V šachu

Derby se Slováky rozhodl v prodloužení Klepiš

Minsk - Na úvod základní skupiny A hraje česká reprezentace proti Slovákům. Po první třetině vedl český tým zásluhou využité přesilovky, v níž se v 7. minutě přesně od modré trefil Ondřej Němec, ovšem v průběhu druhého dějství Slováci nejprve srovnali brankou Miklíka a pak šli do trháku gólem Viedenského. Ovšem dvě minuty před koncem zachránil české naděje Jaromír Jágr a o dvou bodech pro Růžičkův výběr nakonec rozhodnul na začátku prodloužení Jakub Klepiš.

Utkání Česko - Slovensko
zdroj: ČTK autor: René Fluger

Čtrnácté střetnutí českých a slovenských hokejistů v historii mistrovství světa odstartovalo ve velkém tempu a brzy byly k vidění první šance (Viedenský jel sám na Saláka) a také přesilovky na obou stranách. V okamžiku, kdy končila česká početní výhoda pěti proti třem, dokázal ji využít povedenou střelou od modré Ondřej Němec, jemuž přesně nabil Červenka. Ve zbytku prvního dějství se hra rychle přelévala a Slováci byli o kousek aktivnější ve své snaze vyrovnat stav utkání. Skóre se však již do konce prvního dějství nezměnilo, a to ani po velmi dobře sehrané přesilovce českého družstva v samotném závěru třetiny.

Ve druhé dvacetiminutovce tahal Růžičkův výběr za kratší konec. Češi měli mnohem více střeleckých příležitostí, ty však všechny skončily na lapačce Laca, Slováci byli naproti tomu o poznání produktivnější. Ve chvíli, kdy se z trestné lavice vracel Petružálek, se ke střeleckému pokusu dostal Miklík a jím nahozený puk se zatřepal v pravé šibenici Salákovy svatyně, i díky nešťastné teči Ševce.

O chvíli později musel ze hry s poraněným ramenem - coby následek Brejčákova nevybíravého krosčeku - odstoupit český obránce Polák a na jeho místo naskočil liberecký bek Vitásek. Ve 36. minutě musel se spoluhráči sledovat slovenskou radost, o kterou se po ukázkové kombinaci postaral přesným zakončením Marek Viedenský, jenž tak přivedl do varu početné publikum našich východních sousedů. Ti měli v hledišti minské Čižovky výraznou početní převahu nad českými fanoušky.

Ve třetí třetině byla česká aktivita odměněna vyrovnávající brankou

Závěrečná třetina byla ve znamení českého tlaku, z něhož se málem zrodilo vyrovnání, to když Novotnému po Zaťovičově skákavé přihrávce chyběly centimetry k usměrnění kotouče do odkryté Lacovy branky. Na druhé straně se řítil na Saláka osamocený Réway, ale český brankář předvedl zákrok dne a vychytal ho.

Jak se později ukázalo, byl to hodně důležitý moment, neboť dvě minuty před koncem předvedl přihrávku, jež měla "oči", Ondřej Němec, a jeho pas přetavil ve vyrovnání (kdo jiný než) Jaromír Jágr. Byl to již jeho 26. gól na seniorském mistrovství světa od doby jeho premiéry mezi dospělými na MS 1990, tehdy ještě ve federálním dresu.

Utkání šlo tedy do prodloužení a v něm se stal hrdinou Jakub Klepiš, který z poměrně velké dálky bez přípravy vypálil a jeho rána skončila ve slovenské síti!

ČR - Slovensko 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Němec (Červenka, Hudler), 58. Jágr (Němec, Hertl), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc) - 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Réway, Miklík). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Dědulja (Běl.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7900.

ČR: Salák - Němec, Kindl, R. Polák (34. Vitásek), Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švárny, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Pánik, Mikúš, Tatar - Skokan, Viedenský, Tybor. Trenéři: Vladimír Vůjtek st., Peter Oremus a Vladimír Országh.

Přehled předchozích vzájemných utkání českých a slovenských hokejistů na MS:

1. ČESKO - Slovensko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1), 30. dubna 1997, Helsinki, základní skupina
2. ČESKO - Slovensko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0), 7. května 1998, Basilej, čtvrtfinálová skupina
3. ČESKO - Slovensko 8:2 (2:2, 4:0, 2:0). 9. května 1999, Oslo, čtvrtfinálová skupina
4. ČESKO - Slovensko 6:2 (1:0, 3:2, 2:0), 8. května 2000, Petrohrad, osmifinálová skupina
5. ČESKO - Slovensko 5:3 (3:0, 0:1, 2:2), 14. května 2000, Petrohrad, finále
6. ČESKO - Slovensko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0), 10. května 2001, Hannover, čtvrtfinále
7. ČESKO - Slovensko 3:3 (1:0, 2:2, 0:1), 5. května 2003, Helsinki, osmifinálová skupina
8. ČESKO - Slovensko 2:4 (1:2, 1:1, 0:1), 10. května 2003, Helsinki, zápas o 3. místo
9. ČESKO - Slovensko 5:1 (2:0, 3:1, 0:0), 7. května 2005, Vídeň, osmifinálová skupina
10. ČESKO - Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1), 5. květen 2007, Mytišči, osmifinálová skupina
11. ČESKO - Slovensko 8:0 (4:0, 4:0, 0:0), 2. května 2009, Kloten, osmifinálová skupina
12. ČESKO - Slovensko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1), 6. května 2011, Bratislava, osmifinálová skupina
13. ČESKO - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2), 19. května 2012, Helsinki, semifinále