Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Růžička: Mužstvo má obrovský charakter, ale vzadu děláme chyby

Minsk – Dva body, jeden bod, nula bodů – taková je bilance českých hokejistů po zápasech se Slovenskem, Švédskem a Kanadou. Podle Jiřího Novotného má ale paradoxně výkon týmu vzrůstající tendenci. Kouč Vladimír Růžička přičítal porážku 3:4 s Kanadou chybám v defenzivě a velkému množství vyloučení. Podle něj to vyplývá i z nezkušenosti, ale ocenil charakter a bojovnost týmu. Sami hráči si dobře uvědomují, že musejí omezit zbytečná vyloučení, jinak jim boje o medaile zůstanou zapovězené.

Vladimír Růžička na střídačce národního týmu
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Měli jsme tři těžké soupeře, odehráli jsme dobré zápasy. Paradoxně jsme získali dva body v tom prvním, v kterém jsme hráli nejhůř. Další jsme měli vyhrát. Ale nehraje se na to, kdo je lepší, ale na skóre. Je to škoda, ale neděláme z toho žádnou tragédii a musíme hrát dál," řekl Novotný.

Trenér Růžička vidí hlavní problém v defenzívě. "Zápas to byl remízový, ale chybovali jsme i ve druhé třetině. Řekněme si na rovinu, že v obraně jsou mladí nezkušení kluci a děláme tam chyby," řekl Růžička, který to bere jako realitu a na druhou stranu práci celého mužstva oceňuje. "Pracují, makají. Přijde mi, že si to potom moc berou. To mužstvo má obrovský charakter i sílu dopředu, ale je prostě pravda, že vzadu uděláme vždycky chybu a dostaneme gól. K hokeji to patří, musíme se toho vyvarovat," podotkl kouč.

Ve třetí třetině se podle něj hra obránců zlepšila. "My jsme tu hru pak zjednodušili. Beci to začali dávat rychle dopředu a to je právě ono. Takhle to musíme hrát pořád. Někdy totiž obránci přidržují puky. Jak kluci nejsou tak zkušení, tak z toho pak chyby vyplývají. Nechci tady ale říkat, chraň bůh, že se na to vymlouvám," uvedl Růžička.

V obraně má s výjimkou Ondřeje Němce šest debutantů na velké mezinárodní akci. "Taková je ale realita. Kluci hrají, neřekl bych nad své možnosti, ale v těchto zápasech rozhodují maličkosti. My jsme ty malé chybičky dělali," prohlásil.

Vladimír Růžička o hře v oslabení:

"Nemůžeme mít tolik vyloučených, to si řekněme na rovinu. Stojí nás to hodně sil. Ta mužstva přesilovky hrají dobře, cpou to do brány a vždycky to tam nějak prolítne."

Kapitánovi Lva Praha Novotnému se zdálo, že vyloučení Jana Kováře na pět minut a do konce utkání i některé další zákroky nebyly sudími Larsem Brüggemannem a Vjačeslavem Bulanovem posouzeny správně. "Ukřivdění samozřejmě můžeme být, ale je to jejich rozhodnutí, nechci to víc moc komentovat. Podle mě to fauly nebyly a v tak vypjatém zápasu, kde jim pustili nějaké věci a nám zase zapískali, tak si myslím, že se to nedělá," zlobil se Novotný.

"Ještě jsem na to pak koukal. Hokejkou ho asi píchl do obličeje. Překvapilo mě ale, že nebyl vyloučený za vysokou hůl, ale za sekání," okomentoval situaci při vyloučení Jana Kováře Růžička.

Slavící hokejisté Kanady v utkání s českým týmem
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

O závěrečný tlak připravila české hokejisty vyloučení Jaromíra Jágra za vysokou hůl a Jiřího Hudlera za faul na brankáře Jamese Reimera. "Rvali jsme se hodně do brány a tam ty fauly vyplynou. Mužstvo ukázalo, že se chce rvát do posledních vteřin. Je tam dravost, emoce jsou obrovské a tam malinko musíme zachovat chladnou hlavu," podotkl Růžička.

Podle Novotného musí tým zapracovat na hře v přesilových hrách i oslabení. "Zase jsme dneska inkasovali dva góly v oslabení. Když jsme vyhráli mistrovství světa nebo dělali úspěchy, tak jsme dostávali v oslabeních málo gólů. Samozřejmě jsme také v přesilovkách nějaké dali. Zase se na to musíme zaměřit a zlepšit to," dodal Novotný.

Červenka: Zase rozhodla naše oslabení, to není náhoda

S tím souhlasí i Roman Červenka. "Rozhodla zase naše oslabení. Je to špatně, není náhoda, že v nich dostaneme dva góly se Švédy a dneska další dva. Je to škoda, protože těch pár minut nás stálo zápas," litoval ztracených bodů v souboji se zámořským výběrem Červenka.

"Jinak si myslím, že při hře pět na pět to bylo minimálně vyrovnané, možná jsme byli i lepší. Je to škoda, ale nemůžeme se vymlouvat na rozhodčí. Nesmíme prostě dostávat tolik gólů v oslabení," dodal Červenka.

Cesta za možností bojovat o další úspěch vede přes výhry proti relativně slabším soupeřům, aby pro Jágra a spol. neskončilo vystoupení v Minsku už v základní skupině. "Měli bychom vyhrávat. I když je to tady různé, ukázali to Francouzi s Kanadou, Lotyši s Finskem. Žádný zápas nebude jednoduchý, ale bude to hlavně o nás, jak se na to připravíme a jak k tomu přistoupíme. Když budeme hrát jako dneska nebo včera, nebo minimálně dneska začátek, doufám, že ty zápasy zvládneme," řekl Červenka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy