Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Šance Čechů na zlato je hodně velká, hlásí Mrázek. Bartošák má podle něj na NHL

Jelikož s Carolinou došel až do semifinále play-off NHL, přišel o účast na mistrovství světa v Bratislavě a působení českého výběru tak sleduje pouze z pozice diváka. A s tím, co brankář Petr Mrázek zatím viděl, byl spokojen. Líbí se mu hra národního týmu a věří, že klidně může získat i zlato. Velké pochvaly se od něj dočkal i kamarád a gólmanský kolega Patrik Bartošák.

Petr Mrázek
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Eric Canha

Viděl jsem ve čtvrtek půl zápasu a jsem rád, že to kluci s nepříjemným Německem zvládli. Věřím, že mají na medaili," řekl Mrázek v Praze. I kvůli tomu, že se ze zámoří domů vrátil až v úterý, další utkání mimo čtvrtfinále neviděl. "Ale sledoval jsem vše přes on-liny nebo livesport," uvedl sedmadvacetiletý gólman.

V průběhu sezony to přitom vypadalo, že by na MS mohl chytat i on. Carolině se dlouho příliš nedařilo a byla mimo pozice zajišťující postup do play-off. A Mrázek byl v pravidelném kontaktu s reprezentačním trenérem brankářů Zdeňkem Orctem.

"Po Novém roce jsem mu říkal, že když bude možnost přijet, tak bych rád přijel," přiznal Mrázek. Ve druhé části sezony se ale i díky skvělým výkonům českého gólmana Hurricanes začalo dařit a do bojů o Stanleyův pohár postoupili. A vítězně zvládli i dvě série play-off.

Jedničkou národního týmu je možná i proto Bartošák, se kterým se Mrázek dobře zná. Oba pocházejí ze severní Moravy, chytali proti sobě a potkali se spolu i v dorostu Vítkovic.

"Znám ho odmalička. Když nám bylo asi deset, tak jsme spolu byli v Ottawě na turnaji. Jinak jsme proti sobě odehráli hrozně zápasů a pak jsme se potkali v dorostu ve Vítkovicích," uvedl Mrázek, který věří, že o rok mladší kolega má před sebou ještě velkou kariéru. "Předvádí kvalitní výkony už delší dobu a myslím si, že má na NHL," podotkl.

Bartošák se už v Americe snažil prosadit, v letech 2011 až 2016 hrál v juniorské WHL a na farmě Los Angeles. "Vyhrál AHL, byl nejlepším gólmanem celé (juniorské) CHL. Myslím si, že má na to, aby v NHL chytal jako jednička," řekl Mrázek.

V sobotu bude mít Bartošák šanci předvést své kvality v semifinále MS proti Kanadě, pokud se tedy trenéři nerozhodnou nasadit do hry Pavla Francouze. Bez ohledu na jméno brankáře, který bude chytat, Mrázek věří, že Češi proti světové velmoci uspějí.

"Dnes je hokej tak vyrovnaný, že může každý porazit kohokoliv. Myslím si, že kluci na turnaji předvedli výborné výkony, porazili silné Švédy. Šance, aby si zahráli o zlato, je hodně velká," dodal Mrázek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy