Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sezóna za vodou

Finové přehráli Švýcarsko po nájezdech a slaví třetí výhru v řadě

Minsk - Finové se po dvou úvodních porážkách zvedli a v klíčovém souboji porazili na mistrovství světa Švýcarsko 3:2 na nájezdy. Švýcaři sice smazali ve třetí části dvoubrankové manko, ale v nájezdech byl jediným úspěšným exekutorem finský forvard Iiro Pakarinen. Obhájcům loňského stříbra se tak o velký kus vzdálila šance na postup do čtvrtfinále, v tabulce skupiny zůstali předposlední.

Utkání Finsko - Švýcarsko
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Martti Kainulainen

Úvodní část příliš vzrušujících okamžiků nenabídla a oba týmy zamířily shodně jen čtyřikrát mezi tyče. Už v šesté minutě otevřel skóre bez přípravy střílející Kivistö ranou od modré čáry. Přesně v polovině první třetiny mohl zvýšit Komarov, z mezikruží ale ostrým projektilem minul. Pak neuspěl ani nadvakrát Palola, na druhé straně nedokázal vyrovnat Weber.

Ve druhé třetině už si oba gólmani Rinne a Berra zachytali přece jen víc. Ve 25. minutě se do slibné možnosti dostal Plüss, Rinne se svou lapačkou byl však dostatečně rychlý. Chvilku na to ho ani nadvakrát nedokázal překonat Romy. Švýcaři byli i v dalších minutách aktivnější, jenže po polovině zápasu je zmrazil Jokinen, jenž o brusli bránícího Webera zvýšil na 2:0.

Se Švýcary a jejich reálnými nadějemi na postup do čtvrtfinále to v tu chvíli vypadalo hodně bledě, ale nabudil je okamžik z končící 42. minuty, kdy Suri skvěle trefil na levý beton finského gólmana. Rinne, který udržel čisté konto v předchozích dvou startech v Minsku, tak inkasoval po dlouhých 169 minutách a 35 vteřinách.

Velké štěstí měli Švýcaři, když Pakarinen v přečíslení dvou na jednoho přihrával a blokující bek Weber srazil kotouč jen velmi těsně vedle levé Berrovy tyče. Romy se Segerem spálili další šance, ale nakonec se mohli přece jen radovat. Josi si vyjel z rohu kluziště do palebné pozice a tečovanou ranou, při níž využil zakrytého výhledu Rinneho, vyrovnal v polovině 57. minuty na 2:2.

Romy měl vzápětí další příležitost, kdy mohl rozhodnout, ale vítěznou trefu měli na holi i Palola s Jokinenem na druhé straně, v posledních vteřinách pak nedal Brunner. Šlo se do prodloužení a velkou komplikací pro Švýcarsko v něm byl už po 16 vteřinách faul Romyho, rozhodnout ale musely nakonec až nájezdy. Začínali Finové a Immonen trefil tyč, Brunner, Lehterä, Hollenstein a Haula nedali, Suri mohl rozhodnout, selhal však i on. Pokračovalo se v opačném gardu a tyč rozezvučel Fiala, Kontiola však také nedal. Brunnerovi to nevyšlo ani na druhý pokus a Pakarinen vystřelil Finům druhý bod.

Finsko - Švýcarsko 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Kivistö (Immonen, Salomäki), 33. Jokinen (Haula), rozhodující sam. nájezd Pakarinen - 42. Suri (Fiala), 57. Josi (Romy, Suri). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek (oba ČR) - Dahmen (Švéd.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:2. Bez využití.

Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Palola - Komarov, Jokinen, Haula - Salomäki, Immonen, Pakarinen - Huhtala, T. Sallinen, J. Sallinen - Savinainen. Trenér: Erkka Westerlund.

Švýcarsko: Berra - Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Kukan, Blum, Grossmann - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Ambühl - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu - Suri, Froidevaux, Plüss - Fiala. Trenér: Sean Simpson.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy