Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
41. INVELT Rally Pačejov 2020

Češi jdou v semifinále na Kanadu s odhodláním ukončit čekání na medaili

Po sedmi letech si může česká reprezentace zajistit zisk prvního cenného kovu. V semifinále mistrovství světa ji čeká výběr Kanady, a pokud svěřenci trenéra Miloše Říhy zvítězí, postoupí Češi do boje o titul po devíti letech. Javorové listy jsou mezi nejlepší čtyřkou turnaje popáté v řadě. Přímý přenos utkání Kanada–Česko sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz od 18:55, druhé semifinále Rusko–Finsko začíná v 15 hodin.

Jakub Voráček (č. 93) slaví se spoluhráči branku na mistrovství světa
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Český hokej čeká na medaili od MS 2012 v Helsinkách a Stockholmu, kdy tým vedený koučem Aloisem Hadamczikem přivezl bronz. Šampionáty v Minsku 2014, rok nato v Praze i loňský olympijský turnaj 2018 v Pchjongčchangu přinesly naději po zvládnutém čtvrtfinále, ale ve všech případech zůstali Češi těsně pod stupni vítězů čtvrtí.

Cesta mezi nejlepší kvarteto na Slovensku byla u obou celků odlišná. Zatímco výběr kouče Miloše Říhy se i přes dlouho vyrovnané skóre vypořádal nakonec s Německem po výsledku 5:1, Kanaďané byli v Košicích jen 0,1 sekundy od toho, aby po duelu se Švýcary balili. V čase 59:59 zajistil ale při hře bez gólmana vyrovnání na 2:2 bek Damon Severson a v šesté minutě prodloužení pak rozhodl druhým gólem v utkání útočník Mark Stone.

"Viděl jsem část toho zápasu proti Švýcarsku. Je to špička, jsou na tom dobře bruslařsky i technicky, vyhoví si. Také tam ale znervózněli v určitých fázích. A měli trochu štěstí, když vyrovnali vlastně v posledních vteřinách. To třeba také nebudou mít věčně. Jsou tam nesmírné hvězdy, ale já myslím, že se dá hrát s každým. Pokud budeme disciplinovaní a pokud s nimi vydržíme v nějakém tempu, tak proč ne?" uvedl trenér Říha.

Národní mužstvo zatím na šampionátu neabsolvovalo žádnou konfrontaci s týmy ze zámoří. Asistent trenéra Robert Reichel v tom ale nevidí problém. "Myslím, že o nic nejde, protože Němci hrají podobně, Švýcaři hrají podobně, dneska už všichni aktivně napadají. Myslím, že ten zámořský hokej není jako dřív a hodně se podobá tomu evropskému."

Trenéři jsou připravení upravit sestavu s ohledem na soupeře. "Určitě, o sestavě se bavíme pořád. A ještě asi budeme. Finální verzi se ale zase asi dozvíte až těsně před zápasem. Vím, že chcete vědět nějaké informace, ale já k tomu nebudu nic říkat," uvedl Reichel.

Pravděpodobná sestava ČR:

Bartošák - Hronek, D. Musil, Rutta, Moravčík, Gudas, Kolář, D. Sklenička - J. Voráček, Simon, Frolík - Chytil, Faksa, Jaškin - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - Řepík, T. Zohorna, Palát - J. Vrána.

O velké příležitosti utnout nejdelší čekání českého týmu na medaili nepřemýšlí. "Pro nás je důležité připravit se na zápas. Dál nekoukáme. Před námi je těžký zápas, na který se chceme připravit, co bude dál, to neřešíme," zdůraznil Reichel.

Je ale patrné, že se tým na semifinále s Kanadou těší. "Hodně, je super tam po několika letech být. Česko si to zaslouží. My ale nesmíme být v euforii, že jsme v semifinále. Musíme se soustředit na to, abychom pokračovali až do finále," prohlásil brankář Patrik Bartošák.

Předzápasový program je podobný jako v předchozích dnech. Hráči měli dobrovolný trénink, jehož se zúčastnili Bartošák spolu s dalším gólmanem Šimonem Hrubcem, beci David Sklenička s Petrem Zámorským a útočníci Filip Chytil a Jakub Vrána.

"Někteří hráči měli trénink individuální, někdo šel na kolo, na fotbal nebo se šli proběhnout, mají masáže a podobně. Večer máme zase mítink, něco si řekneme i k tomu zápasu s Německem. Je to opravdu podobné jako příprava na Německo," přiblížil Reichel.

Poslední vzájemný souboj svedly oba celky v utkání o olympijský bronz v Pchjongčchangu a Kanaďané v něm po výsledku 6:4 vrátili Čechům porážku 2:3 po nájezdech ze skupiny. Na světovém šampionátu naposledy vyzvali Češi zástupce kolébky hokeje před dvěma lety a prohráli 1:4. Poslední výhra z MS se tak pojí s rokem 2010, kdy národní tým porazil Kanadu v osmifinálové skupině těsně 3:2 a na konci turnaje slavil zatím naposledy zisk titulu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy