Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 2000: Česko - Dánsko

Na MS by mohlo až sedm Čechů z NHL, poodhalil Lener

Praha - Služeb minimálně čtyř, ale možná až sedmi hráčů z NHL plánují využít stavitelé reprezentačního týmu pro hokejové mistrovství světa, které se uskuteční od 9. do 25. května v Minsku. Jako obvykle je však v této fázi sezony, kdy finišuje základní část slavné ligy, obtížné s jistotou ukázat na ty, o které půjde. Dopředu svoji účast zatím neodmítl ani Jaromír Jágr z New Jersey, jemuž se vzdaluje vidina účasti ve vyřazovacích bojích o Stanleyův pohár.

Slavomír Lener
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Generální manažer reprezentace a zároveň svazový šéftrenér Slavomír Lener si z inspekce v zámoří, kde pobýval od 8. do 22. března, přivezl řadu cenných poznatků. Osobně je konzultoval s koučem Vladimírem Růžičkou, jenž se opětovně chopil kormidla po odstoupivším Aloisi Hadamczikovi. "Jsme spolu prakticky denně v kontaktu. Vychází nám to na čtyři až sedm hráčů, které bychom využili na MS," řekl Lener.

Pohyboval se ve východní části Severní Ameriky. Viděl deset zápasů a stihl osobně kontaktovat 22 hráčů. "Při té příležitosti jsem měl možnost vidět i všechny kluky z Phoenixu (Martin Hanzal, Martin Erat, Radim Vrbata, Zbyněk Michálek) nebo ze St. Louis (Vladimír Sobotka, Roman Polák, Dmitrij Jaškin)," připomněl Lener.

Zdůraznil ale, že na konkrétnější jména je ještě příliš brzy. "Máme tu několik skupin hráčů. Už teď lze říci, že nemůžeme kvůli zranění kolena počítat s Kundrátkem, z rodinných důvodů nebudou patrně k dispozici ani Tomáš Fleischmann s Martinem Eratem," vypočítal Lener. Další skupinu tvoří ti, jimž po sezoně skončí kontrakt a čeká je vyjednávání o novém, případně trh s volnými hráči. V této situaci jsou například Marek Židlický z New Jersey, ale také forvardi Aleš Hemský s Milanem Michálkem z Ottawy, Jiří Tlustý (Carolina) a Michael Frolík (Winnipeg).

"Může se stát, že už to budou mít někteří vyřešené, to teprve uvidíme. Občas to také sám hráč chce risknout a na mistrovství i tak přijet, ale zpátky ho drží agent, taková je doba," vysvětlil Lener. Právě Phoenix s početnou českou ekipou, s níž byl v kontaktu, je zatím na hraně postupu do play-off. V obdobné pozici je rovněž Detroit s gólmanem Petrem Mrázkem a Jakubem Kindlem. Nic jistého nemá ani Philadelphia s útočníkem Jakubem Voráčkem. "Ale v úvahu připadají i třeba Gudas s Palátem, přestože Tampa asi do play-off postoupí," podotkl Lener s variantou brzkého konce Lightning v play-off.

Specifickým okruhem možných posil jsou starší hráči. "Sem patří třeba Patrik Eliáš," řekl Lener. A mimo všechny kategorie pak stojí fenomén Jaromír Jágr. "S Jardou to ani nechceme dopředu probírat. Je to u něho vždy otázka momentální situace. Ale není to tak, že by on sám nám už dopředu nahlásil, že nemá smysl se o mistrovství světa bavit," přiblížil Lener.

Další hráče viděl už před olympijskými hrami v Soči. "Potkal jsem všechny kluky, takže teď už to necháme na telefonu. To se týká i třeba Calgary s Jirkou Hudlerem a Láďou Šmídem, ale ve hře může být i Roman Horák z Edmontonu, který hraje dobře na farmě a nechápu, proč není za současných okolností v prvním týmu," podivoval se Lener. Pro Oilers totiž zůstane brána play-off zcela jistě opět zavřena. A stejné to bude nejspíš i v případě jejich rivalů z Calgary, které má již propastnou ztrátu.

Reprezentace se má sejít 2. dubna v Edenu, další inspekční cestu do zámoří už zástupci reprezentace neplánují. "Už to asi necháme na telefonu. Když bude Vláďa (Růžička) chtít ještě někoho konkrétně vidět, tak bych tam třeba vyrazil, ale osobně to už nepředpokládám," dodal Lener.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy