Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Minsk vítá světový hokej. Co čekat od běloruského mistrovství?

Minsk – Mnohými podceňované, přesto očekávané. Už zítra odstartuje 78. mistrovství světa v ledním hokeji. Šampionát v olympijské sezoně je vždy trochu odstrkovaný a upozaďovaný. Český fanoušek má však přesto nemálo důvodů, proč jej sledovat. Zásadní jsou zejména dvě otázky: Jak se povede zajímavě utvořené české reprezentaci, do které se navrátil trenér Vladimír Růžička, a jak se s pořadatelstvím popasují běloruští organizátoři. Ale slibuje i další taháky. Za všechny jmenujme nestárnoucího Jaromíra Jágra.

Minsk-Arena, dějiště MS 2014
zdroj: ČTK

Favorita těžko hledat. Reprezentační kádry se od OH značně proměnily

Přestože český tým v Soči příliš neuspěl, běloruská anabáze může dopadnout daleko radostněji. Jednotlivé reprezentace prošly razantní obměnou, z logických důvodů bude na ledě k vidění daleko více hráčů působících v Evropě. Pár es z NHL se v Minsku přesto představí. Za český výběr nastoupí Jaromír Jágr, v dresu sborné se bude po ledu prohánět Alexander Ovečkin. Pojďme si však jednotlivé výběry představit trochu podrobněji.

Úspěšné tažení se budou snažit prodloužit obhájci titulu Švédové. Loni ve Stockholmu se stali prvním týmem od roku 1986, který ovládl MS v domácím prostředí. V Soči navázali stříbrem, které mají ze současného kádru jen útočníci Jimmie Ericsson s Gustavem Nyquistem. Ericsson s další šesticí hráčů byli i členy úspěšného loňského kádru. Mezi osmi posilami ze zámoří však chybějí švédské hvězdy.

Kanaďané, olympijští vítězové ze Soči i z Vancouveru 2010, na světových šampionátech vypadli čtyřikrát za sebou ve čtvrtfinále. Tradičně nejvyšší ambice se budou snažit naplnit s mladým kádrem složeným převážně z bývalých úspěšných juniorských reprezentantů, v němž nechybí jednička loňského draftu Nathan MacKinnon z Colorada. Jen šest zástupců týmu Dava Tippetta už startovalo na velké mezinárodní akci mezi dospělými a jediný Jason Chimera má na kontě zlato.

Bronzoví medailisté ze Soči, Finové, skončili v uplynulých dvou letech shodně čtvrtí a útočit na první medaili od zlata v Bratislavě z roku 2011 budou víceméně s kádrem, který v této sezoně vládl Euro Hockey Tour. Z NHL má kouč Erkka Westerlund k dispozici jen gólmana Pekku Rinneho z Nashvillu a útočníka Olliho Jokinena z Winnipegu. Medaili ze Soči má vedle Jokinena i dalších šest hráčů.

Rusové chtějí po neúspěších zlato, jak se předvedou Švýcaři?

Třetí tým minulého šampionátu Spojené státy americké bude sázet podobně jako Kanada na dravé mládí bez velkých jmen. Tím je v kádru jen gólman Tim Thomas z Dallasu, který se před sezonou vrátil do NHL po roční pauze od hokeje.

Rusové po vyřazení ve čtvrtfinále v Soči i na loňském světovém šampionátu budou pod novým trenérem Olegem Znarokem mít jako jednoznačný cíl zlato, které získala sborná pod předešlým koučem Zinetulou Biljaletdinovem před dvěma roky v Helsinkách. Po únorovém zklamání si bude chtít spravit chuť v čele s nejlepším kanonýrem Ovečkinem osmička Rusů ze Soči.

Do bojů o medaili by rádi promluvili i Švýcaři, kteří loni stříbrem ve Stockholmu vyrovnali své nejlepší umístění z roku 1935. Podobně se pokusí překvapit také Slováci s českým trenérem Vladimírem Vůjtkem starším, nečekaní vicemistři světa z roku 2012. Podobně jako Švýcaři budou chtít napravit i olympiádu, na které tyto týmy neprošly ani do čtvrtfinále.

Alexandr Lukašenko během ceremoniálu za oběti z Jaroslavle
zdroj: ČTK/AP

Další velká sportovní akce, do které se míchá politika

Sotva pomalu utichly vzrušené debaty kolem velikášských Her v Soči, které provázely poměrně četné politické protesty, přichází další z větších sportovních akcí, jež se koná na území státu kritizovaného pro poněkud svérázný výklad dodržování lidských práv. Běloruský režim, pevně vedený tvrdou rukou prezidenta Alexandra Lukašenka, je známý například tvrdým potlačováním opozičních demonstrací.

Otázkou však je, nakolik bude politika promlouvat do samotného sportu. Fanoušci jistě věří, že co nejméně. A že se dočkají precizně zorganizovaného světového šampionátu. Příslibem dobře fungujícího pořadatelství je zejména osoba běloruského autokrata, mezi jehož největší záliby patří právě lední hokej. Nadcházející mistrovství má zároveň být výkladní skříní celé východoevropské země. Snad bude dostatečně blyštivou, po dvou podivných ročnících potřebuje světový šampionát návrat prestiže jako nikdy dříve.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy