nicklas Lidström (oba Detroit/NHL), Douglas Murray (San Jose/NHL), Johnny Oduya (New Jersey/NHL), Henrik Tallinder (Buffalo/NHL), Mattias Öhlund (Tampa Bay/NHL).

Útočníci: Daniel Alfredsson (Ottawa/NHL), Nicklas Bäckström (Washington/NHL), Loui Eriksson (Dallas/NHL), Peter Forsberg (MODO), Tomas Holmström, Henrik Zetterberg (oba Detroit/NHL), Patric Hörnqvist (Nashville/NHL), Fredrik Modin, Samuel Pahlsson (oba Columbus/NHL), Daniel Sedin, Henrik Sedin (oba Vancouver/NHL), Mattias Weinhandl (Dynamo Moskva/KHL).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy