Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KP TANY Brno - Antalya 07 Basketbol

Jsem na tým pyšný. Mají se ale co učit, hodnotí Jalonen šampionát

Po loňském zisku bronzových medailí nad hokejisty USA musel na letošním šampionátu trenér českého týmu Kari Jalonen v repríze utkání na stejném místě spolknout nevydařenou odvetu. Zatímco před rokem slavili po obratu 8:4, tentokrát soupeři podlehli ve čtvrtfinále 0:3. Podle Jalonena jeho svěřencům chyběla energie v ofenzivě a potřetí předvedli stejně nevyrovnaný výkon. I tak je na svůj tým hrdý a věří, že do budoucna mají z čeho brát.

"Je to zklamání pro všechny z nás. Čtvrtfinálový zápas i to, že nemůžeme bojovat o medaile. V posledních třech utkáních, tedy proti Švýcarsku, Kanadě i teď Americe se opakoval stejný příběh. Předvedli jsme slabý výkon v ofenzivě. Nějak jsme zůstali zaseknutí," prozradil Jalonen.

"Neměli jsme dost energie na to, abychom chodili do útoku a byli nebezpeční. Proti Švýcarsku jsme vstřelili dva góly, jeden proti Kanadě a s USA jsme vyšli naprázdno. Nedokázali jsme využít toho, když soupeř ztratil puk. Neměli jsme šance," vypočítal.

Útočně se český tým trápil poslední tři duely, které paradoxně odehrál právě proti nejtěžším soupeřům. "Když se zasekneme v obraně, tak nemáme šanci něco vytvořit. A tohle spojovalo všechny tři poslední zápasy," potvrdil trenér.

"Naším plánem bylo hrát agresivně na obou stranách hřiště, v obranném i útočném pásmu. Ve druhé části se nám to dařilo. Ale to je zase ten samý příběh, protože jedna dobrá třetina nestačí. Je to pořád dokola. Nedokázali jsme hrát skvěle po celých 60 minut a na téhle úrovni to potřebujete," upozornil na nevyváženost výkonu svých svěřenců.

Letos se na vrcholném turnaji představili i nováčci

Z hráčů pravidelně nastupujících v NHL měl jen brankáře Karla Vejmelku z Arizony a útočníka Dominika Kubalíka z Detroitu, a také Filipa Chytila z New York Rangers, který se ale zranil ve druhém zápase a turnaj pro něj skončil stejně jako vzápětí pro Lukáše Sedláka z Pardubic. I on měl v sezoně starty v NHL, nepravidelně v nejlepší lize světa nastupovali bek Jakub Zbořil z Bostonu a forvard Martin Kaut ze San Jose.

"Měli jsme tým, který jsme měli. Jsem na hráče pyšný. Měli jsme skoro deset hráčů, kteří absolvovali celý přípravný kemp. A chtěl bych jim poděkovat. Za turnaj i za celý rok. Nemá cenu mluvit o tom, jestli mi někdo chyběl, nebo ne. Nechci se na nic vymlouvat, měli jsme smůlu s těmi dvěma velkými zraněními, která vyřadila Lukáše Sedláka a Filipa Chytila. Ale na druhé straně v takové situaci musíme najít v týmu nové hráče a zabudovat je do sestavy," prohlásil Jalonen.

Dvanáct hráčů z jeho kádru bylo na MS poprvé –⁠ obránci Tomáš Dvořák, Jan Košťálek, David Němeček, Ronald Knot, Zbořil a útočníci Kaut, Sedlák, Zohorna, Ondřej Beránek, Filip Chlapík, Daniel Voženílek, David Tomášek. Knot a Sedlák, který má navíc bohaté zkušenosti z NHL, byl už předtím na OH v Pekingu. V chybějících zkušenostech problém nehledal. "V tom bych to neviděl. Teď už mají zkušenost s jedním mistrovstvím světa," doplnil Jalonen.

Je nám líto, video expirovalo.
Chytil s Chlapíkem se po zranění vrátili na led a testovali stav na tréninku

Zklamání ze šampionátu připouští, avšak výsledek respektuje

"Jasně, jsem zklamaný, celá kabina je zklamaná. Ale v téhle práci člověk musí respektovat výsledek. Je to tak. Když se vyhrává, je to výborné. Ale když se prohrává, musíte to přijmout. Amerika má velmi dobrý tým, hráli dobrý hokej. Věřili jsme, že můžeme jít dál. Ale jak už jsem říkal, musíme to respektovat," podotkl.

Šampionát nechtěl srovnávat s loňskem, kdy měl v sestavě v ofenzivě osobnosti jako Davida Pastrňáka, Davida Krejčího, Tomáše Hertla či v obraně Filipa Hronka. "Nechci srovnávat týmy. Tohle nemůžete dělat. Loňský rok byl jiný. Kdybych to srovnával, nebylo by to správné. Hlavně vůči hráčům," řekl Jalonen.

"Teď mám v hlavě nejvíc to, že jsem zklamaný. Na začátku turnaje jsme měli tah na bránu.  Musím se znovu podívat na všechna utkání, zanalyzovat je a pomluvit si o tom s asistenty, jaký na to mají oni názor. Dáme hlavy dohromady a potom snad budu chytřejší, proč jsme v ofenzivě tolik ztráceli," dodal finský kouč.

Prázdné tribuny Jalonena mrzely

"Tohle je trochu smutné i pro fanoušky. Že jsme sem museli cestovat," poukázal na podporu, kterou čeští příznivci vytvořili při skupině v Rize. "Ale takhle to je. Turnaj měl být v Rusku, ale všichni ví, proč je v Lotyšsku a ve Finsku. Když je to v jedné zemi, je to pro fanoušky lepší," okomentoval komorní atmosféru v Nokia Areně. 

Jalonen reprezentaci převzal po odvolaném Filipu Pešánovi loni v březnu poté, co na únorové olympiádě v Pekingu Češi poprvé na velké akci nepostoupili do čtvrtfinále a skončili devátí. Po loňském bronzu teď finský kouč skončil s týmem osmý, což je nejhorší umístění v dějinách MS. A druhý nejhorší na světových akcích právě po Pekingu. "Není to tak, že by to nehrálo roli. Musíme to respektovat. Jestli jsme osmí, tak jsme osmí. Teď už s tím nic neuděláme," uvedl.

Bude v roli hlavního kouče pokračovat i na MS v Česku?

Kontrakt má Jalonen až do MS v Praze v příštím roce. O své pozici ale nechtěl mluvit. "Nebudu na tohle odpovídat. Nechci spekulovat. Není to moje práce," řekl třiašedesátiletý kouč, který v roce 2016 dovedl Finsko ke stříbru na MS. K české reprezentaci přišel ještě za bývalého prezidenta Českého hokeje Tomáše Krále, jehož nahradil Alois Hadamczik. Jaká bude jeho pozice po letošním neúspěchu, Jalonen netuší. "Tlak je všude. Musím to tak brát," připustil.

Týmu v kabině po turnaji poděkoval. "Řekl jsem hráčům, že se každý musí učit, aby mohl vyhrávat. Ale musíme respektovat, že jsme prohráli. Pochopitelně jsem jim potřásl rukou a poděkoval za celé mistrovství světa," přiblížil.

Kanonýr Dominik Kubalík po utkání bral vinu i na sebe, že se v důležité chvíli neprosadil. "Tohle je týmový sport. Není to Kubalík. Mužstvo prohrává, mužstvo vyhrává. Vždycky. Nikdy to není jednotlivec. Nerozumím, že by někdo měl obviňovat sebe," uvedl.

Smutek z vyřazení bude kouč vstřebávat. "Bude to trvat dlouho. Musím si vzít trochu oddych a potom všechno analyzovat s asistenty (Liborem Zábranským a Martinem Eratem). Rozebrat to. Odjedu s týmem do Prahy, pak uvidíme, co se stane," dodal Jalonen.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články