Hřiště je tady obrovský, říká Hronek. Na "letišti" v Herningu je třeba precizní založení útoku
Široké herningské kluziště – výhoda či limit? Skupina mistrovství světa v Jyske Bank Boxen se přehoupla do své druhé poloviny. Nejen čeští hokejisté si stále zvykají na šířku hřiště a zjišťují jak nejlépe prostor využít. Přechod zvláště pro hráče ze zámoří nebyl jednoduchý. Přímý přenos utkání Česko – Kazachstán sledujte od 15:40 na ČT sport a ČT sport Plus.

V Herningu se hraje na ledě s maximálními možnými rozměry pro soutěže IIHF – 60 metrů délka a 30 metrů šířka. "Je to jinačí hokej. Tady je to hodně o tom, abyste puk drželi. Zbytečně ho neodevzdávali, protože na tom forčeku ho těžko získáte zpět. Ale člověk si na to zvykne," řekl ve studiu ČT sport Martin Nečas.
Další hráč z NHL, elitní český bek Filip Hronek poukázal na změnu, s kterou se tým musel popasovat. "Člověk si to vůbec neuvědomí. Když jsme hráli v Brně tak to nebylo tak velký a přijeli jsme sem a tady je hřiště obrovský," poukázal Hronek na České hry a šířku ledu 28 metrů v brněnské areně.

A se změnami pracují reprezentanti i přímo v Herningu. Před turnajem kouč Radim Rulík poukazoval na to, že tréninková KVIK Hockey Arena má rozměry 58 na 28 metrů. V O2 Areně při loňském šampionátu bylo také užší hřiště, což reprezentaci náramně sedělo. Jak všichni víme, došla ke zlatým medailím. Obránci měli k mantinelům blíže. V Herningu je při zápasech v šířce značný rozdíl.
Rozměry hřišť:
Maximální povolený od IIHF: 60 metrů délka x 30 metrů šířka (v Jyske Bank Boxen a Avicii Areně)
Největší v extralize: Hradec Králové, Mladá Boleslav (60 x 30)
Nejmenší v extralize: Kladno (59,5 x 26), Sparta (60 x 26)
"Plusem je, že máme na vše víc času. I když to může svádět, kolikrát týmy hodně napadají, tak je to takový všelijaký. Celkově ale vyšší rozměr rovná se víc času," uvedl český obránce Filip Pyrochta.
David Špaček ale kontruje, že evropské výběry jsou hodně bruslivé, a tak tato výhoda "klidu s pukem" často bere za své. "Je to větší, ale furt mi přijde, že nás některé týmy, třeba Dánsko a Norsko, hodně napadaly. Akorát Švýcaři tam bylo trochu víc klidu a tolik neforčekovali. Rozdíl to je v útočném pásmu. Útočníci mají víc času na puku," prohlásil bek patřící Minnesotě.

"Někdy si člověk myslí, že toho času bude víc na velkém hřišti. Týmy jsou na to ale zvyklé a forčekují. Je to prostě jinačí než na malém hřišti. Tam to kolikrát vypadá, že toho času není tolik, přitom ho máte dostatek," přidal bek Vancouveru Hronek.
Šíře kluziště vyžaduje i rozdílné zakládání útoku od obránců. "Musí se to strašně dobře načasovat, protože přece jen jsou hráči trochu dál než na těch českých kluzištích. Celkově pro ty šikovný útočníky, když jim to dáme rychle, mají víc prostoru. Můžou si udělat kličku a nabrat větší rychlost," popsal Pyrochta. V jeho Mladé Boleslavi je také šířka ledu 30 metrů.
Sekundy navíc pro hvězdy NHL
A když jsme u útočníků. Hvězdy NHL jako David Pastrňák a Martin Nečas se s pukem rádi "pomazlí", ale zároveň musí mít dobrý odhad prostoru. "Ve finále i útočníci jsou spokojení. Když se otočí v NHL, tak už mají někoho na zádech, tady zjistí: Jé, já mám ještě dva metry, mám sekundu času," říká hokejový expert ČT sport David Pospíšil, který spolukomentuje všechny zápasy ve skupině ve Stockholmu. V Avicii Areně jsou rozměry stejné jako v Herningu.
"Když tady jedete zpátky do vlastní třetiny při založení útoku, tak pokud se otočí hra na druhou stranu a chcete přejet od manťáku, chvíli trvá než tam dojedete. Hra se tomu musí trochu přizpůsobit," vysvětlil Nečas.
Základní taktika Radima Rulíka, aby celý tým hrál pospolu, se tady může lišit. "Na malém hřišti chcete být pořád blízko u sebe, tady to zase musí spíš roztahovat, protože to beci mají daleko. Nějaké změny ve hře musí být," doplnil forvard Colorada.
Hokej fokus podcast: Přednosti Švédů, hledání Finů a trápení Slováků
A v přesilovkách to pak může být pro outsidery pěkný kolotoč. "Švédští obránci říkali, že přesilovky jsou tady pro ně úplně jiná disciplína než v NHL. Jsou mnohem víc odstoupení od toho soupeře. Vyhovuje jim to. Obranné vzorce jsou roztažené na větší plochu," řekl komentátor ČT sport Tomáš Jílek v Hokej fokus podcastu.
"Tlak od obran není takový. Ani ten rychlý přístup soupeřů nefunguje, protože naši kluci v ofenzivě jsou šikovní a s tím velkým prostorem si poradí," dodal Pyrochta.
Češi mají přesilovky s využitím 27,3 procent. Proměnili tři z jedenácti, dvě proti Švýcarům a jednu proti Maďarům. Proti Kazachstánu mohou procenta ještě vylepšit.