Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Česko má jistý postup, k "bratislavskému" čtvrtfinále ale potřebuje porazit Rakousko

S jistotou postupu do čtvrtfinále nastoupí národní tým na mistrovství světa v Bratislavě proti Rakousku. Česko při shodném bodovém zisku se Švýcarskem a Švédskem bojuje stále minimálně o druhé místo ve skupině B, aby se na čtvrtfinálový duel nemuselo stěhovat do Košic. Potřebuje k tomu ale nejdříve porazit Rakušany, kteří nezískali z pěti zápasů ani bod při skóre 6:28. Přímý přenos sledujte od 16:05 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Utkání Česko – Rakousko
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Jistotu účasti ve vyřazovacích bojích ještě před dvěma závěrečnými zápasy ve skupině proti Rakousku a Švýcarsku dalo českému týmu sobotní vítězství Ruska nad Lotyšskem (3:1).

V utkání s Rakušany, které odchytá Pavel Francouz, tak mohou trenéři hledět na vypilování některých detailů, případně zkusit i varianty složení útoků. Naposledy s Italy vypadli ze sestavy Hynek a Tomáš Zohornovi, předtím proti Lotyšsku nehrál jiný útočník Filip Chytil. Ten do utkání s Rakouskem nezasáhne, stejně tak Michal Moravčík.

"Ještě máme jeden zápas na to, abychom si něco zkusili a připravili se na čtvrtfinále. Pořád hledáme nějaké složení pětek. Máme jeden zápas, pak Švýcarsko a pak už začíná čtvrtfinále. Ještě chceme zkusit nějaké varianty, které se nám honí hlavou, a pokud to tak bude fungovat, tak to tak necháme," uvedl Reichel.

Očekává, že Rakousko bude výrazně větší překážkou než v pátek Itálie. "Ten zápas byl trošičku jiný než ty předešlé. Ale prostě se musí odehrát. Teď nás čeká daleko těžší soupeř. S Rakušany jsme hráli v přípravě. Byli hodně nepříjemní a hodně bruslili. Myslím, že i od nás bude ten zápas trošku jiný," řekl Reichel.

S Rakušany hráli čeští hokejisté během přípravy na světový šampionát v rámci Euro Hockey Challenge. Nejprve 10. dubna ve Znojmě vyhrál český tým 3:1, při odvetě na ledě soupeře o tři dny později v Linci ale rozhodl až v nastavení (5:4 po samostatných nájezdech).

"Hodně bruslili, dost nás atakovali, nebáli se jít do předbrankového prostoru, měli výborné přesilovky. Budou se chtít prezentovat stejnou hrou jak v Linci, tak i ve Znojmě," odtušil Reichel.

Národní mužstvo cítí, že potřebuje přidat v přesilovkách. "S Italy jsme tam udělali trošku změnu, přišel tam Milan Gulaš. Byla to varianta, kterou jsme měli v hlavě. Máme ještě dva zápasy na to, abychom to nějak upravili, nebo to nechali být. Samozřejmě, když to bude fungovat, tak není třeba něco měnit," prohlásil Reichel.

Věří, že hra v početních výhodách se i přes přetrvávající nedostatky zlepšuje. "Pak ale stejně rozhodne jeden zápas, tedy čtvrtfinále," dodal Reichel.

"Bude to podobný zápas jako s Lotyšskem. Rakušané budou zase nepříjemní, hrát hodně do těla, takže bude těžké se prosazovat. Bude určitě důležité vstřelit co nejdřív první gól, ideálně i ten druhý, ať hrajeme v pohodě," konstatoval útočník Radek Faksa.

"Tyto týmy mají na začátku sílu a bruslí. Rakušané budou nejspíš daleko silnější než Italové. Nesmíme nic podcenit a musíme se snažit hrát od začátku naplno. My jsme ti, kdo může něco ztratit. Za nerozhodného stavu nebo za stavu 1:0 je možné cokoliv," doplnil Michael Frolík.

Rakušané mají v týmu na šampionátu jedinou posilu z NHL. Švýcarský trenér Roger Bader spoléhá v útoku na Michaela Raffla z Philadelphie, spoluhráče Radka Gudase a Jakuba Voráčka. Je jedním z celkem osmi krajánků, z nichž dalších pět působí v elitních evropských ligách.

Na světovém šampionátu se hokejové výběry obou zemí potkaly naposledy loni v Dánsku, a to rovněž ve skupině. Po raketovém startu a rychlém vedení 2:0 se Češi nakonec protrápili k vítězství 4:3.

Pravděpodobná sestava Česka:

Francouz - Hronek, D. Musil, Gudas, Kolář, Zámorský, D. Sklenička, Rutta - J. Voráček, Simon, Frolík - J. Vrána, Faksa, Jaškin - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, T. Zohorna, Palát - H. Zohorna.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy