Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní hokejová liga: Cavaliers Brno – Masarykova univerzita

Říha: Prohra s Ruskem byla o hlavě, ale nic z toho nedělejme

Po suverénních vítězstvích nad Švédskem a Norskem přišla na mistrovství světa první porážka. Čeští hokejisté podlehli Rusku 0:3, a nepřidali tak další body do tabulky. Podle trenéra národního týmu Miloše Říhy chybělo mužstvu hlavně sebevědomí z prvního zápasu. "Bylo to vyloženě o hlavě," prohlásil. Další utkání čeká český tým ve čtvrtek od 20:15 proti Lotyšsku, přímý přenos odvysílá ČT sport, web ctsport.cz i HbbTV.

Trenér Miloš Říha na lavičce českého týmu
zdroj: ČTK

Češi se proti sborné nedokázali prosadit, byť příležitostí zejména ve třetí třetině bylo několik. První dvě dějství ale podle představ trenérského štábu nebyly ani zdaleka. "Začátek? Obrovský respekt. Až neuvěřitelný. Dělali jsme velké chyby, nechali Rusku veškerý prostor," vypočítával Říha v rozhovoru pro Českou televizi.

Mrzely ho i ztráty kotoučů a propadávání ve hře. "Navíc špatné střídání," dodal Říha. Od druhé třetiny se podle něj obraz změnil k lepšímu. "Ale v pětkách to nebylo kompaktní, sourodé," uvedl.

"Beci musí couvat, útočníci šli dopředu v řadách, byla tam díra. Rusové to jednoduše předcházeli a oni jsou pak šikovní nás ohrozit," řekl Říha.

Že se Češi začali vzpamatovávat až ve třetí třetině, bylo podle reprezentačního trenéra zejména o hlavě. "V utkáních, co jsme s nimi v Brně hráli, vraceli kotouče za bránu. Nabádali jsme, aby to vytáhli dopředu, ale vždy někde nějaký hráč chyběl," podotkl Říha.

"Ale nebyla to šířka-hloubka, nebyl tam tlak na bránu. Tam jsou Rusové zranitelní, tam se stahují a my toho nevyužili," doplnil.

Stejně tak mu vadilo, že jeho svěřenci nedokázali využít ani jednu z pěti přesilovek. "Žádná střelba. My kluky nabádali, ať si udělají jednu dvě přihrávky. Navíc vhazování v takových situacích je důležité, a to jsme prohráli."

Ruský brankář Andrej Vasilevskij zasahuje před dotírajícím Tomášem Zohornou
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Pochválil naopak zahraná oslabení. "Přesně tak, jak jsme si je malovali. To bylo skvěle zvládnuté proti tak silným přesilovkám, jaké mají Rusové," ocenil.

Respekt vůči soupeři cítil ze hry obrovský. "Jednoduchost vychází z toho, kam pojedete, kam se nabídnete, jestli si dáte puk včas. My jsme ho předržovali a každý chtěl něco udělat, ale nebylo to pro mužstvo. Každý se chtěl prosadit a ukázat, ale pro tým to nebylo," podotkl Říha.

Z jedné porážky – a zrovna s Ruskem – nicméně nechce dělat velké závěry. "Turnaj je dlouhý. Nemá cenu z toho něco dělat. Jestli se potkáme podruhé, budeme určitě jiné mužstvo," byl si Říha jist.

Češi nyní mají den volno. Ve čtvrtek je čeká v Bratislavě od 20:15 duel s Lotyšskem. "Kluci si potřebují trochu odpočinout, příprava byla strašně dlouhá. Začneme se chystat na další zápas," dodal Říha.

K dispozici bude mít už útočníka Dallasu Radka Faksu, který s týmem v úterý absolvuje první trénink. "Díval jsem se na zápas Lotyšů a nebude to nic lehkého. Dobře bruslí a jsou to velcí srdcaři. Hrají jednoduše brejkové situace," varoval Říha.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články