Následuje
HC VERVA Litvínov - Mountfield HK

BLOG: Hořký úděl hokejových trpaslíků

Výsledky 9:1, 9:0, 8:0… V zápasech hokejových outsiderů na Slovensku se konají neuvěřitelné gólové hody. Jistě, branky jsou kořením tohoto sportu, přesto po takovýchto duelech pravidelně vyvstává otázka, má-li šestnáctičlenné mistrovství světa smysl.

Britští hokejisté
zdroj: Reuters

Situace se v podstatě opakuje rok co rok. Na elitní světový šampionát postoupí dva celky, které jsou předem odsouzeny k boji o sestup či rovnou k sestupu samotnému. Jejich zápasy pak častokrát připomínají spíše exhibici. Zářným příkladem tohoto fenoménu jsou letos v Košicích hrající Britové a v Bratislavě Italové.

Ti mají zatím odehrané tři zápasy s "impozantním" skóre 0:20. Na úvod podlehli Švýcarům 0:9, poté obdrželi osmigólový příděl se Švédy. Od dalšího debaklu proti Lotyšsku je zachránil neuvěřitelný výkon brankáře Bernarda, díky čemuž hokejisté z Apeninského poloostrova prohráli pouze 0:3.

Jestliže jejich výsledky budí rozpaky, pak předvedená hra je až úsměvná. Italské catenaccio se rozhodně nekoná. Hráči jsou sice zaparkovaní většinu času před vlastní bránou a snaží se blokovat soupeřovy střelecké pokusy, to se jim však hrubě nedaří. Pokud se občas dostanou z vlastního obranného pásma, jejich útočné pokusy často končí na soupeřově modré čáře. Nikoliv jen kvůli dobré obraně jejich soků, Italové jen nejsou schopni synchronizovat svůj pohyb tak, aby se nevystavili do ofsajdu.

Není tedy nasnadě začít přemýšlet nad zúžením počtu účastníků šampionátu, čímž bychom se vyhnuli podobným duelům? Podle hokejového experta ČT sport Davida Pospíšila nemá tuto variantu vůbec cenu zvažovat, a to z jednoho prostého důvodu. Ekonomika.

"Hokej potřebuje peníze. Fotbal uspořádá jeden šampionát za 4 roky a má vyděláno. Hokej ty prostředky negeneruje, proto se šampionát koná každý rok a nemůže si dovolit přijít o žádný trh," myslí si Pospíšil.

David Pospíšil o outsiderech, Češích i slovenské organizaci:

Zároveň podotýká, že pokud se mají slabší týmy kvalitativně posunout nahoru, porovnání se špičkovými mužstvy potřebují. "Myslím si, že je to pro ně motivace, aby se posunovaly a aby měly konfrontaci se špičkou. Když jsme to vydrželi deset let, proč bychom to nevydrželi dalších patnáct. Já bych je z toho nevylučoval a dal jim čas a šanci se dotáhnout."

Střet hokejových trpaslíků s velmocemi zkrátka nemusí být atraktivní, pro další rozvoj a rozšíření hokeje po světě je ovšem důležitý. Navíc i takové zápasy občas přinesou zajímavý individuální výkon, viz výše zmíněná Bernardova brankářská kouzla proti Lotyšsku, či dokonce nějaký překvapivý výsledek. A příběhy o sportovních Davidech a Goliáších máme rádi všichni. Nebyla by škoda o ně přijít?

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy