Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Běžkotoulky

MS dvakrát ve Švédsku a Finsku? Chyba, přiznal šéf federace

Stockholm – Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel je přesvědčen, že pořádání mistrovství světa ve Švédsku a Finsku dva roky po sobě byla chyba. Bývalý švýcarský hokejista a rozhodčí to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Oceňuje však, že letošní šampionát nabídl spoustu překvapení. "Třeba utkání Francie–Rusko, to se myslím ještě nestalo," uvedl.

René Fasel
zdroj: ČT sport

Fasel je zklamán především návštěvností ve Stockholmu, na některých zápasech totiž bylo pouze 1 500 fanoušků a návštěvnostní průměr je nižní než v posledních pěti letech. "Ve Finsku to docela fungovalo, ale jinak jsem opravdu zklamán. Když hraje odpoledne Norsko s Českou republikou, nedá se očekávat, že tady bude pět tisíc diváků. Byla to chyba, mít šampionát ve dvou městech dva roky po sobě. Už se to nestane," prohlásil.

Česká reprezentace se do semifinále neprobojovala

Nositel francouzského Řádu čestné legie je ale rád, že se na letošním turnaji odehrálo hned několik překvapení. Medailisté z posledního roku se například nedostali ani do semifinále. "To jsem si ani neuvědomil, to je dobré znamení. Je dobře, že to mohou být i jiné týmy, že to nemusí být jen Rusko nebo Česko," řekl.

Vedle propadáku sborné s Francií a USA si podle Fasela nevedli špatně ani hokejisté Rakouska a Slovinska. "Oba týmy sice sestoupily, ale uvědomte si, že oba budou hrát na olympijských hrách v Soči. Takže týmy, které jsou považovány za slabší, předvedly spoustu dobrých věcí."

Největší hvězdou mistrovství se pak stal jednoznačně výběr Švýcarska. Ačkoli je Fasel Švýcar, snaží se být objektivní. "Jsem bývalý rozhodčí, už jsem zažil podobné věci, je to moje práce, abych zůstal neutrální. Nemohu ukazovat emoce, ale jsem za švýcarskou federaci šťastný za to, co dokázala," řekl s tím, že šance na zlato nevidí nikterak černě. "V roce 1935 jsme vyhráli poslední stříbro v Davosu, takže šanci ve finále máme. Minimálně máme opět stříbro, ale proč nezkusit i něco dalšího?" dodal.

Už v lednu příštího roku přijde zimní olympiáda v Soči. Fasel věří, že hráči z NHL na vrcholné akci nastoupí. Hned po podpisu nové kolektivní smlouvy mezi vedením NHL a hráčskou asociací NHLPA hodlá začít jednat o podmínkách startu hráčů. "Dohoda je velmi blízko, ale u stolu je mnohem více lidí. Je tam organizační tým ze Soči, Mezinárodní olympijský výbor, hráčská asociace, NHL, hokejová federace, takže není úplně jednoduché najít vhodné řešení. Bude to chtít ještě pár setkání. Přespříští týden se potkáme v Petrohradu a možná už řešení najdeme," uvedl Fasel.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
René Fasel ve stockholmském studiu ČT

Šéf Mezinárodní hokejové federace je každopádně optimista. "Nebudeme pracovat s nějakým datem, to není můj styl, NHL se hraje, tam mají lidé starostí dost, není úplně jednoduché najít vhodné datum k tomu, abychom mohli vést dialog. Ale už jsme možná za půlkou, takže blízko. Příští olympiádu si bez nejlepších hráčů představit nedokážu. Existuje tato možnost, ale nedokážu si to představit," prohlásil.

Největším problémem podle Fasela nejsou peníze ani televizní práva, ale pojištění a logistika. "Je to samozřejmě velký náklad, pokud musíte 170 hráčů během dvou dnů přesunout do Soči. Je tam spousta malých výzev. Vezměte si to tak, že většina zisků Mezinárodního olympijského výboru se vrací zpět do sportů. Byla by velká chyba, kdyby se hráčům platilo za účast, to by zabilo olympijské hry."

MS v Bělorusku? Jde jen o sport, tvrdí Fasel

V příštím roce zavítá mistrovství světa do Běloruska. Fasel by podle svých slov nechal politiku politikou. "S ní my nemáme nic společného. Jsem velmi šťastný, že pojedeme do Minsku. Sport by neměl být prostředím pro to, aby si lidé řešili politické problémy," uvedl v souvislosti s tamním porušováním lidských práv a poukázal na velkou základnu hokejových fanoušků. "Tady sice nic moc nepředvedli, ale jsou to velcí fanoušci. Jedeme tam kvůli nim. Bude to pro spoustu lidí určitě zajímavá zkušenost."

Fasel spatřuje analogii s olympijskými hrami v Číně před pěti lety. "Sport spojuje lidi, mohou si vyměňovat zkušenosti, nápady. Čínu to otevřelo celému světu. Pro mě byla dobrým příkladem, že sport je dost silný na to, aby otevřel diskuzi a zlepšoval vztahy mezi lidmi. Politici ať si řeší své problémy se sebou."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články