Následuje
SP Německo

Útok na zlato je reálný. I Rusko může zkolabovat, věří bývalý reprezentant Vlach

O medaili si zahrají. Teď je otázka, o kterou. Bývalý útočník národního týmu Rostislav Vlach si myslí, že český tým klidně může dojít k té nejcennější. Trojnásobný bronzový medailista z MS má pro svěřence Miloše Říhy pouze slova chvály a líbí se mu zejména vystoupení posil z NHL, které mají velký přínos.

Radost českého týmu
zdroj: REUTERS autor: Vasily Fedosenko

"Hrozně bychom si to přáli. Je vidět, jak Česko žije šampionátem kousek za hranicemi a jak fandové výtečně povzbuzují i v Bratislavě," řekl šestapadesátiletý někdejší útočník, který v domácí nejvyšší soutěži odehrál 830 utkání, dal v nich 252 gólů, získal pět titulů jako hráč Vsetína a jeden jako trenér Zlína.

Na cestě k vytouženému úspěchu ale bude v sobotu stát Kanada. "Závěrečné zápasy jsou nesmírně vyrovnané a čtvrtfinále to ukázalo zejména v případě Kanady, která vyrovnala v poslední vteřině a pak šla přes Švýcarsko dál. Je potřeba mít i trochu štěstí. Náš tým si bude muset dát pozor na disciplínu. Kanada má skvělé přesilovky a je tak zarputilá a zkušená, že to bude určitě tuhý boj až do konce," uvedl Vlach o semifinálovém soupeři.

V případě vítězného semifinále by Češi narazili v boji o zlato na Rusy, či Finy. "Mezi čtyřmi semifinalisty jsou podle mě Rusové o kousek napřed, mají skvělé individuality a působí kompaktně. Na turnaji ještě neprohráli, ale kdyby se dostali pod tlak, mohou dělat chyby a třeba i zkolabovat, čehož by se dalo využít," řekl Vlach.

Čtvrtfinále s Německem se podle Vlacha odvíjelo podle předpokladů. "Německo se do vyřazovacích bojů nedostalo náhodou, svoje kvality ukázalo už ve skupině," připomněl Vlach třetí místo německého výběru v košické skupině.

"První půle zápasu ukázala, že šlo o psychicky nejnáročnější část mistrovství. Němci srdnatě bojovali a zlomem byl Voráčkův gól," poukázal bývalý reprezentant na klíčový moment zápasu, od něhož se Češi odrazili k opticky pohodovému vítězství.

Vlach ocenil přínos hráčů z NHL. "Nejvíc mě nejen proti Německu zaujali Voráček, Frolík a Hronek, to jsou opravdoví tahouni týmu," uvedl. "Zejména Hronek udělal za poslední rok velký výkonnostní krok dopředu," vypíchl obránce Detroitu. "Na mezinárodním poli je strašně poznat jejich sebevědomí a obecně kvalita výkonu, oni jsou pod tlakem celou sezonu a tady se stávají tahouny," vysvětlil Vlach.

Potěšilo ho i celkově útočné pojetí českého výběru na turnaji. "Dali jsme hodně branek. Máme šikovné hráče, kteří jsou technicky zdatní a umějí se prosadit," poukázal třeba na Dominika Kubalíka či Jana Kováře, kteří se střelecky podíleli i na čtvrtfinálovém vítězství nad Německem.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy