Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Finové v odpočinkovém tempu zdolali Rakušany a odskočili Švédům na čele skupiny

Výběr Suomi využil zaváhání Švédů s Američany (2:3 PP) a v čele tabulky skupiny B světového šampionátu si vytvořil s jistotou postupu do čtvrtfinále čtyřbodový náskok. Finům k tomu pomohla nenáročná výhra 3:0 nad Rakouskem v Tampere, kterou dvěma body včetně vítězné branky řídil Valtteri Filppula. Druzí Švédové ale mají zápas k dobru.

"Bylo to z naší strany dobrých 60 minut. Naše hra byla dobře vyvážená, dali jsme pár gólů. Turnaj je ale postupně těžší a těžší. V každém zápase musíte předvést váš nejlepší výkon a snažit se zahrát lépe než v minulém utkání. Myslím si však, že jdeme dobrým směrem," prohlásil finský obránce Atte Ohtamaa.

Zaplněné hlediště rozjásal už po 105 sekundách od úvodního buly kapitán domácího výběru Filppula, jenž zblízka uklidil puk za Kickertova záda po výborné přihrávce Hartikainena od zadního hrazení. Ačkoliv skóre v dalším průběhu zápasu narůstalo jen pomalu, Finové měli zápas naprosto jasně pod kontrolou. První třetinu vyhráli na střely 16:3. Manninen, Anttila, Pesonen a Vatanen však při svých šancích nebyli úspěšní.

Právě Pesonen měl také první velkou možnost ve druhé třetině, bekhendem však Kickerta nepřekonal. O chvilku později však zvýšil pohodlně z dorážky Granlund. Těsně za kruhem pak napřáhl Friman, Kickert se však stihl přesunout a kotouč vytěsnil.

Při přesilovce ve 33. minutě mohl Granlund přidat třetí zásah Seveřanů, jenže v obrovské šanci selhal. Krátce před druhou pauzou se neujala ani Lehtonenova bomba při signalizované početní výhodě, Wukovits na druhé straně ve stoprocentní šanci při dorážce nezvládl natřikrát přehodit pravý beton Olkinuory.

Nejvyrovnanější partii s favoritem sehráli Rakušané, jejichž dosud jediným úspěchem od začátku turnaje je výhra 2:1 v nájezdech nad Čechy, ve třetím dějství. Finové přece jen trochu zvolnili, přesto přidali třetí gól a s ním získali i definitivní jistotu tříbodového zisku. Ve 48. minutě se střelou na bližší tyčku prosadil z velkého úhlu zakončující Rajala.

"Bylo to hodně těžké, ale i tak to byla zábava," řekl brankář poražených David Kickert. "Finové hráli skvěle a tlačili nás celý zápas, my jsme moc šancí neměli. Ale oni jsou také světová extratřída – olympijští vítězové, mistři světa... Když proti nim máte puk a přidržíte ho o pár sekund déle, už je u vás hráč soupeře. Když mají kotouč Finové, vědí naprosto přesně, co s ním mají dělat," přidal Kickert, jenž držel tým 36 zákroky.

Skupina B (Tampere):

Finsko - Rakousko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. V. Filppula (Hartikainen, Mikael Granlund), 25. Mikael Granlund (Hartikainen, M. Lehtonen), 48. Rajala (V. Filppula). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Ingram - Chaput (oba Kan.), Briganti (USA). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 11 573.

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Vatanen, Friman, Lindell, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rakousko: Kickert - Maier, Unterweger, Zündel, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner, Wimmer - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články