Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

České hokejisty na příštím MS čekají v Herningu Finové nebo Američané

Čeští hokejisté se v příštím roce na mistrovství světa ve skupině B utkají v Herningu s Finskem, Spojenými státy americkými, Německem, domácím Dánskem, Norskem, Kazachstánem a Maďarskem. Skupinu A ve Stockholmu tvoří vedle pořádajícího Švédska také Kanada, Švýcarsko, Slovensko, Lotyšsko, Rakousko, Francie a Slovinsko.

zdroj: Reuters autor: David W Cerny

Češi budou za rok obhajovat titul z letošního šampionátu v Praze a Ostravě, kde získali zlato po 14 letech. V Herningu je čeká základní skupina a v případě umístění na prvních dvou místech také čtvrtfinále.

Turnaj vyvrcholí v hlavním dějišti ve Stockholmu. Hrát se bude od pátku 9. května do neděle 25. května.

Nasazení do skupin určuje žebříček Mezinárodní hokejové federace (IIHF), v němž se Češi po úspěšném turnaji posunuli z osmého na čtvrté místo. Podle něj mělo být sedmé Švédsko stejně jako Dánsko ve skupině B, ale vyměnilo si pozice s šestými Spojenými státy americkými.

Druhé Rusko a šestnácté Bělorusko se ani v příštím roce MS nezúčastní. Od roku 2022 jsou kvůli válečné agresi na Ukrajině z akcí IIHF vyloučeny. Rusku se podle dřívějšího postavení přičítá stejně jako třetímu nejlepšímu celku (1520 bodů) a paradoxně v žebříčku stoupá.

Švédsko bude mistrovství světa hostit podvanácté, z toho pojedenácté se bude hrát ve Stockholmu. V roce 1949 tam slavilo titul Československo. V Dánsku se konal světový šampionát jen v roce 2018, kdy byla hlavním dějištěm Kodaň a druhým Herning.

Ve stockholmské Avicii Areně (původně hale Globen) pro 13 850 diváků se bude hrát počtvrté po letech 1995, 2012 a 2013. V letech 2012 a 2013 Švédsko pořádalo MS společně s Finskem a v prvním případě turnaj vyvrcholil v Helsinkách. V Herningu bude hostit zápasy hala Jyske Bank Boxen pro 11 000 diváků.

Složení základních skupin MS 2025:

Skupina A (Stockholm): Kanada, Švýcarsko, Švédsko, Slovensko, Lotyšsko, Rakousko, Francie, Slovinsko.

Skupina B (Herning): Finsko, Česko, USA, Německo, Dánsko, Norsko, Kazachstán, Maďarsko.

Zdroj
ČTK, Český hokej

Hlavní zprávy

Nejčtenější články