Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXVI. letních olympijských her Atlanta 1996

MS nebývá rizikové, přesto budou bezpečnostní opatření přísnější

Praha - Na přísnější opatření k zajištění bezpečnosti květnového mistrovství světa v Praze a Ostravě se vzhledem k současné situaci v Evropě chystají zástupci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) a ministerstva vnitra. Po tříměsíčních přípravách dnes podepsali prezident ČSLH Tomáš Král, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), policejní prezident Tomáš Tuhý a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba memorandum o vzájemné spolupráci v době konání šampionátu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)
zdroj: ČTK

Memorandum je výsledkem práce expertních týmů zástupců ministerstva vnitra i hokejového svazu. "Policie ani Hasičský záchranný sbor nebude suplovat pořadatelskou službu. Ta je plně v gesci svazu. My budeme zabezpečovat samozřejmě veškeré podstatné náležitosti v otázce bezpečnosti, požárního dozoru a dalších věcí," řekl Chovanec.

Milan Chovanec: "V dnešní době, kdy se bezpečnostní situace v Evropě zhoršuje, tak i takto významná mezinárodní akce s sebou samozřejmě nese vyšší důraz na bezpečnost jak příchozích, tak občanů České republiky. Jsme si toho velice dobře vědomi. Jsem velmi rád, že i (hokejový) svaz si to uvědomuje a vstoupili jsme v jednání velice brzo, abychom byli schopni tuto akci velice dobře připravit."

O pořádek na stadionech se bude starat pořadatel. "Vlastník stadionu je pánem domu, on by měl zabezpečit primárně pořadatelskou službu ve vlastním objektu. Pokud bude některý zápas vyhodnocen jako rizikový, tak policie bude mít své síly v dostatečné vzdálenosti, aby byla schopná efektivně zasáhnout. Je to standardní jako na každém hokejovém zápase. Hokej si naštěstí nenese fenomén chuligánství," prohlásil Chovanec.

Fanoušci českého národního týmu
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Na MS se očekává útok na rekord v návštěvnosti

Pořadatelé MS chtějí překonat rekordní návštěvnost z Minsku, kam loni zavítalo 640 tisíc diváků. A důraz přitom kladou hlavně na bezpečnost. "Řekli jsme, že chceme udělat pro fanoušky velkou oslavu hokeje. Už teď je zřejmé, že přijede obrovské množství lidí ze zahraničí. V této souvislosti bezpečnost celé akce je asi prioritou nás všech. Mezinárodní situace a vše kolem si vyžaduje nepodcenit žádné tyto věci," připojil Král.

Chystají se speciální opatření, ale Chovanec nechce být konkrétní. "Nebudeme prozrazovat všechna, která děláme. Je jasné, že budou přijíždět návštěvníci z mnoha zemí světa, i z některých dejme tomu rizikových oblastí. Máme i jiné bezpečnostní sbory a služby, kde budeme chtít evidovat případný pohyb nežádoucích osob. Na tom se nic nezmění," nastínil ministr vnitra.

Policie se na velkou mezinárodní akci pečlivě chystá, i když podle Tuhého mistrovství světa nebývá rizikové. "Ale navazujeme na určitá témata, která jsou v současné době v Evropě. Tady existuje boj proti terorismu, kde je česká policie v neustálém kontaktu nejen s partnery a policejními složkami ostatních států, ale se zpravodajskými službami. Kdyby byly informace o možném riziku, tak samozřejmě v tu chvíli budeme konkrétní opatření přijímat," uvedl Tuhý.

Je nám líto, video expirovalo.
Brífink k bezpečnosti na MS: Policie nebude suplovat pořadatele
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy