Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MM ČR Enduro 2019

Šampionát v Bělorusku zřejmě překoná divácký rekord z Česka

Minsk - Mistrovství světa v Bělorusku láká a téměř jistě překoná historický divácký rekord ze šampionátu v Praze a Ostravě z roku 2004. Maximum, které vytvořilo před deseti lety 552.097 příznivců na 56 duelech, těsně odolalo v roce 2010 v Německu, ale tentokrát v Minsku už padne. Průměr na zápas přesahuje 9200 příznivců a návštěvnost neovlivňuje ani vystoupení domácího Běloruska, takže pokles nelze čekat.

Finský fanoušek na MS 2014
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Martti Kainulainen

Minulé dva šampionáty ve Švédsku a Finsku měly především ve Stockholmu s návštěvností problémy. Přestože už při nich stoupl počet utkání na turnaje na 64, za rekordním turnajem v Česku zaostaly o více než 100 tisíc fanoušků. "Prostředí tady připravili krásně, se Stockholmem se to nedá srovnat. Je to tady úplně na jiné úrovni. Hlavně divácká podpora. I hodně Čechů přijelo," liboval si v úvodu turnaje český útočník Jan Kovář.
 
Menší hala Čižovka s kapacitou 9600 diváků, v které hraje český tým, nezeje v žádném utkání prázdnotou. Průměr ve skupině A, kde hrají také Kanaďané, Švédové, Slováci, Francouzi, Dánové, Norové a Italové, se blíží hranici šesti tisíc fanoušků. Z Česka a Slovenska dorazila řada příznivců. "Cítil jsem se, jako bychom hráli doma. Přijela spousta Slováků. Je to pro nás skvělá podpora," pochvaloval si slovenský obránce Martin Marinčin.

Nejnižší návštěva 4160 diváků zavítala zatím na duel Česka s Itálií. Ve Stockholmu, kde se potýkali minulé dva roky s nezájmem diváků, byla na utkání Dánska s Běloruskem ostudná kulisa 537 fanoušků. Jen těžko se v Minsku stane, že na duel o bronz přijde jen 6836 příznivců jako loni na souboj Finska s USA.
 
O rekordu se rozhoduje v hlavním dějišti Minsk Areně

Domácí hala týmu Kontinentální ligy Dinama Minsk pojme až 15 tisíc diváků. Průměr na zápasy domácího týmu je 13 893 příznivců a v celé skupině B byl po sobotním programu 12 607 na utkání. Minsk Arena zažila jen tři návštěvy pod 11 tisíc fanoušků. Nejméně tam přišlo 10 779 diváků na duel USA s Kazachstánem. Nejvíce se plní na zápasy domácího Běloruska a také Ruska. Rekordní návštěvu turnaje 14 478 diváků zatím přilákal duel domácích s Německem.
 
Bělorusové si podporu užívají a chtějí doma uspět. "Cítíme velkou zodpovědnost před vlastními fanoušky," prohlásil Michail Grabovskij z Washingtonu. Na zápasech nechybí běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Hlava státu, označovaná za jediného autokratického diktátora v Evropě, je velký fanouškem hokeje a má zájem na dobrém obrazu premiérového šampionátu v Bělorusku. Pro zahraniční fanoušky byla zrušena víza, která během turnaje nahrazuje vstupenka na šampionát.


Domácí prostředí mají v Minsku i Rusové. "Je tu hodně našich fanoušků a jejich podpora je úžasná. Fandí nám i Bělorusové, je to příjemné. Cítíme se jako doma," uvedl útočník Sergej Plotnikov.
 
Bělorusku se tak podaří to, co se nepovedlo pořadatelům v Německu v roce 2010. Tehdy nepomohla ani rekordní návštěva 77 803 diváků na zápase Němců s USA pod širým nebem na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu. Zaostali jen o 3309 fanoušků. Na novou metu z Minska mohou Češi odpovědět hned za rok, kdy se bude hrát opět v Praze a Ostravě.

Hlavní zprávy