Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Německo: Domácí šampionát po sedmi letech, vrátí se Němci do bojů o medaile?

Hokejové mistrovství světa se vrací do Německa, kde domácí hokejisté před sedmi lety dosáhli na nejlepší umístění v historii. Na šampionátu v Kolíně nad Rýnem v roce 2010, který nakonec ovládl český výběr, obsadili Němci čtvrtou příčku. Do čtvrtfinále se od té doby podívali ještě dvakrát, do nejlepší čtyřky se jim ale už znova probojovat nepodařilo. Přiblížit se medailovému snu by Němcům měly pomoci minimálně tři posily ze zámoří.

Radující se hráči Německa
zdroj: ČTK/TASS autor: Artyom Korotayev

Výběr kouče Marca Sturma má před sebou velkou výzvu. Němci chtějí ukázat domácím fanouškům kvalitní výkon a navázat na čtvrtou příčku z posledního domácího šampionátu. Právě domácí prostředí německému kádru v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem svědčilo, nakonec jejich jízdu ukončili Rusové v semifinále těsnou výhrou 2:1. Medailový sen se německému kádru rozplynul v posledním utkání se Švédskem. 

Následující rok na šampionátu na Slovensku se Němci dopracovali do čtvrtfinále, kde jim byl osudným opět souboj s výběrem Tří korunek. Svěřenci Marca Sturma obsadili přijatelnou sedmou příčku a zdálo se, že německý reprezentační hokej je na vzestupu. Nejlepší čtyřka ale zůstala pro Německo stále zapovězená.

Loňský šampionát v Rusku se pro tým kouče Sturma vyvíjel příznivě. Němci se čtyřmi zámořskými posilami v týmu v základní skupině B ovládli tři zápasy stoprocentním ziskem, postupně porazili Slovensko, Bělorusko, Spojené státy a Maďarsko. Do čtvrtfinále postoupili s třinácti body ze třetí příčky, až za nimi skončil i americký výběr. Ve čtvrtfinále ale narazili na domácí kádr, který je porážkou 4:1 vyřadil z turnaje. Němci se tak znovu pokusí do medailových bojů postoupit letos před domácím publikem.

Reprezentanti Německa Michael Wolf a Tobias Rieder
zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Domácí výběr má v pětadvacetičlenné nominaci na mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem tři posily z NHL. Kouč Marco Sturm bude spoléhat na brankáře Thomase Greisse s obráncem Dennisem Seidenbergem z New York Islanders i na útočníka Tobiase Riedera z Arizony. Všichni tři byli v září ve Výběru Evropy, který na Světovém poháru v Torontu postoupil do finále. 

Sturm nakonec v nominaci zredukoval kádr. Vyškrtnul obránce Pascala Zerressena z Kolína nad Rýnem a útočníka Brenta Raedekeho z Mannheimu. Stále ještě bude čekat na posily ze zámoří. "Necháváme si otevřené možnosti," řekl Sturm. Ve 2. kole play-off NHL má ve hře ve vzájemném souboji útočníka Toma Künhackla z Pittsburghu proti Philippu Grubauerovi z Washingtonu, dále pak kanonýra Leona Draisaitla v Edmontonu a beka Korbiniana Holzera v Anaheimu. 

Bohaté zkušenosti z NHL má i obránce Christian Ehrhoff z Kolína nad Rýnem. Bývalý hráč San Jose, Vancouveru, Pittsburghu, Los Angeles a Chicaga se také v září podílel na úspěchu Výběru Evropy na Světovém poháru. Útočník Dominik Kahun z Mnichova je rodákem z Plané a odchovancem Mariánských Lázní.

V přípravě Němci sehráli osm zápasů v rámci Euro Hockey Challenge. Nejdříve hráli v Lillehammeru s Norskem (1:5 a 2:5), pak ve Žlobinu a Bobrujsku s Běloruskem (1:3 a 2:1), v Norimberku a Mannheimu s Českem (7:4 a 3:4 po samostatných nájezdech) a nakonec v Bietigheimu a Ravensburgu s Lotyšskem (3:4 v prodloužení a 3:2). Do šampionátu vstoupí zápasem s USA, pak je ve skupině A čeká Švédsko, Rusko, Slovensko, Dánsko, Itálie a Lotyšsko. 

Nominace Německa na MS v Kolíně nad Rýnem:

Brankáři: Danny aus den Birken (Mnichov), Felix Brückmann (Wolfsburg), Thomas Greiss (NY Islanders/NHL)

Obránci: Christian Ehrhoff, Moritz Müller (oba Kolín nad Rýnem), Sinan Akdag, Denis Reul (oba Mannheim), Konrad Abeltshauser (Mnichov), Frank Hördler (Eisbären Berlín), Justin Krueger (Bern/Švýc.), Dennis Seidenberg (NY Islanders/NHL)

Útočníci: Marcus Kink, Matthias Plachta, David Wolf (všichni Mannheim), Dominik Kahun, Brooks Macek, Yannic Seidenberg (všichni Mnichov), Yasin Ehliz, Patrick Reimer (oba Norimberk), Patrick Hager, Philip Gogulla (oba Kolín nad Rýnem), Gerrit Fauser (Wolfsburg), Felix Schütz (Rögle/Švéd.), Frederik Tiffels (Western Michigan University/NCAA), Tobias Rieder (Arizona/NHL).

 

 

 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy