Následuje
FIS magazín SP

Rusko: Namotivovaná mašina se zlatou cílovou zastávkou?

Moskva - S cílem navázat na triumf v roce 2014 vyrazili do Kolína nad Rýnem hokejisté Ruska. V posledních dvou letech vybojovali stříbro, resp. domácí bronz a tradičně pomýšlí i tentokrát na nejvyšší umístění. V kádru mají rovnou šest posil z NHL, jimž vévodí Nikita Kučerov z Tampy a Artěmij Panarin z Chicaga, nechybí ani řada zástupců KHL. Trenér Oleg Znarok zařadil do týmu šest mistrů světa, kapitánem je Sergej Mozjakin, dvojnásobný šampion z let 2008 a 2009.

Vadim Šipačov
zdroj: Reuters autor: Maxim Shemetov

Vyhrát na Den Vítězství, pro Rusy zřejmě nejdůležitějších čtyřiadvacet hodin v roce, se už týmu Znaroka podařilo. Německou reprezentaci porazila sborná 6:3 za doprovodu fanoušků oblečených do vojenských mundúrů, i když si ve třetí třetině nechal dát Vasilijevskij tři góly. Teď je před rudým týmem další výzva. Účast ve finále turnaje.

Znarok pro to má k dispozici nadstandardní kádr, v němž vedle zmíněného gólmana a Kučerova nechybí ani další hráč Tampy – útočník Namestnikov. Z Českých her se plavmo přesunuli do Kolína nad Rýnem také zadák Prvorov a forvard Ljubinov hrající za Philadelphii.

Hvězdný seznam pokračuje dál mistry světa z roku 2014, konkrétně obráncem Bělovem a útočníky Plotnikovem, Šipačovem a Dadonovem (Petrohrad). Většina z nich se představila i na zářijovém Světovém poháru, kde je doplnil Tělegin hrající za celek CSKA Mosvka.

Elitní ruské trio Šipačov, Panarin a Dadonov
zdroj: ČTK/AP autor: Ivan Sekretarev

Loni na domácím MS v Moskvě, kde Rusové dosáhli na bronz, byli gólmani Ilja Sorokin z CSKA Moskva, Igor Šesťorkin z Petrohradu, beci Bělov, Ljubimov, Viktor Antipin z Magnitogorsku a útočníci Mozjakin, Panarin, Dadonov, Plotnikov a Tělegin.

Znarok povolal řadu nováčků MS: beky Provorova, Kiseleviče, Naumenkova, Bergelazova, Gavrikova a Zuba, vzal také forvardy Andronova, Svetlakova, Barabanova, Guseva, Kaprizova i Tkačova, všechny z klubů hrajících KHL.

Znarok by každopádně úplně nejvíc přivítal příjezd možné největší hvězdy týmu – Alexandra Ovečkina. Ten ale zatím bojuje v play-off v sérii Washingtonu s Pittsburghem.

Olegs Znaroks
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

U týmu je vznětlivý Lotyš od tři roky starého běloruského šampionátu, kdy vystřídal Zinetulu Biljaletdinova. A hned na svém prvním mistrovství vybojoval ono zlato. O rok později však jeho svěřenci neobhájili, když nestačili na Kanadu, což nesli velmi nelibě. Slavnostní ceremoniál vyvrcholil uraženým opuštěním ledu a Rusko zato později od Mezinárodní hokejové federace schytalo pokutu.

Loni doma v Moskvě stačili "jen" na bronz a v následném Světovém poháru nestačili Rusové bez Dacjuka opět na Kanadu. Její vítězství v zářijovém semifinále stvrdil útočník Perry.

V Euro Hockey Challenge hrálo Rusko s Francií (0:1 v prodloužení a 6:0) a Švýcarskem (1:2 a 0:2) a v poslední fázi přípravy skončil Znarokův soubor třetí po prohře se Švédskem 3:4 v prodloužení. Nestačil ani na Finsko (0:1) a český národní tým porazil až v nájezdech 4:3.

Ná úvod MS Rusko zvítězilo nad Švédskem 2:1 na samostatné nájezdy, následně přidali výprask Itálii 10:1 a pak narazili na zmíněné Německo. Ve skupině A je ještě v základní části čeká Dánsko, Slovensko, Lotyšsko a Spojené státy.

Nominace Ruska na MS:

Brankáři: Ilja Sorokin (CSKA Moskva/KHL), Igor Šesťorkin (Petrohrad/KHL), Andrej Vasilevskij (Tampa Bay/NHL)

Obránci: Viktor Antipin, Alexej Bereglazov (oba Magnitogorsk/KHL), Anton Bělov, Arťom Zub (oba Petrohrad/KHL), Bogdan Kiselevič, Michail Naumenkov (oba CSKA Moskva/KHL), Vladislav Gavrikov (Jaroslavl/KHL), Andrej Mironov (Dynamo Moskva/KHL), Ivan Provorov (Philadelphia/NHL)

Útočníci: Alexandr Barabanov, Jevgenij Dadonov, Nikita Gusev, Sergej Plotnikov, Vadim Šipačov (všichni Petrohrad/KHL), Sergej Andronov, Valerij Ničuškin, Andrej Svetlakov, Ivan Tělegin (všichni CSKA Moskva/KHL), Nikita Kučerov, Vladislav Namestnikov (oba Tampa Bay/NHL), Kirill Kaprizov (Ufa/KHL), Sergej Mozjakin (Magnitogorsk/KHL), Vladimir Tkačov (Kazaň/KHL), Roman Ljubinov (Philadelphia/NHL), Artěmij Panarin (Chicago/NHL).

Zdroj
ČT sport, ČTK, IIHF

Hlavní zprávy