Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
BBV po 25 letech

Tři dny před startem MS byla otevřena nová Síň slávy českého hokeje

Téměř rok po zavření prostor v Galerii Harfa byla v centru Prahy otevřena nová kamenná Síň slávy českého hokeje. Hokejové memorabilie jsou nyní vystaveny v bývalých prostorách Čedoku v ulici Nekázanka, veřejnosti budou zpřístupněny ve středu.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Tisková konference k otevření nové Síně slávy českého hokeje

"Jsem rád, že Síň slávy je otevřená. My tomu říkáme 'chrám českého hokeje'. Nejdůležitější teď pro mě budou názory aktérů, kteří český hokej rozvíjeli. Dnes mám dobrý pocit, že jsme dodrželi to, co jsme slíbili. Jsme v prostorách, kde člověk může být hrdý na to, že přijde a podívá se na naše největší hvězdy všech dob," řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik.

Nové prostory jsou rozděleny do několika částí. Hned u vstupu je fanshop, za pokladnami jsou tři oddělené prostory – multimediální část, vitríny s hokejovými artefakty a tzv. chrám, ve kterém návštěvníci najdou medailonky jednotlivých členů Síně slávy.

"Od začátku jsme avizovali, že si velmi vážíme historie českého hokeje a že chceme vytvořit prostor, který důstojně připomene slávu českého hokeje a všechny legendy. Hráče i funkcionáře, kteří se zasloužili o to, že má (český hokej) takové postavení, jaké má. U nás i v zahraničí," řekl manažer projektu Síně slávy Bedřich Ščerban.

Základním úkolem bylo vytvořit Síň slávy 21. století. "Tak, aby zapadala do dnešní doby. Abychom zaujali i mladou generaci, která žije trošku jiným životním stylem, než jsme žili my," řekl bývalý vynikající obránce. V prostorech je například nataženo více než 10 km datových kabelů nebo přes čtyři kilometry síťových kabelů.

Vedle kamenné Síně slávy byla dnes oficiálně spuštěna i její digitální verze. "Oproti kamenné výstavě se její online sestra nepotýká s prostorovým omezením, což znamená, že celková nabídka pro návštěvníky může být mnohem bohatší, než jsme si mohli vůbec kdy dovolit v nabídce staré Síně slávy," uvedl Ščerban.

Předešlá Síň slávy v Galerii Harfa byla uzavřena po osmi letech provozu loni 29. května. Tehdejší nové vedení ČSLH v čele s Hadamczikem to odůvodnilo ekonomickou nevýhodností projektu. Podle generálního sekretáře svazu Jana Černého v závěru ročně prodělávala 14 milionů korun. Nyní by roční provoz měl stát asi 2,5 milionu korun.

"Rozhodně se budeme pohybovat (nákladově) kolem 20 procent čísel, která byla na staré Síni slávy v Harfě. V pesimistickém pohledu. V optimistickém si myslíme, že dokážeme hospodařit tak, abychom byli alespoň na nule. Je ale potřeba si uvědomit, že je to muzeum a prakticky všechna muzea v České republice jsou nevýdělečná. Bavíme se jen o tom, jak velká ztráta je a jak je únosná. A já jsem dostal za úkol, aby ztrátovost byla akceptovatelná," řekl Ščerban.

Dominik Hašek v nové Síni slávy
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Slavnostního otevření se zúčaastnil i Dominik Hašek. Právě závěry legendárního brankáře, jak si v nákupním vozíku odváží svoji výstroj ze zrušené Síně slávy, obletěly před rokem svět.

Hašek přiznal, že se mu nové prostory líbí a vůbec neuvažoval o tom, že by artefakty z bohaté kariéry opět představitelům hokejového svazu nezapůjčil.

"Celá moje výzbroj byla doma. Nikam jsem ji neodvážel a splnil jsem to, co jsem slíbil. Že když bude otevřena nová Síň slávy, tak ji sem opět přivezu," řekl Hašek před vitrínou, ve které je umístěna jeho prakticky kompletní výzbroj.

"Nevím, jestli je všechno úplně stejné, jako bylo v minulé Síni slávy. Část je z Nagana, část je z jiných sezon. Ve všem jsem chytal. Včetně dresu z finálového zápasu z Nagana," řekl hrdina olympijských her 1998.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články