Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maximum pro zdraví

Dva góly v české síti neměly platit - komise rozhodčích přiznala chybu

Minsk - Česká reprezentace se dočkala omluvy od sekretáře komise rozhodčích IIHF Konstantina Komissarova za tři chyby sudích v zápasech proti Švédsku, Kanadě a Dánsku. Šlo především o branku Dánska na 2:3 v sobotním utkání, kdy před trefou Jespera Jensena atakoval gólmana Alexandera Saláka v brankovišti Jannik Hansen.

Alexander Salák
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Bavili jsme se o tom při direktoriátu turnaje, dali nám za pravdu především s druhým gólem Dánska. Nepodávali jsme žádnou oficiální stížnost. Nechceme se cítit ukřivdění, ale jde o to, aby se situace v brankovišti posuzovaly stejně," řekl generální manažer českého týmu Slavomír Lener.

Sporné momenty – hráč v brankovišti

Komissarov mu potvrdil, že u trefy Jespera Jensena sudí jasně chybovali. "Měla se přerušit hra a vhazovat ve středním pásmu, kvůli tomu postavení v brankovišti a kontaktu s brankářem," uvedl Lener.

Český tým se dočkal omluvy i za situaci z druhého utkání proti Švédsku, které stejně jako s Dánskem prohrál 3:4 po samostatných nájezdech. Před gólem Oskara Möllera na 1:1 stál v brankovišti Joakim Lindström, takže trefa také neměla platit.

Kovář hrál nebezpečně vysokou holí

Nesprávně posouzeno bylo i vyloučení Jana Kováře na pět minut a do konce utkání v třetím duelu s Kanadou. Ta při něm získala díky dvěma trefám náskok 4:1 a nakonec vyhrála 4:3. Kovář měl dostat za nebezpečnou hru vysokou holí správně trest na dvě plus dvě minuty.

Vladimír Růžička: "Nevymlouvejme se na rozhodčí, když prohrajeme s Dánskem. Musíme jim dát dalších pět gólů a nebudu se vymlouvat na špatný gól. Jestli byl podle pravidel, nebo nebyl."

U branky Švéda Möllera nebyla situace podle rozboru na videu pro ruské sudí Romana Gofmana a Konstantina Olenina tak jednoznačná jako u trefy Jespera Jensena. "Po rozfázování záznamu nám potvrdili, že branka neměla být uznána, ale na ledě se seběhla situace rychle a sudí ji přes hráče nemohli postihnout, takže jim to nekladli za vinu," popsal závěry Lener.

Češi si stěžovali i na trefu Švédů na 3:3 ze 49. minutě v přesilové hře, kterou vstřelil Lindström, také kvůli švédskému hráči v brankovišti. Tam komise rozhodčích provinění proti pravidlům neviděla. "Řešení otázky hráče v brankovišti je velká výzva," poukazuje Lener na to, že by se měl výklad sjednotit a všichni sudí přistupovat k výkladu pravidla stejně.

Pro Jana Kováře skončil zápas s Kanadou předčasně ve 36. minutě, kdy zasáhl hokejkou do obličeje obránce Kevina Bieksu. Sudí Lars Brüggemann z Německa a Rus Vjačeslav Bulanov jej vyloučili na pět minut a do konce utkání za sekání. "Měl dostat trest na dvě plus dvě minuty. Zasáhl jej neúmyslně a ani ze zpomaleného záběru nebylo jasné, zda dokonce krvavé zranění nezpůsobil puk," dodal Lener.

Podle Růžičky je důležité, aby rozhodnutí sudích neovlivnilo neodvratně průběh turnaje. "Samozřejmě si to musí probrat oni, aby to třeba neovlivnila ve čtvrtfinále chyba rozhodčího, kdy pustí gól, kdy vlítne do brankáře v brankovišti," uvedl kouč.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy