Norové trápili domácí jen v první třetině, Finsko vstoupilo do šampionátu klidnou výhrou 5:0

Finsko rázně ukončilo sérii porážek, když v úvodním utkání mistroství světa přehrálo Norsko jednoznačně 5:0. Vyrovnanou úvodní třetinu, ve které byli Norové střelecky aktivnější, uzavřel nakonec vítěznou brankou Harri Pesonen a od druhé třetiny už pak domácí začali naplno potvrzovat roli favorita. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Toni Rajala, čisté konto vychytal Jussi Olkinuora.

Utkání Finsko - Norsko
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Emmi Korhonen

Úvodnímu buly předcházelo slavnostní zahájení šampionátu. Norové pak byli během úvodní části střelecky aktivnější (11:8), Finové zase podle očekávání nebezpečnější.

Manninenovi chyběl kousek, aby místo nastřelení brankové konstrukce otevřel skóre. V 19. minutě už domácí vedli. Armia místo skryté střely našel krásnou nahrávkou Pesonena a ten nezaváhal.

"První třetina byla z naší strany o. k., ale pak nám domácí ukázali, že jsou lepší. Udělali jsme až příliš mnoho zbytečných chyb, přitom jsme věděli, že si něco takového nemůžeme dovolit, pokud chceme proti takovému týmu pomýšlet na body. Finové si zasloužili vyhrát," přiznal útočník poražených Mats Rosseli Olsen.

Ve druhém dějství zakončoval Armia zblízka jen do Haukelandovy lapačky. Na druhé straně měl Olkinuora po teči jednoho z Norů, kteří hráli přesilovku, i kousek štěstí, že puk vytěsnil do bezpečí.

Jakmile však byli Finové znovu v pěti, přišel jejich velký tlak, umocněný tím, že proti unaveným hráčům soupeře stíhali vystřídat. Zblízka zakončoval Hartikainen, ale Haukeland ho skvěle vychytal.

Ve 32. minutě se prosadil nečekanou střelou z kruhu Rajala a Finové od té chvíle začali na ledě dominovat. Ještě do druhé přestávky přidal třetí zásah Björninen, kterému kotouč naservíroval před odkrytou branku Anttila.

Ke spokojenosti zaplněného hlediště pak Finové ještě navýšili svůj náskok ve třetí třetině. Ve 42. minutě se dokonale trefil z kruhu Armia a využil početní výhodu. Skóre uzavřel v 58. minutě Sallinen.

"Myslím, že jsme byli na začátku trošku nervózní. Soupeř začal dobře, my jsme se však udrželi ve hře a pak už jsme začali makat naplno," řekl brankář vítězů Olkinuora.

Finsko - Norsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. J. Sallinen (Friman, Rajala). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Lawrence - Chaput (oba Kan.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 1:3, navíc Mäenalanen 5 min. a do konce utkání, Lammikko 5 min. - Brekke Henriksen 5 min. a do konce utkání, Kasastul 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 11 413.

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Innala - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Rajala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Norsko: Haukeland - Johannesen, Lilleberg, Kasastul, Krogdahl, Nörstebö, Klavestad, Rokseth - Fladeby, M. Olimb, Rosseli Olsen - Röymark, Haga, Salsten - Hoff, Trettenes, Jakobsson - Geheb, Brekke Henriksen, Rönnild. Trenér: Petter Thoresen.