Lyžování ČR 2024

Italský hrdina Bernard všechno nepochytal, Lotyši vyhráli 3:0

Lotyši podle očekávání vyhráli nad outsidery mistrovství světa Italy. Výsledek 3:0 však nevypovídá o obrazu hry. Vyššímu rozdílu zamezil výjimečným výkonem gólman Andreas Bernard. Kryl celkem 62 střel. Italové stále čekají na první gól na turnaji, Lotyši si připsali druhé vítězství.

Italský gólman Andreas Bernard
zdroj: Reuters

Výkon to byl opravdu málo vídaný. Zatímco obrana nestíhala a lotyšští střelci se činili, dlouhé minuty vítězil na hřišti jediný muž. Králem situace byl italský gólman Bernard. Kryl 36 střel, až jeho kouzlo trochu nepovedenou střelou zrušil Roberts Bukarts.

Lotyši se posouvali k italské brance krok po kroku, ale žádný velký tlak si dlouho nevypracovali. Aktivní byli Roberts a Teodors Bukartsové, jenže jejich rány buď mířily mezi tyče, nebo je pokryl italský "čaroděj a gymnasta v jednom". Celková bilance nicméně hovořila jasně – po první části 21:2 na střely.

Přesto se krátce před první sirénou radovali Italové. Jásot ovšem brzy uťal videorozhodčí. Spoluhráč přejel Kostnerovi o něco dříve přes modrou čáru a jeho gól nebyl uznán pro ofsajd.

Herní převaha byla zřejmá, ale Bernard dělal, co se dalo. Lotyšští střelci z něj byli často zoufalí. Skórovat mohli také hokejisté z Apeninského poloostrova, to by však musel být při dorážce Lambacher obratnější a lépe zpracovat puk před odkrytou brankou.

Italský brankář nevěděl, kam dřív skočit, a poslední minuty ve druhé části setrvával víceméně v pokleku. Toho využil mrštný Marenis, který trefil přesně horní růžek.

Tempo v závěrečné třetině mírně opadlo. Lotyši už nehráli tak přímočaře, naopak k několika ranám se dostali také Italové. Nejdéle se outsideři udrželi v útočné třetině během přesilovky tři minuty před koncem, vzápětí dokonce trefili tyč. Skóre ovšem pečetil do prázdné branky Blugers.

Itálie - Lotyšsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, Meija), 39. Marenis (Gegeris, Freibergs), 60. Blugers (Balcers, Keninš). Rozhodčí: Reneau (USA), Schukies (Něm.) - Dalton (Brit.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 5532.

Itálie: Andreas Bernard - Trivellato, Pavlu, McMonagle, Helfer, Marchetti, A. Hofer, L. Zanatta, Tauferer - Deluca, Andergassen, Gander - Hochkofler, S. Kostner, Lambacher - Miceli, D. Kostener, Insam - Rosa, Bardaro, Ramoser. Trenér: Clayton Beddoes.

Lotyšsko: Gudlevskis - Freibergs, Sotnieks, Cibulskis, Balinskis, Galvinš, A. Kulda, Zile - Roberts Bukarts, Blugers, Darzinš - Bičevskis, Balcers, Rihards Bukarts - Keninš, Gegeris, Batna - Meija, Indrašis, Dzierkals - Marenis. Trenér: Bob Hartley.