Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ondrášovka Cup 2020

Děda hrál za Československo, táta s Jágrem. Ital Pavlu nyní bez zubů míří na Čechy

Až reprezentace vyjede do zápasu s Itálií, bude v dresu soupeře jeden hráč, který má k Česku blízký vztah. Univerzálovi Janovi Pavlu koluje v žilách zčásti česká krev. Jeho otec Martin se narodil v Plzni, děda Jaroslav Pavlů je zase trojnásobný československý mistr s Rudou hvězdou Brno (nynější Kometou). Zajímavou konfrontaci snad nepřekazí ani nepříjemné zranění ze středečního utkání s Ruskem. Přímý přenos utkání sledujte od 19:45 na ČT sport nebo webu ctsport.cz.

Ital Jan Pavlu brání Švéda Jespera Bratta
zdroj: REUTERS autor: Vasily Fedosenko

"Odneslo to pár zubů, ale snad to bude dobré. Věřím, že bych mohl být zpátky už pro páteční zápas," řekl Pavlu, jehož zasáhl ve druhé třetině do obličeje puk po ráně Michaila Sergačova. Krvavé zranění muselo spravit i několik stehů.

Pavlu se narodil v Bolzanu, už od mládežnických let ale hraje v Německu a má i tamní občanství. Rozhovor poskytl v angličtině, český nemluví, ale do Česka jezdí pravidelně. "Žije tam děda," řekl Pavlu. Jaroslav Pavlů získal v Brně tituly v letech 1956 až 1958. V roce 1969 odešel z Plzně hrát do Bolzana a později se vrátil domů do Třebíče. "Žil v Itálii, ale přestěhoval se zpátky do Česka před pár lety. Už je mu 82 let, tak se na stáří vrátil."

Janův otec Martin se narodil v Plzni a v Itálii žil od sedmi let. Reprezentoval Itálii na sedmi mistrovstvích světa, na dalších pěti v kategorii B a na třech olympijských hrách. S reprezentační kariérou se rozloučil po startu pod pěti kruhy v Naganu v roce 1998.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Rusko - Itálie

"Už je to pár let, co můj táta nastupoval proti Česku. Taky hrál s Jágrem dva týdny, takže ho trochu zná. Myslím, že můj táta se na to těší. Bude to pro nás těžký zápas," prohlásil Pavlu, jehož otec se potkal v Bolzanu s Jaromírem Jágrem při jeho krátkém působení v sezoně 1994/95 v Itálii při výluce v NHL.

S Jágrem se i on sám osobně setkal. "Bylo to na olympiádě v Turíně v roce 2006. Navštívil jsem Hry s tátou a mohli jsme se s ním setkat. V té době jsem byl ještě mladý kluk, tak jsem byl šťastný," vzpomínal Pavlu. Zaznamenal, že Jágr přijel podpořit český tým do dějiště MS a také moc dobře ví, že sedmačtyřicetiletý druhý nejproduktivnější hráč historie NHL ještě hraje.

"Myslím, že ho sleduje každý. Před pár týdny jsem viděl, jak dal tři nebo čtyři góly v jednom zápase. Je to neuvěřitelné. Můj táta mi říkal o jeho vášni k hokeji, je to jeho celý život a žije jím každý den," podotkl Pavlu, jehož otec Martin hrál také dlouho. "Skončil někdy ve 42 nebo 43 letech jako profesionální hráč."

Loni prožil první velký turnaj v dresu Itálie a ve skupině A divize I v Budapešti pomohl k postupu mezi elitu. Itálie je nyní ve skupině B v Bratislavě poslední bez bodu a má po čtyřech zápasech skóre 0:30. "Užíváme si to. Je to pro nás skvělá možnost vidět, jak se hraje na nejvyšší úrovni. Je to pro nás těžké, ale bojujeme. Výsledky sice nejsou pro nás dobré, ale doufáme, že se budeme zlepšovat," řekl Pavlu.

On sám nastupuje na turnaji v obraně, ale je schopen hrát i v útoku. "Trenérům se to líbí, že mě mohou využít na obou postech. V prvním zápase se Švýcary se nám zranil útočník a na dvě třetiny jsem šel dopředu," prohlásil Pavlu.

Má za sebou první sezonu v německém druholigovém Heilbronnu a stejnou soutěž si vybojoval už před třemi roky s Bayreuthem. Rád by se v kariéře posouval. "Chtěl bych se dostat v Německu do DEL. Zlepšovat se a posouvat se dál," podotkl Pavlu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy