Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

Na juniorské sestavě sborné se zřejmě nic nezmění. Pro mladé hráče to bude výzva, uvedl Treťjak

Nominace ruské reprezentace na blížící se seniorský Turnaj Karjaly, jenž bude první akcí nové sezony Euro Hockey Tour, vyvolala na mezinárodní scéně pozdvižení. Sborná se totiž bude skládat jen z juniorských zástupců, pro které by to měla být příprava na mistrovství světa do dvaceti let.

Utkání Rusko - Švédsko
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Velké pochopení pro ruský krok nemají oba severští zástupci – jak Švédové, tak ani pořádající Finové. S despektem k tomuto tahu se vyjádřil i trenér české reprezentace Filip Pešán.

"Troufnu si tvrdit, že nominace ruské dvacítky je určitá degradace turnaje a celé série Euro Hockey Tour," uvedl na nominační tiskové konferenci kouč národního týmu.

"I když to nespadá do mých kompetencí, abych to hodnotil, tak si myslím, že nominování ruské dvacítky je pouze záměr vymyslet program pro ruskou dvacítku před mistrovstvím světa ze strany Ruské (hokejové) federace, což si myslím, že není úplně fér. Z letošního Turnaje Karjaly se mohl udělat turnaj dvacítek a pak by to bylo fér na všechny strany," prohlásil Pešán.

Nominaci české reprezentace a dění okolo Turnaje Karjaly se věnoval Hokej bez červené – podcast s Robertem Zárubou:

Pro mnohé kontroverzní nominaci následně obhajoval prezident ruského svazu Vladislav Treťjak v oficiálním prohlášení. "Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o seniorskou reprezentaci. Je reprezentována mladými hráči, kteří jsou teď lídry a jsou připraveni odvádět to nejlepší pro ruský tým," uvedl.

"Vybrat mladý tým pro turnaj nebylo jednoduché rozhodnutí, ale v současnosti si nemůžeme dovolit riskovat zdraví našich hráčů – těch, kteří se ještě úplně neuzdravili z koronaviru – a nepředvídatelné a těžké následky," zdůvodňoval volbu Treťjak.

Je to pro blaho světového hokeje, domnívá se Treťjak

Na původní nominaci Rusů zareagoval Pešán tím, že v rámci užšího výběru také on povolal několik juniorů. "Jestli z toho lze vytěžit nějaký prospěch, tak jedině tím, že nasadíme hráče podobného nebo stejného ročníku," řekl Pešán.

"Proto jsme (juniorské) hráče do našeho seznamu zapracovali," objasnil český kouč fakt, že v české nominaci jsou i mladíci jako David Jiříček, Šimon Kubíček, Stanislav Svozil, Jan Myšák nebo Jaroslav Pytlík, kteří by měli figurovat v kádru pro juniorský šampionát na přelomu kalendářního roku.

V nedělním souboji 8. listopadu se tak dá očekávat souboj omlazené české sestavy s "juniorskou sbornou".

"Mladý ruský národní tým na Turnaji Karjaly bude skutečnou výzvou jak pro Ruskou hokejovou federaci a trenéry, tak hlavně pro samotné hráče. Domníváme se, že je to pro blaho ruského i světového hokeje," dodal Treťjak, ačkoli Švédsko ani Finsko ke stejnému kroku nepřistoupily.

Zdroj
ČT sport, fhr.ru

Hlavní zprávy