Sokolský zpravodaj

Bojovní Slováci ztrestali USA za exhibiční tempo. V Košicích urvali důležitou výhru

Zámořské celky si zatím v úvodu šampionátu mohou podat ruce. Oba předvedly podobný výkon, podobně ospalý. Po Kanadě i Američané a také za to zaplatili. Slovákům v Košicích podlehli jasně 1:4. Domácí hokejisté rozhodli góly Erika Černáka a Tomáše Tatar krátce po sobě ve druhé části. Slovensko podržel gólman Patrik Rybár.

Slovenský útočník Matúš Sukeľ slaví gól do sítě USA
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Jussi Nukari

Rozhodující úder přišel v rozmezí čtyř minut mezi 21. a 25. Ale podstatný byl hlavně zodpovědný výkon svěřenců Craiga Ramsayho po celých šedesát minut. Slováci dělali přesně to, co se proti favoritovi musí. Hráli aktivně, s odhodláním a dbali na disciplínu.

A co víc? Dobrou defenzivu podpořil výborným výkonem Rybár, který dostal přednost před Markem Čiliakem. Zřejmě s takovou myšlenkou, že jako gólman farmy Detroitu Grand Rapids Griffins bude víc znát zámořské hráče. Připsal si 25 úspěšných zákroků.

První tutovou šanci utkání spálil Alex DeBrincat v přečíslení po pasu Johnny Gaudreaua, puk mu skočil a minul odkrytou branku. Slováci poté vymazali veškerou bázlivost. Skóre otevřel po pěti minutách hry Matúš Sukeľ. Nová posila Sparty doklepla do sítě puk, který vydoloval z gólmana Cory Schneidera Marián Studenič.

Z jediného vyloučení Slováků v prvních dvou třetinách přišlo srovnání z hole DeBrincata, pohotově využil v tzv. prostoru "slotu" žabičku Patricka Kanea. Následně ještě Rybár zneškodnil skvěle betonem nebezpečnou dorážku Claytona Kellera. A pak? Američany to jakoby zmrazilo.

Naopak domácí hrdinové publika v Košicích dostali výhodu dvojnásobné přesilovky trvající 106 sekund. Dělovkou ji zakrátko využil Černák a o chvíli později bystrou a prudkou přihrávku Sukeľa na zadní tyč využil playmaker domácího celku Tatar.

USA sice v závěrečné části měly více šancí, ale mnohdy americká zakončení vypadala až v exhibičním stylu s něčím navíc, co nebylo potřeba. S výjimkou mladíka Jacka Hughese, který trefil tyč. Slováci bojovným výkonem uhájili překvapivé, ale zasloužené první tři body, které potvrdil ještě přesnou ranou zápěstím Michal Krištof a halou znělo: "My jsme tu doma!"

MS v hokeji, skupina A (Košice):

Slovensko - USA 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Sukeľ (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof (Marinčin) - 13. DeBrincat (P. Kane, Eichel). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Romasko - Lazarev (oba Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 7430.

Sestavy:

Slovensko: Rybár - Sekera, Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský - Krištof, Pánik, Tatar - Sukeľ, Nagy, Studenič - Lantoši, Zigo, Daňo - Buc, Liška, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

USA: C. Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes - Eichel, Kreider, Keller - DeBrincat, J. Gaudreau, D. Larkin - J. Hughes, J. van Riemsdyk, P. Kane - D. Ryan, White, Glendening - Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.